„Groźba licytacji szpitala to bardzo czarna wizja”. Rada powiatu przasnyskiego poręczy ustanowienie hipoteki na majątku placówki

9 głosami „za” wobec 8 wstrzymujących w czasie ostatniej sesji rady powiatu udało się przegłosować uchwałę, na mocy której powiat zgodził się na poręczenie 5-milionowego kredytu dla szpitala poprzez ustanowienie hipoteki na jego majątku. Kredyt ma być zaciągnięty na pokrycie wydatków związanych z bieżącym funkcjonowaniem zakładu.

 

Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu, Grzegorz Magnuszewski zwrócił się do Zarządu Powiatu Przasnyskiego z prośbą o wyrażenie zgody na zaciągnięcie kredytu obrotowego w wysokości 5 milionów złotych na pokrycie wydatków związanych z bieżącym funkcjonowaniem zakładu. „SPZZOZ w Przasnyszu prosi o poręczenie kredytu poprzez ustanowienie hipoteki na majątku Szpitala, stanowiącego własność Powiatu Przasnyskiego. Zabezpieczenie stanowi 150% wartości kredytu tj. 7.5 mln zł”- czytamy.

Zaciągnięcie kredytu ma być rozwiązaniem odpowiadającym na wzrost kosztów funkcjonowania placówki tj. wzrost cen towarów, usług nabywanych, wysokiej inflacji, regulacji prawnych dotyczących podmiotów leczniczych, w tym dotyczących wynagradzania pracowników, jak również zmiana finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczeń medycznych udzielanych przez SP ZZOZ w Przasnyszu. Grzegorz Magnuszewski poinformował, że decyzja o zaciągnięciu kredytu została pozytywnie zaopiniowana przez Radę Społeczną Szpitala.

 

Radny Szczepankowski: szpitalowi pomóc trzeba, ale inaczej

Uchwałę poręczającą kredyt i ustanawiającą hipotekę udało się przegłosować zaledwie jednym głosem: 9 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, zaś 8 wstrzymało się od głosu. Od głosu wstrzymał się m.in. radny Zenon Szczepankowski, który stwierdził, że jest za udzieleniem pomocy finansowej dla szpitala, ale pieniądze jego zdaniem powinny pochodzić np. z budżetu powiatu przasnyskiego, nie zaś z kredytu hipotecznego.

– Szpitalowi trzeba pomóc, ale inaczej. Powiat rozpoczyna realizację inwestycji takich jak budowa basenu, remont budynku po Biedronce, ma duże środki zwyżkowe jeśli chodzi o Starostwo Powiatowe. Powinniśmy więc rozważyć jeszcze inną formułę zabezpieczenia lub pomocy finansowej dla szpitala. Puszczenie szpitala jako całości (pod hipotekę – red.) nie jest w porządku, jest wręcz nie do przyjęcia – stwierdził.

– Niewykluczone jest, że sytuacja szpitala się nie poprawi, nie ze względu na zarządzanie przez pana dyrektora, ale przez ogólną sytuację w kraju. Wówczas bank może nie zgodzić się na kolejne kredyty, mając cały szpital. Szpitalowi trzeba pomóc, ale z braku rozważenia i podania wszystkich informacji o możliwości wygospodarowania środków w budżecie powiatu na ten cel, mój klub nie może zagłosować „za”. Odpowiadamy za flagową instytucję powiatu. Jeśli ją stracimy to po co taki powiat – podsumował.

 

Groźba licytacji szpitala to jest bardzo czarna wizja

Do wypowiedzi byłego starosty odniósł się obecny na sesji dyrektor szpitala Grzegorz Magnuszewski.

– To zabrzmiało jakbyśmy likwidowali szpital właśnie. Ale takie postępowanie być może faktycznie przyczyni się do tego. Nie udzielając nam poręczenia pożyczki czy kredytu wprowadzacie nas w taki stan rzeczy, kiedy umowy z kontrahentami zostaną wypowiedziane, a my nie zapłacimy za obecne świadczenia. Ja kiedy objąłem funkcję dyrektora w 2020 roku pozostawiony byłem z niezapłaconymi fakturami na 6 mln zł i z kredytami i zobowiązaniami na ponad 20 milionów zł. Przede mną była pandemia, nikt nie widział co robić, a wszyscy państwo szukali ratunku w przasnyskim szpitalu. Przykre to jest, że na tej sesji tak postępujemy. Odroczenie tego o kolejny miesiąc, to kolejny koszt, kolejne odsetki – stwierdził.

– Groźba licytacji szpitala to jest bardzo czarna wizja, bo do tego jest potrzebne niespłacanie kredytu. Jeśli szpital znajdzie się w sytuacji niemożności spłaty, to przypuszczam, że tutejsza rada pomoże w tej spłacie i jest wiele narzędzi żeby ten kredyt spłacić. A blokowanie środków powiatu, kiedy jest możliwość realizacji pomocy w inny sposób… Uważam, że kredyt jest dobrym rozwiązaniem – skwitował z kolei Paweł Mostowy, etatowy członek zarządu powiatu. W podobnym tonie wypowiedział się  starosta Krzysztof Bieńkowski.

 

Wydatki na wynagrodzenia pracowników wrosły o 27%

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie szpital powiatowy w Przasnyszu, tak jak i inne placówki medyczne w kraju musi mierzyć się z inflacją i zwiększonymi kosztami energii/ogrzewania. W lipcu doszły do tego także podwyżki dla personelu. Podwyżki dla medyków formalnie zapewniła nowelizacja przepisów o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Zaproponowany przez NFZ wzrost finansowania świadczeń medycznych, podwyżek płac nie rekompensował, co odbiło się dość szerokim echem w ogólnopolskich mediach.

Medycy w przasnyskim szpitalu podwyżki otrzymali.

– Od 01.07.2022r. pracownicy SP ZZOZ w Przasnyszu mają ustalone wynagrodzenie zasadnicze zgodnie ustawą z dnia 08 czerwca 2017r. o sposobie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 28 czerwca 2022r. o zmianie ustawy o sposobie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw – mówi nam dyrektor Grzegorz Magnuszewski.

Wynagrodzenie na nowych zasadach za lipiec swoim pracownikom, przasnyski szpital wypłacił 10.08.2022r.

– W związku z podwyżkami wydatki na wynagrodzenia pracowników wrosły o 27%. Podwyżkami objętych zostało 510 pracowników – podaje dyrektor i przyznaje, że podpisane aneksy z Narodowym Funduszem Zdrowia nie gwarantują finansowania ustawowych podwyżek.

 

– W budżecie szpitala na ten cel brakuje około 500 tys. zł. Jednak jako szpital  nie jesteśmy odosobnieniem. W większości szpitali sytuacja jest podobna. Zaproponowane finansowanie nie pozwoli na pokrycie bieżących kosztów funkcjonowania – komentuje nasz rozmówca.

Jak wiemy z mediów trwają negocjacje Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali w Ministerstwie Zdrowia w sprawie nowych wycen kontraktów i świadczeń realizowanych przez placówki medyczne.

– Jednak wszyscy ponosimy ciężar, zarówno związany z pandemią, która nie pozwalała na pełną realizację świadczeń, czy też obecnie inflacji dającej o sobie znać w budżetach domowych, tym bardziej w szpitalu, gdzie wzrasta koszt leczenia związany z zakupem leków, materiałów medycznych, kosztów eksploatacyjnych  związanych z ogrzewaniem czy energii elektrycznej – mówi dyrektor.

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
31 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kazimierz
Kazimierz
1 rok temu

Pajdokracja i nic poza tym.

Gniewosz
Gniewosz
1 rok temu
Reply to  Kazimierz

Zgadzam się w 100%. Czarno to widzę i myślę sobie, że mądry pracownik szpitala przasnyskiego powinien już teraz pomyśleć o spokojnej pracy. Ratuj się kto może bo zostaniecie z niczym.Obym był złym prorokiem.

Ewa
Ewa
1 rok temu

Ceny energii i ogrzewania pójdą do góry, szpital może być jeszcze bardziej zadłużony. PiS zadba o nas jak zwykle.

Tolek
Tolek
1 rok temu
Reply to  Ewa

za PO szpitala dawno by nie było lecz się puki jeszcze jest

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Tolek

A Ty wróć do szkoły. Jeszcze masz czas.

Tomek
Tomek
1 rok temu

A ja się pytam na co idą nasze składki? Co miesiąc z wypłaty prawie 40%? A z działalności ile??? Zlikwidować te Zusy i nfz bo to tylko wyciąganie kasy a leczyć się trzeba i tak prywatnie i na emeryturę odkładać !!! Chory kraj

Ait
Ait
1 rok temu
Reply to  Tomek

Jak to na co idą, 27 % wzrost płac dla medyków.

Medyk
Medyk
1 rok temu
Reply to  Ait

Jeszcze tak dobrze nie zarabiałem. Nigdy:) teraz stać mnie na wszystko. W końcu:)

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu

Niech Starosta uderzy do swoich kupli w rządzie. Tak chętnie pozuje do zdjęć z Morawieckim, więc może teraz Matołusz pomoże? Przecież każdy z nas płaci składki na NFZ. To szpital nie jest w stanie utrzymać się ze środków które od tegoż NFZ otrzymuje? Ciągle słyszmy ze w budżecie kasy jest jak lodu, nawet ostatnio Glapa bredził, że te nędzne 120 mld. z KPO to jakieś drobniaki po które nie warto się schylać. Więc jak to jest?

Ahmed
Ahmed
1 rok temu

nie zrozumieliscie niczego.

Maro chcial powiedziec ,ze gdyby dupsk i klopacz wpuscili swiaza krew nachodzcow z bliskiego wschodu to byloby wiecej skladek nfz na fundusz ochrony zdrowia i szpital by wyszedl na prosta, no ale chcieliscie inaczej pisdzielce to macie klopoty, taki zarcik 😉 na ironie

Maro gdzie te meczety w Przasnyszu proponujesz jak dupsk wroci?

Wszystkie ciezko wywalczone zabiegi typu hejnal i muzeum pojda sie niestety wtedy czesac albo mocno przycmi je nawolywanie przed zachodem na modlitwe Maghrib

Sorki za moj polski .

Maro jak nauka perspektywicznego arabskiego?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Ahmed

Ależ Ty jesteś mądry. Analityk miedzynarodowy pełną gębą. Do TVP się zgłoś. Może zarobisz.

Ahmed
Ahmed
1 rok temu

wielkie shukran lak (dziekuja) za rekomendacje. Niech ci allh wynagrodzi w wielu dziewicach. Kiedys sprobuja. Teraz trzeba po prostu uprzedzic wszelkie spory Przasnyszan w przyszlosci i lokalizacje przyszlych meczetow ustalic. Malutki na ryneczku powinien podgodzic wszystkich a i przybysze nie powinni narzekac ma marginalizacje. Elgebetowcy mogliby swoje centrum zrobic tuz obok zeby roznorodnosc wspolzyla a kasiora z uni nieprzerwanie i niezaklocenie splywala-na to POprawni licza. Jakies 20-40 lat starzy wymra a nowe gotowe do przylaczenia do maciezy.  Zaloze sie ze nachodzcy rozmnoza sie mocno (unia na to da) i z elgebetowcami zazarcie beda walczyc o przynaleznosc do kultury i panstwiowosci Polskiej a bronic kraju jak… Czytaj więcej »

Asia
Asia
1 rok temu

Hej złośliwcu, znowu komentarze twoje pelne wrogosci, opanuj swoje emocje i zacznij coś dobrego robić

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Asia

Lepiej być złośliwcem niż rasistą.

Romek
Romek
1 rok temu

PSL się zbłaźbił. Zenon chciałby pomóc szpitalowi ale nie wie jeszcze jak, a w tym czasie szpital by nie mógł pacjentom pomagać. Wizjoner.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Romek

Dobrze, że PiS się nie zblażnił. Podobno kasy mamy jak lodu, a szpitale zadłużone po uszy. Podwyżki nauczycielom dają 9%, jak inflacja ponad 15%. Zaje*Ista podwyżka, nie ma co.

Tolek
Tolek
1 rok temu

za PO nie dostali ani złotówki przestań bredzić

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Tolek

I po co łżesz?

Zenek
Zenek
1 rok temu
Reply to  Tolek

To nie jest odpowiedź.
Tamci kradli to i Ci mogą? Nikt tu nie wspomina „peło” tylko Ty.

Artur
Artur
1 rok temu
Reply to  Romek

Zblaźniłeś, to się ty kolego, właśnie takim wpisem. Bóbr Mu nawet do pięt nie dorasta.

Marcin Sobociński
Marcin Sobociński
1 rok temu

Około dwóch miesięcy temu wystąpiłem do dyrekcji szpitala z propozycją podjęcia współpracy jako firma prywatna. Dyrektor szpitala wyraził chęć podjęcia współpracy zaś musiał mieć zgodę rady powiatu przasnyskiego. Niestety prywatne żale przewodniczącej rady powiatu i v-ce starosty wobec mojej osoby przesądziły że moja oferta została odrzucona. Jak widać emocje ważniejsze od rozsądku i budżetu publicznego. Starosta rozkłada ręce i twierdzi że on nic nie może w tej sprawie zrobić. Zastanawiam się kto tak naprawdę kieruje powiatem? Szpital w tarapatach finansowych a tu w grę wchodzą emocje i animozje prywatne. Moja propozycja współpracy miała przynosić dodatkowe zyski dla szpitala, chciałem zatrudnić… Czytaj więcej »

Romek
Romek
1 rok temu

Nie znam takiego lekarza jak Sobociński Marcin. Ale skoro pan chciał działać prywatnie w szpitalu to może pana zatrudnią – potrzebują lekarzy z tego co wiem. A do szpitala to chcemy chodzić za darmo, a nie za pieniądze do Pana na jakieś terapie.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Romek

I nie ma takiego miasta jak Londyn…

Jasne, że każdy chce chodzić za darmo. Ale jeśli łaskawy NFZ nie finansuje świadczeń, to może lepiej iść na miejscu i zapłacić niż jeździć nie wiadomo gdzie.

Zenek
Zenek
1 rok temu
Reply to  Romek

Romek, szpital to nie tylko lekarze, ale żeby nie znać „doktora” Marcina? XD

Nina
Nina
1 rok temu
Reply to  Romek

Romek a ty taki tępy czy udajesz? W szpitalu podstawa to usługi medyczne ale nie tylko. W naszym to nawet apteki i baru dla pacjentów brak. Więc nie pisz głupot jak nie wiesz jaką działalność chciał Marcin prowadzić

Boguś
Boguś
1 rok temu

No proszę czy pensyjki kowidowe nie utopiły szpitala??

Tutejszy
Tutejszy
1 rok temu

Nasz kraj, przyznali podwyżki-a teraz nie wiedzą za co leczyć.

Hady
Hady
1 rok temu

Hasło do wyborów brzmiało: ” Nareszcie starosta z Przasnysza”, myślę, że następne powinno brzmieć „Dosyć starosty z Przasnysza”.

Beee
Beee
1 rok temu

Na SOR nic nie robią tylko się obijają .
Karetek nie chcą przyjmować.

nie
nie
1 rok temu

Wirtualna Polska dziś : „Rujnująca fala podwyżek dotarła do szpitali. „Tylko jeden nie liczy się z pieniędzmi, rządowy”Niektóre mazowieckie szpitale mogą upaść już październiku, ze względu na lawinowy wzrost cen energii elektrycznej, gazu, inflacyjne podwyżki kontraktów za sprzątanie i karmienie pacjentów. – Czas powiadomić premiera. W ciągu dwóch miesięcy zacznie się armagedon, idziemy kursem na tragedię – alarmował na spotkaniu szefów mazowieckich szpitali Krzysztof Jan Żochowski, wiceprezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych. … Padły przykłady podane przez dyrektorów. Szpital w Mławie, który nie generował strat w ostatnich latach, do końca roku może mieć 6 mln zł na minusie (budżet placówki to 50 mln… Czytaj więcej »

michał
michał
1 rok temu

Nawet Słowacki tytuł doktora nie pomoże dyrektorowi!