Grób przy Joselewicza pojawił się nagle, zniknął równie szybko

Wczoraj niespodziewanie na trawniku przy ul. Joselewicza w Przasnyszu pojawił się grób. Kolejnej nocy zniknął… równie niespodziewanie.

 

Wczoraj pisaliśmy o grobie, który pojawił się niespodziewanie na trawniku przy Węgierce, przy ul. Joselewicza w Przasnyszu. Grób powstał pod osłoną nocy i od samego rana wzbudzał duże zainteresowanie mieszkańców.

Biorąc pod uwagę tablicę i wypisany na kostce cytat, szybko stało się jasne, że intencją autorów było uczczenie przypadającego na wczoraj, Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Instalacja, choć wymowna i zamontowana w miejscu nieprzypadkowym – obok Powiatowego Urzędu Pracy znajduje się bowiem kamienica, w której siedzibę miał Urząd Bezpieczeństwa Publicznego – nie była konsultowana z urzędnikami miejskimi.

 

Trzeba przyznać, że twórcy nietypowej instalacji osiągnęli cel, który prawdopodobnie sobie obrali (a może nie? może są jeszcze inne cele?). Zainteresowanie, które wzbudziła mogiła, było na tyle duże, że mieszkańcy przychodzili na Joselewicza jeszcze dziś, by zobaczyć grób. W czwartek jednak miejsce po nim było puste. Teren został uprzątnięty – prawdopodobnie również pod osłoną nocy, zaś palące się wczoraj na grobie znicze, zostały przeniesione przed kamień postawiony w celu upamiętnienia ofiar więzionych w kamienicy przy Berka Joselewicza.

Jedynym śladem jaki pozostał jest napis na kostce. Na nim jednak swoje piętno odcisnęła już próba usunięcia go.

 

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu

Pięknie ta kostka wygląda. Brawo. Tak się szanuje wspólną własność. Przed domem sobie baranie takie smarki maluj.
Chciałeś upamiętnić te ofiary to mogłeś po cichu znicz zapalić i się pomodlić a nie popisówki robić.

Kostek od kostki
Kostek od kostki
11 miesięcy temu

Już daj spokój Człowieku, polegaj na inteligencji Twórców, deszcz zmyje. Skup się na tym co istotne. Zapytaj np gdzie podziała się zabytkowa kostka z rynku. Albo dlaczego w miejsce kostki drogowej za którą UM zapłacił wbudowali gruz. Albo dlaczego rozebrano pół rynku żeby posadzić kilka drzew i krzewy o które nikt nie zadba, albo dlaczego nie potrafią posadzić ani jednego drzewa bez grubszej inwestycji, albo dlaczego płacimy za niewykonywane prace… nie musisz długo szukać, znajdziesz coś wokół siebie z pewnością.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu

Ale co ma wspólnego zabytkowa kostka z bazgraniem po chodniku? Jak deszcz zmyje, skoro to sprayem wymalowane nie kredą. Niszczenie wspólnej własności to jest patriotyzm? A co do zaradnosci naszych rządzących to doskknale widać co się dzieje zarówno w urzędzie miasta jak i w powiecie. Zobacz jak wygląda ścieżka rowerowa do Leszna. I jeszcze bezczelnie twierdzą że asfaltu nie było dlatego dali zgodę na położenie kostki. Przecież to jawna kpina z nas wszystkich. Na basenach jak wół jest w specyfikacji kompozyt. I co jest zamontowane? Sosnowa decha. Przecież ona w tych warunkach to 5 lat wytrzyma. Ale napiszesz coś to… Czytaj więcej »

Kolo
Kolo
11 miesięcy temu

Ty nieprawdziwy to byś zapalił świeczkę sbekom

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu
Reply to  Kolo

Nie widzę takiej potrzeby.

Gocha
Gocha
11 miesięcy temu

A ty jak zwykle swoje pięć groszy wsadzasz ,złośliwość to gwoźdz do trumny uważaj szkoda zdrowia

Janusz
Janusz
11 miesięcy temu

jednak ubecja trzyma się mocno w tym mieście ! A to nie służby miejskie usunęły grób ?

Gocha
Gocha
11 miesięcy temu
Reply to  Janusz

Święta prawda oni się trzymają tak jak i PSL

Piotr Kaszubowski
Piotr Kaszubowski
11 miesięcy temu

Mimo wszystko szkoda, że instalacja została usunięta tak do końca. Można było pozostawić krzyż brzozowy i umieścić go zaraz za kamieniem pamiątkowym, z którym dobrze by się komponował. Mam awersję do usuwania krzyży, nawet tych niepoświęconych…

Maria
Maria
11 miesięcy temu

Popieram

Katolik_Praktykujacy
Katolik_Praktykujacy
11 miesięcy temu

„Mimo wszystko szkoda, że instalacja została usunięta tak do końca. Można było pozostawić krzyż brzozowy i umieścić go zaraz za kamieniem pamiątkowym, z którym dobrze by się komponował. ” Pelna zgoda mysle podobnie i popieram .”Mam awersję do usuwania krzyży, nawet tych niepoświęconych…” Tu juz mialbym watpliwosci , poniewaz Jezus NIFGDY nie nauczal wielbic obiekt krzyz-narzedzia smiercji i tortur jako obiekt kultu, stawiac go, modlic sie do niego, nie ma ewangeliii krzyza. Owszem Pawel nie wybrany do 12stkki tzw. samozwanczy apostol rozpisywal sie wiecej na temat smierci, przybiciu do krzyza przykazan itp.niepotwierdzone nauki . To bylo powszechne narzedzie tortut, i… Czytaj więcej »