Grób na Joselewicza. Radny Jarosław Włodarczyk odpowiada na pytanie czytelnika

Pod artykułem, który pojawił się na łamach naszego portalu, a który dotyczył usypanego 1 marca grobu przy ul. Joselewicza, czytelnicy chętnie komentowali niecodzienną instalację. Pojawiały się zarówno opinie osób, które gratulowały twórcom trafnego sposobu uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych, jak również tych, którzy nietypową formę uznali za akt wandalizmu, czy niepotrzebną „pokazówkę”. Padło również pytanie do radnego miejskiego Jarosława Włodarczyka, o to, czy ten popiera taką formę uhonorowania bohaterów. Radny odpowiedział.

 

„W związku ze skierowaniem do mnie jako radnego pytaniem czytelnika InfoPrzasnysz o treści „,Panie Jarosławie… Czy jako Radny Miasta Przasnysz popiera Pan taką formę uhonorowania historii…..Czy Miasto Przasnysz ..władze …mają jeszcze coś do zrobienia w tej kwestii?”  prezentuję swoje stanowisko” – napisał radny Jarosław Włodarczyk.

Poniżej przesłane oświadczenie publikujemy w całości i zachęcamy do dyskusji.

„Szanowni Państwo, myślę że „afera” z krzyżem, wynika ze szczerej chęci uhonorowania Żołnierzy Wyklętych w dniu Ich święta. O formie można dyskutować. Jednakże ścigać należało, we właściwym czasie sprawców, a nie autorów „patriotycznego happeningu”.

 

Żołnierze wyklęci powinni wrócić do pamięci zbiorowej po długim okresie przemilczeń i zakłamań. I trzeba przyznać, że w tej kwestii od kilkunastu lat sporo się dzieje. Wspominany przeze mnie por. Wiktor Zacheusz Nowowiejski „Jeż” ma pomnik w Górach Dębowych, gdzie regularnie odbywają się uroczystości patriotyczne. W przasnyskim muzeum miały miejsce wystawy i prelekcje poświęcone niezłomnym. W 2022 roku w Przasnyszu ufundowano też tablicę pamiątkową poświęconą ofiarom UB w latach 1944 – 1956. Pragnę zauważyć, że w budynku przy ulicy Joselewicza przed UB, rezydowało gestapo. Pamiętajmy, że wielu wyklętych miało piękną kartę w konspiracji antyhitlerowskiej, a starsi w ruchu niepodległościowym.  Ironią historii jest, że żołnierze z oddziału AK „Łowcy” – Henryka Kierzkowskiego „Rabana” uciekli z gestapowskiego więzienia w czerwcu 1944, by trafić tu jako więźniowie NKWD w styczniu 1945 roku.

 

Dlatego uważam, że w pobliżu kamienicy przy ulicy Joselewicza powinna znaleźć się stosowna tablica informacyjna o historii miejsca i losach ludzi. Nie wymaga to specjalnych nakładów finansowych podobnie jak uhonorowanie żołnierzy podziemia  antyhitlerowskiego i antykomunistycznego nazwami ulic bądź skwerów.

Większy problem to ustalenie tożsamości bądź miejsca pochówku niektórych z nich. Wspominamy Wiktor Nowowiejski „Jeż”  ma jak dotychczas tylko symboliczny grób na cmentarzu w Janowie. Dlatego należałoby podjąć współpracę z IPN w celu ustalenia miejsca pochówku. Sukcesy prof. Szwagrzyka w Warszawie pokazują, że działania takie mają sens” – pisze Jarosław Stanisław Włodarczyk, radny rady miejskiej.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
55 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Historyk
Historyk
1 rok temu

Pan radny chyba powinien wiedzieć jakie są procedury do nadania ulicy nazwy. Tu w tym mieście, to każdy potrafi jedynie inicjować…

Gocha
Gocha
1 rok temu
Reply to  Historyk

Jedyny radny ,który zawsze dba o ludzi tego miasta przeciwstawia się innym radnym którym zależy tylko na diecie radnego i przytakywniu,aby nie narazic się władzom

Jarosław Stanisław Włodarczyk
Jarosław Stanisław Włodarczyk
1 rok temu
Reply to  Historyk

Znane mi są procedury i mam świadomość, że podczas uchwalania nazw ulic, czy rond mój głos jest tylko jednym z 15. Podczas nadania rondu nazwy Medyków Przasnyskich wskazywałem, że propozycja jest nietrafiona, gdyż należy honorować konkretnych ludzi zasłużonych dla ziemi przasnyskiej. Zostałem przegłosowany i Radni uhonorowali medyków, to znaczy kogo?. Wówczas wskazywałem, że osoba Tomasza Kolbego, jest jedną z najważniejszych historycznych postaci związanych z ziemia przasnyską, która nie został uhonorowana nawet tablicą pamiątkową w Przasnyszu. Był przywódca powstania styczniowego (1863) na teren powiatu przasnyskiego,  jest godną osobą do upamiętnienia i nadania rondu jego imienia. Z uwagi, iż Rada Dziedzictwa Regionalnego… Czytaj więcej »

Jarosław Stanisław Włodarczyk
Jarosław Stanisław Włodarczyk
1 rok temu

Chciałem dodać, że owego czas Rada Dziedzictwa Regionalnego zaproponowała, aby zamiast Ronda Medyków, rondu nadać nazwę lekarza zasłużonego dla Przasnysz. Zaproponowali nadanie rondu imienia Adama.  Szkoda, że propozycja się nie przebiła. Adam Józef Waśniewski (1869-191) – studia medyczne odbył na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę zawodową rozpoczął w Przasnyszu w 1897 r., był tu dyrektorem Szpitala Powiatowego, mającego swą siedzibę przy ul. Świerczewo (w miejscu, gdzie dziś jest Miejskie Przedszkole nr 2). Był też jedynym lekarzem w nim zatrudnionym. Od 1907 r. Adam Waśniewski współpracował z siostrami szarytkami, które wtedy rozpoczęły pracę w przasnyskim szpitalu. Od tego momentu datowała się wyraźna poprawa opieki nad… Czytaj więcej »

Jola
Jola
1 rok temu

A składałeś takie propozycje jak była większość za czasów trochimiuka czy teraz żeś taki odważny ?

Honorata
Honorata
1 rok temu

Nadawanie ulicom, rondom, etc. nazw nazwisk ludzi to porażka. Historia juz udowodniła, że potem zrzuca się tabliczki i zastępuje innymi. A koszty? Ktoś to liczy? Prosze podzielić miasto na dzielnice i np. jedna dzielnica to ulice o nazwach kwiatów, inna o nazwach drzew owocowych, inna drzew liściastych, iglastych, jeszcze inna nazwy zwierzat, itp. Będzie to duzym ułatwieniem, kiedy szukamy nazwy ulicy, będziemy wiedzieć, w której częsci miasta ją zlokalizować.

Wiesław
Wiesław
1 rok temu

Joselewicza, Kacza, Rostkowiak. Tam leżą nasi bliscy. Te zbrodnie trzeba wyjaśnić. UB ków już nie zdążymy rozliczyć, ale chociaż poznajmy ich dane i dane osób, które zamordowali lub okaleczyli

kasia
kasia
1 rok temu

Nie znam Pana Włodarczyka, nie obchodzi mnie z jakiej jest opcji, ale slusznie powiedział, ze kiedyś trzeba bylo scigać sprawców. Bardzo im sie należy upamiętnienie, myślę, że tablica jest ok tylko niech będzie rzetelny napis a nie zdawkowy. Dla niektórych chyba są wyrzutem sumienia……tyle złego ludziom wyrządzili i do dziś na stołkach.

Janusz
Janusz
1 rok temu

Gdzie jest krzyż !!!? Mordowani nie byli ateistami tylko katolikami !! Mordercy byli ateistami !! Gdzie jest krzyż !!? Panie Włodarczyk i inni tu piszący ! Kto sprzątnął krzyż !

Anka
Anka
1 rok temu
Reply to  Janusz

Chyba Ci którym się nie podobał, czyli MIASTO.

Obserwator
Obserwator
1 rok temu
Reply to  Janusz

A skąd możesz to wiedzieć? Rozmawiałeś z nimi? Powiedzieli Ci to? Krzyż to możesz sobie postawić a nawet i złotego cielca.

Wow
Wow
1 rok temu

Wow, jestem pod pozytywnym wrazeniem Pana Jarosława Włodarczyka radnego.
Takiej madrosci nawet Salomon by sie nie powstydzil. Prawdziwy Szok.
Macie skrab w Przasnyszu postaci takiego radnego w miescie-dar z Niebios. Cencie go jak najwiekszy skarb.
Czuc palec Bozy w tym komentarzu.
Przy okazji zauwazylem w jakims filmiku ze, na otwarciu rady jednego miasta za oceanem ze tam rozpoczynaja posiedzenie modlitwa do Boga, Ducha Swietergo z prosba o madrosc podczas posiedzenia.
Bardzo mi sie ten pomysl i praktyka podoba.
Moze warto zaadoptowac do Przasnysza.

Chyba żart
Chyba żart
1 rok temu
Reply to  Wow

Chyba to jakiś żart. Przypomnę, że żyjemy (choć tego przy obecnej władzy nie widać) w państwie świeckim. Mieszanie obrzędów religijnych do kwestii politycznych jest niepotrzebne. Niech każdy modli się do kogo chce i wyznaje co chce we własnym gronie. Jeszcze tego brakuje żeby na świeckich zebraniach narzucać komuś modlenie się. Paranoja.

Wow
Wow
1 rok temu

Warto zaimplementowac na przasnyskiej radzie pomysl zza oceanu. O co modlimy się na sesji rady miasta? Módlmy się o mądrość, siłę, odwagę, by czynić to, co słuszne i dobre dla wszystkich obywateli. Obyśmy stawiali interesy innych ponad własne. Działajmy z miłością dla dobra wspólnego. Obyśmy byli dobrymi sąsiadami, rozpoznając Twój obraz w każdym tutejszym człowieku. „Ojcze Niebieski, przychodzimy dziś do Ciebie, prosząc Cię o przewodnictwo, mądrość i wsparcie na początku tego spotkania. Pomóż nam zaangażować się w sensowną dyskusję; pozwalają nam zbliżyć się jako grupa i pielęgnować więzi wspólnoty”. What do you pray for at a city council meeting?We pray… Czytaj więcej »

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Wow

Bogu co boskie, cesarzowi co cesarskie.
Prawda zawsze aktualna…

Marcin
Marcin
1 rok temu

A w Przasnyszu jeszcze coś dla Faraona …

Maria
Maria
1 rok temu

Czy polskie prawo nie przewiduje ekshumacji zamordowanych i pochowania ich szczątków w grobie z należnym im szacunkiem?
Czy ten temat przerasta władze Przasnysza?

Filip
Filip
1 rok temu
Reply to  Maria

Ekshumacji na joselewicza ? Przecież tam już kiedyś były prace prowadzone. Temat odświeżony na potrzeby polityczne. Miejsce już przekopane. Lepiej zamartwiać się o żyjących ktorzy nje zaznali bądź nie maja w sobie miłości niż nad nieżyjącymi.

Maria
Maria
1 rok temu
Reply to  Filip

Jeśli posiada Pan wiedzę lub dokumenty o przeprowadzonej ekshumacji to bardzo proszę o podzielenie się wiedzą co do miejsca, czasu, zakresu ….

Filip
Filip
1 rok temu
Reply to  Maria

Wydaje mi się Maria ze powinnaś isx do urzędu miasta i zapytać jak cywilizowany człowiek a nie jakis anonimowy internauta kryjący się pod nickiem.

Maria
Maria
1 rok temu
Reply to  Filip

Dziękuję za wskazówki.
Wystąpię z pismem do Urzędu Miasta Przasnysz, aby mieć większą wiedzę w tym zakresie.

IskraDoDzialania
IskraDoDzialania
1 rok temu
Reply to  Maria

na laczce w warszawie i na Rakowieckiej-katownie UB tez nie moga sie doliczyc 80 procent zamordowanych. Jak Mario znajdziesz zwloki wtedy polskie prawo przejmie role dalej zgodnie z Twoim domyslem-pytaniem polskim prawem.
Nie warto patrzec na onych, wladze tylko oddolnie, od siebie
Smialo , w droge na wykopki. pozdrawiam
Chyba nie jestesmy tu tylko od zadawania madrych pytan i wskazywania innych onych/ Nie jestesmy tyklko obserwatorami , kierownikami, zleceniodawcami na tym swiecie. Dzialac tez warto

Maria
Maria
1 rok temu

ISKIERKO, Jeśli będzie taka potrzeba deklaruje pomoc we wszelkich pracach związanych z tym tematem

Janusz
Janusz
1 rok temu

Jeszcze raz się spytam. Mordowani tam byli katolicy przez ateistów. Czemu na tym kamieniu na tablicy czemu nigdzie nie ma krzyża ?! Czy władze miejskie są także ateistyczne ?

Filip
Filip
1 rok temu
Reply to  Janusz

Jestem mieszkańcem i mi krzyż nie pasuje. Jest rozłam kościoła od władzy. Ja tam krzyża nje chce. A Ty januszku myślisz ze masz monopol ?

Marcin
Marcin
1 rok temu
Reply to  Filip

Filip, każdy musi nieść swój krzyż, od krzyża nie uciekniesz i lepiej żeby to był Twój krzyż. Pomodlę się za Ciebie i wszystkich, którym krzyż jako symbol zbawienia przeszkadza.
Serdecznie w duchu braterskiego pokoju pozdrawiam …

Adam
Adam
1 rok temu
Reply to  Filip

Krzyz nie jest dla ciebie,żeby ci się podobał tylko dla tych którzy życie oddali za to żebyś ty dzisiaj błyszczał alternatywną inteligencją

Kazio
Kazio
1 rok temu
Reply to  Filip

Kwestia czasu, jeszcze poprosisz o swój Krzyż.

IskraDoDzialania
IskraDoDzialania
1 rok temu
Reply to  Janusz

ja wyjatkowo jako praktykujacy katolik w dzisiejszych czasach tez nie chce krzyza.-niekoniecznie
Za duzo ich wszedzie i zaczynaja straszyc i powszedniec przy drogach, w klasach, siane na potege. Krzyzacy tez mieli krzyze na plaszczach i cos im pomogly?. Zatracaja swoja role jako symbol. Zwykla tablica pamiatkowa na trwalym glazie mi wystarczy.

Janusz
Janusz
1 rok temu

Nic mnie nie obchodzi co będzie wisieć nad waszym grobem. Oni byli katolikami walczyli także o naszą wiarę i za krzyż także ginęli. Więc się zamknijcie

Iskra
Iskra
1 rok temu
Reply to  Janusz

spokojnie Januszu. Jezeli beda ekshumacje i trafia na cmentarz z mauzoleum czy wyjatkowym pomnikiem to jak najbardziej. Natomiast krzyze rozsiewac wszedzie gdzie ktos zginal: motocyklista, kierowca samochodu itd. No nie. Nie szpecimy krzyzami wszedzie gdzie popadnie na pokaz jak faruyzeusze lub krzyzowcy. Na miejscu gdzie zgineli wystarczy jakis monument. A nad swoim grobem mozesz nawet trzy krzyze i wiecej zamowic jak sie zmieszcza w pionie i jeden w poziomie wykuc na plycie do woli.. Dodatkowy nawet w trumnie smialo schowaj jezeli lubisz i na szyi. w sumie bedziesz mial sporo. Sorki za ironie ale dbajmy o przestrzen publiczna bez „KRZYZOWANIA”kazdego… Czytaj więcej »

kasia
kasia
1 rok temu
Reply to  Iskra

słaby z Ciebie katolik jak nie wiesz kiedy krzyż stał się odkupieniem

Iskra
Iskra
1 rok temu
Reply to  kasia

Pomnik, monument, kamien z WYGRAWEROWANYM krzyzem jak najbardziej. Wolnostojacy straszacy krzyz bedacy odkupieniem nad Wegierka , przy drogach po wypadkach i przy setkach innych okazji NIE. Odstraszacie ludzi lasami krzyzy od wiary katolickiej.Do tej pory krzyze byly w Kosciolach i na terenach Kosciola, cmentarzach i kapliczkach.Wy obecni fanatycy krzyzowi zasielibyscie krzyze wszedzie gdzie sie da i przy kazdej okazji.Jezeli zmarl ktos w wypadku drogowym , cialo pochowane na cmentarzu to po co jeszcze krzyze przy drogach na miejscu wypadku? Powtorze pomnik, monument z krzyzem wygrawerowanym tak. Krzyz wolnostojacy stojacy na wieki moim skromnym zdaniem nie. Odtraszacie mlodszych ludzi wszechobecnymi krzyzami… Czytaj więcej »

Adam
Adam
1 rok temu

Widzę że chcesz być trochę w ciąży ,do kościoła w święta ale na co dzień to postępowa europejka

Iskra
Iskra
1 rok temu
Reply to  Adam

Adamie, Bog prosil szukac Krolestwa Bozego najpierw !!! katolicka piesn SEEK YE FIRST (The Kingdom Of God) | The Maranatha / Karen Lafferty | Worship Song | With Lyrics a reszta bedzie Ci dodana. Dokladnie to robie.” Troche w ciazy” to jestes jak NIE SZUKASZ i nie studiujesz historii, bibli i nauk Chrystusa. Zdajesz sobie sprawe ze Swietym Dniem Boga jest Sobota-siodmy dzien tygodnia-. Sprawdz w katolickich dekretach kronikach krakowskich po lacinie tutaj: Podtrzymuja to Datowanie w dekretach krakowskich-przedostatnia strona na dole pkt.25 bazhum.muzhp.pl/media/files/Studia_z_Dziejow_Panstwa_i_Prawa_Polskiego/Studia_z_Dziejow_Panstwa_i_Prawa_Polskiego-r2003-t8/Studia_z_Dziejow_Panstwa_i_Prawa_Polskiego-r2003-t8-s105-113/Studia_z_Dziejow_Panstwa_i_Prawa_Polskiego-r2003-t8-s105-113.pdf i tutaj wilanow-palac.pl/staropolski_kalendarz_dni_swietych_patronow.htmlI o dziwo nasz katolicki Kosciol uznaje masze w ten dzien za msze niedzielna-linki… Czytaj więcej »

Adam
Adam
1 rok temu
Reply to  Iskra

A lekarze dają jakąś nadzieję?

Iskra
Iskra
1 rok temu
Reply to  Adam

tak daja Adamie, Jak klepniesz pincet rozancow z pozdrowieniem anielskim.
Przypomne do XI wieku rozance mnisi odmawiali Psalmami na chwale Jedynego Boga Ojca Wszechmogacego zgodnie z nicejskim wyznaniem wiaary z 325 r. powtarzanym na kazdej katolickiej mszy.Powtarzasz je na kzdej mszy Adamie bezmyslnie?!
no to zadnej nadziej nie ma dla Ciebie.
Jedenascie stuleci tylko Psalmy na rozancu wielbiace Jedynego Boga.

Iskra
Iskra
1 rok temu
Reply to  Adam

W katolicyzmie po lacinie -druga tabelka pl.wikipedia.org/wiki/Nazwy_dni_tygodnia siodmym dniem byla jest i zawsze bedzie Sobota od sabattum Dies Dominica-Dzien Panski czyli niedziela feria secunda (dzien DRUGI ) Poniedzialek feria tertia (dzien TRZECI) Wrorek feria quarta (dzien CZWARTY) Sroda (od srodek tygodnia) feria quinta (dzien PIATY) Czwartek feria sexta (dzien szosty) Piatek feria septima – sabbatum lub feria sabbatica (Dzien siodmy ) Sobota inaczej ODPOCZYNEK „”By właściwie odczytać tę datę, trzeba jednak wiedzieć, że feria quinta (dzień piąty) to czwartek, a feria quarta (dzień czwarty) to środa. Poniedziałek to feria secunda (dzień drugi), wtorek to z kolei feria tertia (dzień trzeci).… Czytaj więcej »

Janusz
Janusz
1 rok temu
Reply to  Iskra

Komuniści specjalizowali się w tym żeby było dużo tekstu to będzie widać że mądrze. Nie ! Kłamcy wszyscy też się w tym specjalizują. Myślą że próżnym gadaniem można każda sprawę zamotać zakłamać sprzeniewierzyć. Kłamiesz iskro. Tylko tyle i aż tyle. Kłamiesz jak reszta oponentów. Jeśli ktoś zna prawdę to wie że w 100 % mordowani tam byli mocno wierzący i obowiązkiem jest w miejscu ich kaźni oraz prawdopodobnym spoczynku postawić przy najmniej krzyż. To są dziesiątki tysięcy w Polsce ludzi pogrzebanych nie wiadomo gdzie . Skoro tu wiadomo. Krzyż jest obowiązkiem. Nie ma to nic wspólnego z ofiarami wypadków przeróżnych… Czytaj więcej »

Adam
Adam
1 rok temu
Reply to  Janusz

Nic ująć nic dodać trafione w sedno

Iskra
Iskra
1 rok temu
Reply to  Janusz

„Komunisci” jest juz falszem , ktore stosujesz. To z reguly byly kacapy udajace Polakow badz polskich komunistow. I oni mordowali polskicjh patriotow tak zeby nie bylo wiadomo gdzie. Tych miejsc mordesrtw jest pelno w Polsce z okresu powojennego. Wielu sie nie znajdzie ale one sa z ofiarami w ziemi. Jezeli hipotetycznie by sie je wszystkie znalazlo i postawilo wolno stojace krzyze zamiast pomnika, monumentu, glazu z tablica informacyjna , to moim zdaniem naduzywamy symbolu zbawienia. Ciala nalezy w takich przypadkach ekshumowac i pochowac na cmentarzu. Tymczasowo krzyz moze byc ale docelowo pomnik-glaz z informacja. I na tym glazie krzyz wygrawerowany… Czytaj więcej »

kasia
kasia
1 rok temu
Reply to  Iskra

W sobotę u naszych braci to nawet winda na okrągło chodzi, bo nie mogą nawet guzika wcisnąć.

Marcin
Marcin
1 rok temu

Praktykujący katolik, którego straszy krzyż..dziwna to sprawa ? To raczej diabeł boi się krzyża bo na krzyżu został ostatecznie pokonany.
Obawiam się gdzie Pan praktykuje.
Pozdrawiam

Zofia z Południa Polski
Zofia z Południa Polski
1 rok temu
Reply to  Marcin

Jestem pod bardzo dużym wrażeniem inicjatywy jaka została podjęta przez odważnych ludzi, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka jak i los Naszej Ojczyzny. W pełni popieram inicjatywę aby z honorem, godnością i przed Bogiem uczcić pamięć poległych tam wszystkich osób. Dla mnie ten drewniany krzyż ma już wartość historyczną. Chciałabym się nim zaopiekować. My Górale Nasz krzyż posadowiliśmy na szczycie Giewontu.

Iskra
Iskra
1 rok temu
Reply to  Marcin

Nie przeklamuj Marcin. Strasza mnie wszedzie stojace wolniostojace krzyze przy kazdej okazji stawiane na potege odtraszjace mlodych odchodzacych od Kosciola. Wymrzemy my,to do dewoctwa nikt nie przyjdzie. Oswajajac z wolnostojacymi wszedzie symbolami z kolei oswajasz wyjatkowy symbol i ten zatraca swoja role. Straszy mnie ze coraz mniej mlodych do Kosciola chodzi przez „krzyzwoanie” przestrzeni publicznej gdzie tylko popadnie. Jak sie myle i nikogo nie odgania od Kosciola to sorki. Statystyki jednak mowia co innego.

Marcin
Marcin
1 rok temu
Reply to  Iskra

Szanowny Panie,
W moim wpisie o kr,zyzu i Pańskich lękach z nim związanych, nie ma żadnego przekłamania, bo taka jest prawda chrześcijańskiego krzyża.
Natomiast co do dalszych Pańskich obaw – Neron po spaleniu Rzymu dokonał krwawego „krzyżowania” przestrzeni publicznej żywymi pochodniami ludzkich krzyży i to jak wiemy nie odstraszyło od Kościoła i symbolu krzyża, wręcz przeciwnie spowodowało wyjście Kościóła z katakumb również z jego symbolami i zaowocowało wiosną Kościoła.
Myślę zatem, że poruszany przez Pana problem odchodzenia młodych od Kościoła nie leży w naturze i zjawisku jak to Pan podnosi ” krzyżowania” przestrzeni publicznej.
Serdecznie pozdrawiam

Iskra
Iskra
1 rok temu
Reply to  Marcin

Daj Boze obys Ty mial Marcinie racje a ja sie mylil. Nie zapomnij tylko ze problem/leki ktore ja widze czyli „krzyowania przestrzeni publicznej na potege gdzie sie da” to nie jedyny.Zauwaz ile owieczek z Kosciola jest uprowadzonych i zwiedzionych przez Protestantow z laski zbawionych po zmowieniu ktrotkiej formulki. Oni wlasnie dokonuja tego wypominajac figurki, krzyze , rozance do Marii a nie do Boga, ogolnie Maryjnosc Polakow od jakis 100 lat, nieznajomosc biblii, wysmiewaja „zarabianie uczynkami” cytat i wiele innych. I wiedz ze pozniej to sa najbardziej zajadli katolikozercy, wlasnie byli katolicy.Krzyzowanie przez Nerona ludzi przyprowadzilo do Kosciola to prawda. Nie… Czytaj więcej »

Iskra
Iskra
1 rok temu
Reply to  Iskra

minusy statystyk odchodzenia od Kosciola nie zmienia. Wole prawdziwy argument czy kontrargument. Przykladowo-lasy krzyzy sa potrzebne bo np.Jezus przy kazaniu na gorze wizjonersko pokazywal ze sasiednie wzgorza zalesimy krzyzami, badz krzyze przy drogach to to czy tamto. Nie dotykam tematu krzyzy w Kosciolach, na cmentarzach, kapliczkach i paru innych szczegolnych okazjach.
Jak rozlewanie symbolu zbawienia ma pomoc i w czym? Realnie?
Mniej rozwodow jest, kradziezy, innych przestepstw, odchodzenia z Kosciola itd. Jezeli tak i ktos potwierdzi i pokaze dowod to automatycznie z miejsca zmieniam zdanie i zalesiajmy na potege przetsrzen publiczna.

Marcin
Marcin
1 rok temu
Reply to  Iskra

Szanowny Panie,
Mówiąc w duchu CK Norwida – Chrystus czas zwycięża a starszość Izraela jest tylko jego logicznym wypływem. Nie można zatem talmudycznie i detalicznie rozpatrywać Chrystusowego Kościoła. Pan konsekwentnie dąży nie tylko do rugowania Krzyża ale i do wyniszczania i rozwadniania dogmatów Kościoła jakby starszy brat Izrael miał zająć jego miejsce.
Z całym szacunkiem ale styl Pana argumentacji zdecydowanie bardziej zbliża Pana do Zielonoświątkowca niż do praktykującgo katolika.
Ponadto, chyba tylko dla pomieszania dobrego i złego nie odróżnia Pan swiętości Kościoła od jego grzesznego ludu, do którego sam się zaliczam.
Pozdrawiam serdecznie

Iskra
Iskra
1 rok temu
Reply to  Marcin

Totalne pudlo, zerowe zdolnosci odgadywania telepatyczne i rozsadkowe. Jezeli juz to raczej jestem przeciwnikiem protestantow a szczegolnie wszystkich nowoczesnych wyznan w tym zielonoswiatkowcow i baptystow-tam gdzie rzadzi darmowa formulka zbawienna klepnieta publicznie.”Pan konsekwentnie dąży nie tylko do rugowania Krzyża ale i do wyniszczania i rozwadniania dogmatów Kościoła”Z przestrzeni publicznej nadprodukcji krzyzy -owszem TAK. Ktorych dogmatow Kosciola ? polskiej specyfiki KK 100tu letniego mariawityzmu (maryjnosci ) , ktory Watykan dawno temu potepil i egzorcyzmowal? Zarty? Czy moze to nieznajomosc Kosciola Katolickiego na swiecie , duzo starszego niz Polski (Polski to jakies realne 700lat zgaduje) ?Wyznanie naszej wiary katolickiej na kazdej mszy… Czytaj więcej »

Kazio
Kazio
1 rok temu

Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem

Iskra
Iskra
1 rok temu
Reply to  Kazio

Tak pod krzyzem w Kosciele, na cmentarzu, kapliczce, okazjonalnym w szcegolnym miejscu. Tak.
Ale nie pod krzyzami sianymi na potege na ilosc, gdzie sie da, gdzie powoli zatracaja znaczenie symbolu i strasza przy rowach driogowych po wypadkach i setkach innych miejsc. Powoli bedziemy jak ten Rzym poganina Nerona lub Krzyzacy gnebiacy Mazowszan.
Chcecie to pobijacie rekordy w stawianiu lasy krzyzy gdzie tylko ktos stracil zycie. Ja swoje zdanie wyrazilem .
Tego szcegolnego symbolu sie nie naduzywa.

Maria
Maria
1 rok temu
Reply to  Iskra

Iskro – czas zmienić płytę bo ta jest doszczętnie zdarta.

Iskra
Iskra
1 rok temu
Reply to  Maria

Mateusza 16:23. Po dwukropku .

Honorata
Honorata
1 rok temu

„Trzeba z żywymi naprzód iść, po życie sięgać nowe, a nie w uwiędłych laurów liść z uporem stroić głowę”. Przestańcie robić z naszego miasta i kraju ostoi pomników, muzeów itp. Zamiast myśleć i działać, aby ludziom żyło się lepiej tu i teraz radni wymyślają sobie tematy zastępcze.Jakie ma znaczenie dla zwykłego mieszkańca cała ta heca? Bo jeśli chodzi o radnych – rozumiem. Zbliżają się wybory i trzeba nagłośnić swoje nazwisko.