Gostkowo. Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca w miejscowości Gostkowo odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowane przez wójt gminy Przasnysz, Grażynę Wróblewską oraz dowódcę 2. Ośrodka Radioelektronicznego płk dypl. Bogusław Postka.

 

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w 2010 roku został ustanowiony świętem państwowym, jako wyraz hołdu i szacunku dla żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Wydarzenie rozpoczęła zbiórka przed pomnikiem upamiętniającym żołnierzy wyklętych z oddziału Edwarda Dobrzyńskiego ps. Orzyc, poległych 2 marca 1949 roku.

Kolejnym elementem uroczystości była msza św. w kościele pw. św. Anny w Bogatem sprawowana przez ks. Cezarego Olzackiego w intencji poległych żołnierzy. Po nabożeństwie odbył się koncert pieśni patriotycznych przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Powiatowych im. mjr Henryka Sucharskiego w Przasnyszu oraz przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Bogatem.

 

„Pamięć o bohaterach tamtych wydarzeń to ważne zadanie dla naszego pokolenia. Polegli nieopodal Żołnierze Wyklęci-Niezłomni byli oddani Ojczyźnie, oddani Polsce Niepodległej, którzy za wierność Polskim sprawom zapłacili najwyższą cenę. Zostali zamordowani, ale nie zostali przez nas zapomniani! Wyrazem tej pamięci jest nasza coroczna obecność w tym symbolicznym miejscu. Osobiście ogromną satysfakcją jest dla mnie fakt, że tak licznie społeczeństwo z naszego regionu uczestniczyło w dzisiejszym wydarzeniu przyczyniając się do umacniania wspólnej pamięci!” – skomentował wydarzenie płk dypl. Bogusław Postek.

 

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments