Gorąca dyskusja o stanie budżetu miasta. Radni o „rekordowym zadłużeniu” Przasnysza

Dyskusja o stanie budżetu Przasnysza rozgorzała w czasie poprzedniej sesji rady miasta. Radny Arkadiusz Chmielik i Jarosław Włodarczyk mówili o „rekordowym zadłużeniu i wysokim deficycie”.

 

– Na komisjach mówiliśmy zarówno o rzeczach pozytywnych budżetu miasta, jak i negatywnych. Ja chciałbym powiedzieć o trzech niechlubnych rekordach związanych z tym tematem – rozpoczął dyskusję radny Arkadiusz Chmielik. Wymienił prawie 12 milionowy deficyt, rekordowo wysoki dług zapisany na 2023 rok w kwocie 34 mln zł 700 tys. i emisję obligacji na poziomie 13,5 mln złotych.

– Takich kwot do tej pory w Przasnyszu nie widzieliśmy. Budżet jest bardzo wymagający i choć w pewnych obszarach pozytywny, to przez te trzy rzeczy w dłużej perspektywie niestety negatywny.

Do dyskusji włączył się radny Jarosław Włodarczyk.

– Ten budżet mógł być bardzo dobry – stwierdził i dodał, że jego zdaniem stałoby się tak, gdyby remont Miejskiego Domu Kultury był zadaniem miasta, nie zaś MDK-u. – Realizując inwestycję jako Miejski Dom Kultury zamknęliśmy sobie drogę do ubiegania się o środki z rządowego programu Polski Ład. Bo dofinansowanie mogły uzyskać tylko samorządy – mówił. Jako przykład podał Mławę, która na podobną inwestycję uzyskała ponad 20 mln zł. – Zadłużając miasto zamykamy sobie drogę na możliwość realizacji dużych inwestycji w przyszłych latach – komentował.

 

Zaznaczył, że nieprawdziwe są oskarżenia o to, że sam był przeciwnikiem remontu Miejskiego Domu Kultury. – Byłem natomiast za tym, by na remont MDK-u pozyskać pieniądze z Polskiego Ładu i tym samym nie zadłużać dalej miasta.

W swoim przemówieniu ponownie już skrytykował planowany remont asfaltowej ulicy Bukowej, w czasie gdy mieszkańcy Miodowej nie mają w ogóle asfaltu. Wspomniał również, że przełożony na dalsze lata został projekt odwodnienia Osiedla Północ, w przyszłorocznym budżecie brakuje też  położenia asfaltu na Kalinowej.

Zarzucił władzom miejskim, że wybierając inwestycje do dofinansowania kierują się „zbójeckim prawem większości”, argumentując, że starano się o dofinansowanie remontu Bukowej pomimo, że radni wcześniej odłożyli ją w czasie.

Do słów odniósł się burmistrz, który nie zgodził się z opinią Włodarczyka. Stwierdził, że ten wymienia tylko ulice ze swojego okręgu wyborczego.

 

– W mojej ocenie budżet jest zrównoważony. Realizujemy inwestycje na różnych osiedlach – stwierdził.  – Sam codziennie dojeżdżam ulicą żwirową, na której są trzy domy. Więc wiem, że są inne potrzeby w mieście. Zgadzam się, że odwodnienie osiedla Północ jest konieczne i na przyszłość trzeba podjąć temat. Ulica Miodowa też zostanie wykonana, jak tylko znajdą się środki. Przypomniał, że na ulicę Bukową miasto otrzymało dofinansowanie i wkład samorządu to 100 tys. zł.

– To nie prawda, że mówię tylko o osiedlu Północ, ale to jest osiedle, gdzie ludzie się topią. Dla mnie było barbarzyństwem, że w tym miejscu planuje się osiedle. Ale wówczas mnie przegłosowano. Teraz skoro osiedle powstało, to trzeba zapewnić mieszkającym tam ludziom warunki do życia – skwitował radny Włodarczyk.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
machina
machina
11 miesięcy temu

Mo proszę jak się młodzi burmistrzowie bawią

Kanek
Kanek
11 miesięcy temu
Reply to  machina

Jak dzieciaki w piaskownicy. Z kotkami i kaczkami się bawią.

Jack
Jack
11 miesięcy temu
Reply to  Kanek

I jerzykami

Grzesiek
Grzesiek
11 miesięcy temu

Hipokryzja w polityce nie zna granic. Zadłużenie krytykują radni, którzy są od lat. Byli też zaTrochimiuka, po odejściu którego Miasto już miało jak podawały media chyba ok 25 milionów długu. Może jakieś ich wypowiedzi z tamtych lat?

Jamal
Jamal
11 miesięcy temu
Reply to  Grzesiek

Nie żeby chwalić specjalnie poprzedniego burmistrza, ale jednak rządził trochę czasu i wyremontował na prawdę znaczną część miasta, rynek, wiele ulic miejskich, budowa ul. kolejowej, Jana Pawła, więc jakby nie patrzeć zadłużenie wzrosło, ale przynajmniej coś po sobie zostawił.

max
max
11 miesięcy temu
Reply to  Jamal

,,Wyremontował rynek” Ładny mi remont. Wyciął drzewa i ,,zasadził” betonową kostkę.

Wega
Wega
11 miesięcy temu
Reply to  max

Ładny rynek nie ma na ławkach pijaków, lepiej beton niż osrane drzewa i na ławkach żule

lll
lll
11 miesięcy temu
Reply to  Jamal

Taka prawda , a ja dziękuję P.Trochimiukowi szczególnie za przebicicie ulicy Al.Jana Pawła do Baranowskiej i ścieżkę rowerową w kierunku Szpitala i inne przedsięwzięcia widoczne gołym okiem. Rynek to wielki niewypał realizowany przez Panią Helwak.

Józef
Józef
11 miesięcy temu
Reply to  lll

To ta pani co mówiła, że po owocach ich poznamy.

Wega
Wega
11 miesięcy temu
Reply to  Grzesiek

Byli radnymi ,i cały czas myśleli o mieszkańcach, aby żyło się lepiej ,a jak przyszli ci którzy myślą jak pobrać dietę to tak jest

Tomek
Tomek
11 miesięcy temu
Reply to  Wega

Dieta winna być w wysokości 0 PLN. Byli bi radni z prawdziwego zdarzenia, a NIE DLa DIETY

Tomek
Tomek
11 miesięcy temu
Reply to  Grzesiek

Hipokryzja????a chyba z twojej strony… Radny który krytykował zadłużenie poprzednio i teraz jest przedstawiany jako ten któremu nić się nie podoba. Zatem jak jeden zadłuża to jest Ok bo z naszej opcji, a jak nie z naszej opcji to BEE!!!

Antek
Antek
11 miesięcy temu

Budżet jest tak samo zrównoważony jak burmistrz.

lll
lll
11 miesięcy temu
Reply to  Antek

Dobre hahaha

KrólKarol
KrólKarol
11 miesięcy temu

Już nie chce mi się komentować głupoty w wykonaniu włodarzy miasta, rady miasta i starostwa.Róbta co chceta!!! Niebawem przyjdzie nowy burmistrz z pewnego rozdania (Bondzio) i dokończy dzieła waszego. A ostatni zgasi światło.

W Polsce jest źle, bo Morawieckiemu śmierdzą stopy
W Polsce jest źle, bo Morawieckiemu śmierdzą stopy
11 miesięcy temu

Dlaczego w czasach rządów tego światłego człowieka vel Morawieckiego przeciętnego Polaka zaczyna telepać psychicznie, gdy choćby tylko dopuści do siebie myśl: „istnienie elit jest naturalne i nieuniknione”, „polskie elity władzy”, „polskie elity finansowe”, „polskie elity intelektualne”… „Kraj bez elit to zapaść kraju”, „polskie elity są potrzebne”, „co to za kraj bez elit” itd.