Gołębie przenoszą zarazki i pasożyty. Nie dokarmiajmy dzikiego ptactwa – ostrzega Sanepid

Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny upomina: nie dokarmiajmy dzikich gołębi! Możemy to przypłacić zdrowiem!

 

Osoby dokarmiające gołębie to częsty widok na rynkach miejskich czy w parkach. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak ryzykowny jest bliski kontakt z dzikim ptactwem.

Reakcja alergiczna, borelioza, wirusowe kleszczowe zapalenie mózgu, infekcje układu oddechowego, czy zapalenie płuc to tylko niektóre z zagrożeń, jakie mogą stanowić dla człowieka dziko żyjące gołębie. Ptaki te mogą przenosić: pluskwy, pchły gołębie, ptaszyniec kurzy, obrzeżki gołębie (zwane też kleszczem gołębim).

W związku z tym, Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny ostrzega przed dokarmianiem gołębi i przypomina właścicielom i zarządcom nieruchomości o konieczności stosowania zabezpieczeń ograniczających dostęp gołębi oraz o regularnym sprzątaniu odchodów, resztek gniazd, skorupek po jajach gołębich, pożywienia, piór, puchu i innych zanieczyszczeń.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu

Pasożyty? Największym pasożytem jest pewien samiec kaczki z Mickiewicza… Żadne tam gołębie…

Mills
Mills
1 miesiąc temu

A może się przedstawisz czy tylko kozak z anonima?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Mills

A Ty się przedstawisz? Ten zj*b, bo inaczej go nie nazwę, dziś powiedział że jak stracą władze to Polacy nie będą mogli chodzić do lasu na grzyby… Co on ćpa?

Czarownica
Czarownica
1 miesiąc temu

Może niech Sanepid zajmie się wytruciem tych powietrznych szczurów z przestrzeni miejskiej a miasto wprowadzi rejestr hodowców i ich opodatkuje, aby było z czego zapłacić sprzątającym.

myto
myto
1 miesiąc temu

Karmią gołębie , wrony , a na zwróconą uwagę nie reagują.Na osiedlu przy ul.Wojskowej pieczywo fruwa wraz z ptactwem nawet z 4 piętra.Administratorzy powinni zajęć się tym tematem.