Gminy powiatu przasnyskiego przystępują do programu „Czyste Powietrze”.

17 lutego w sali konferencyjnej Centrum Aktywizacji Biznesu w Przasnyszu odbyła się konferencja dotycząca programu.

 

W spotkaniu oprócz przedstawicieli starostwa powiatowego i zainteresowanych gmin wziął udział również Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik rządu ds. programu Czyste Powietrze. Minister podkreślił, że gminy, które do końca lutego zdecydują się przystąpić do programu i utworzyć punkt konsultacyjny otrzymają na jego utworzenie 30 tysięcy złotych, bonusy za złożone wnioski oraz dodatkową nagrodę za najwięcej złożonych wniosków w danym roku: aż 1 mln zł dla najbardziej zaangażowanej gminy.

W punktach informacyjno-konsultacyjnych programu „Czyste Powietrze” każdy zainteresowany mieszkaniec otrzymać ma stosowną pomoc, np. przy wypełnieniu wniosku.

Gmina Przasnysz jest jedną z pierwszych gmin, które przystąpiły do programu. Wójt Grażyna Wróblewska podczas konferencji nadmieniła, że w ramach projektu w całej gminie powstało już 390 nowoczesnych rozwiązań pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych: kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych i pomp ciepła. Wójt podkreśliła, że zainteresowanie programem jest duże, bo korzyścią jest nie tylko mniejsze zanieczyszczenie powietrza, ale również oszczędność. Przy korzystaniu z tanich źródeł energii widać wymierną korzyść, a dodatkowo wymianę drzwi i okien, docieplenie domu, czy koszty termomodernizacji można odliczyć od podatku.

Wójt Gminy Krzynowłoga Mała również przystąpi do programu i chociaż – jak sam podkreślił – jego gmina jest gminą rolniczą, to mieszkańcy aktywnie wymieniają piece, montują kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne, więc z pewnością będą zainteresowani programem „Czyste Powietrze”.

 

Środki dofinansowania z programu „Czyste Powietrze” mogą być przeznaczone na:

– wymianę, zakup oraz montaż źródeł ciepła (takich które spełniają wymagania programu);

– instalację fotowoltaiczną i kolektory słoneczne;

– wymianę okien, drzwi zewnętrznych i bram garażowych;

– montaż i modernizację instalacji ciepłej wody użytkowej i instalacji centralnego ogrzewania;

– docieplenie domu;

– instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

 

ren


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
taaaaa
taaaaa
2 lat temu

A skoro o gminach, to w Kadzidle będzie przebudowa Centrum Kultury Kurpiowskiej. W google wpiszcie se to : Wizualizacja Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle – będzie wizualizacja. Wartość prac wynosi ok. 4 mln złotych. Gmina na inwestycję pozyskała ponad 2,2 mln zł. wsparcia z samorządu Województwa Mazowieckiego. Wsparcie wyniosło połowę inwestycji. Gdzie zatem MDK Przasnysz i 4 mln zł. Wrócę raz jeszcze do Płońska, gdzie powstaje muzeum, oraz obserwatorium astronomiczne (!) „Zabytkowy budynek płońskiego dworca kolejowego doczekał się remontu. Partnerem projektu jest norweski College for Green Development oraz płońskie MCK. W nieużytkowanym obecnie budynku dworca będzie mieścić się muzeum ziemi… Czytaj więcej »

taaaaa
taaaaa
2 lat temu

A swe myśli kierując wciąż w stronę Płońska, właśnie trwa tam REWITALIZACJA RYNKU – czyli to co ma się odbyć u nas w latach bliżej nieokreślonych. całkowita wartość projektu to ponad 14,5 mln zł, a pozyskane przez miasto dofinansowanie wynosi 6,2 mln zł. Całkowita wartość zadania to ponad 14, 5 mln zł, w tym unijne dofinansowanie wynosi blisko 5 mln zł i z budżetu państwa blisko 1,2 mln zł. Partnerami projektu jest powiat płoński i gmina Płońsk. I delikatny opis prac „– Wytniemy 6 drzew na rynku i 12 na skwerku, a nasadzimy w to miejsce 44 sztuki dużych sadzonek… Czytaj więcej »

xcx
xcx
2 lat temu
Reply to  taaaaa

Nie zaśmiecaj swoimi bzdurnymi komentarzami.

taaaaa
taaaaa
2 lat temu
Reply to  xcx

A skoro już tyle rozpisałem się o Płońsku, to za ( akurat Wirtualną Polską) taki cytat ” Płońsk to obowiązkowy przystanek dla wielu wycieczek czy delegacji z Izraela. Co sprawiło, że to niewielkie, liczące ponad 20 tys. mieszkańców miasto jest dobrze znane Żydom, a dzieci na Bliskim Wschodzie uczą się o nim już od wczesnych lat szkolnych? To właśnie tu przyszedł na świat i dorastał ojciec-założyciel państwa żydowskiego oraz pierwszy premier Izraela – Dawid Grün, znany jako Dawid Ben Gurion.” Ciekawostka taka, na nie wiedziałem, ale już wiem.

WPZ
WPZ
2 lat temu
Reply to  taaaaa

W przypadku przasnyskiego MDKu taniej byłoby zrobić tam skansen, a obok postawić nowy budynek centrum kultury. 4 mln by styknęło.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  WPZ

4 banki to raczej nie. Wyposażenie jest drogie. Ale nawet jakby wyszło 14, to mielibyśmy nowy, funkcjonalny budynek, a nie pudrowanego trupa.
Tylko może tym razem ktoś mógłby T3 inwestycje kontrolować, żeby nie było powtórki z hali przy LO, która po jakichś 15 latach eksploatacji jest ruiną