Gmina Przasnysz zakończyła remont Stacji Uzdatniania Wody w Helenowie Nowym

Gmina Przasnysz zakończyła prace budowlane na terenie Stacji Uzdatniania Wody w miejscowości Helenowo Nowe. Realizacja projektu, który kosztował prawie 52 tys. złotych brutto, pomogła odłożyć w czasie kosztowną modernizację SUW-u.

 

Gmina Przasnysz zakończyła realizację inwestycji pod nazwą „Remont Stacji Uzdatniania Wody w miejscowości Helenowo Nowe” i „Wymiana złóż filtracyjnych wraz z podłączeniem istniejących filtrów do rurociągów wody surowej i uzdatnionej w SUW w m. Helenowo Nowe”.

Ujęcie wody w miejscowości Helenowo datuje się na rok 1989. Lata pracy i czas, w którym zwiększyło się zapotrzebowanie na wodę spowodowały, że urządzenia uległy zużyciu i musiały zostać wymienione.

 

– Wystąpiła pilna potrzeba wymiany części skorodowanych rurociągów, nieszczelnych przepustnic i złóż filtracyjnych kwarcowych. Złoże filtracyjne kwarcowe w filtrze nr 1 zostało w ramach bieżącej eksploatacji wymienione w 2020 roku. W związku ze znacznym wyeksploatowaniem wystąpiła pilna konieczność wykonania robót niezbędnych dla zapewnienia bieżącego funkcjonowania ujęcia wody – informuje gmina Przasnysz.

Od sierpnia do września 2021 roku trwały roboty budowlane związane z projektem. Całkowity koszt zadania wyniósł 51 660 złotych brutto. Po zakończeniu robót zostały wykonane badanie bakteriologiczne, które miały na celu sprawdzenie funkcjonowania wymienionych elementów.

– Po zakończeniu całości robót montażowych wszystkie filtry i rurociągi wraz z armaturą zostały przepłukane, zdezynfekowane roztworem podchlorynu sodu i ponownie przepłukane. Następnie wykonano badania pod kątem bakteriologicznym remontowanego układu i po uzyskaniu pozytywnego wyniku włączono filtry do pracy – dodaje gmina.

Wykonane prace zapewnią dobre funkcjonowanie SUW-u w Helenowie Nowym, a także odsuną w czasie bardzo kosztowną modernizację i rozbudowę stacji do chwili pozyskania środków finansowych na jej realizację.

 

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments