Gmina Przasnysz: Uroczystości patriotyczne w Bogatem

Sto lat po odsłonięciu kopca poświęconego Tadeuszowi Kościuszce i pięćdziesiąt lat po upamiętnieniu tamtego wydarzenia społeczność Bogatego i okolic po raz kolejny zgromadziła się wokół niewielkiego monumentu, by jeszcze raz pokłonić się Wielkiemu Polakowi. Uroczystości z tym związane odbyły się w niedzielę, 15 października.

Dwa dni po akademii zorganizowanej w Szkole Podstawowej w Bogatem społeczność gminna ponownie zebrała się w tej miejscowości, by uczcić pamięć Tadeusza Kościuszki. Wszystko ze względu na przypadającą w tym roku 200. rocznicę śmierci Naczelnika, a także 100. rocznicę usypania w Bogatem kopca upamiętniającego zasługi tego Polaka dla kraju.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od koncelebrowanej mszy świętej z udziałem księdza proboszcza Cezarego Olzackiego. Zarówno podczas mszy, jak i już po jej zakończeniu wszystkim dostojnikom towarzyszyli członkowie grupy rekonstrukcyjnej z Przasnysza.

Bezpośrednio po mszy w kościele w Bogatem odbył się koncert zespołu Moja Rodzina. Po jego wysłuchaniu wszyscy udali się na zewnątrz, w stronę kopca, który jest usytuowany przy kościelnym parkanie, w pobliżu drogi krajowej przecinającej Bogate. Tu odbyła się najważniejsza część zaplanowanych uroczystości – złożenie wieńców i odsłonięcie nowej tablicy pamiątkowej ufundowanej przez Gminę Przasnysz.

W tym wydarzeniu asystowali m.in. senator Jan Maria Jackowski, wiceprzewodnicząca Sejmiku Mazowieckiego Wiesława Krawczyk, starosta przasnyski Zenon Szczepankowski oraz kierownik ostrołęckiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Marek Grabowski. Odsłonięcia tablicy dokonała wójt Grażyna Wróblewska – jedna z inicjatorek wszystkich wydarzeń, które odbywały się w Bogatem. Wśród zaproszonych znaleźli się także m.in. prezes TPZP Piotr Kaszubowski, regionalista Waldemar Krzyżewski, radny Dariusz Jankowski, radna Malgorzata Grabowska, oraz krewny ks. Dzierżanowskiego kapelana POW z 1917 roku – Antoni Rogóyski.

Na zakończenie w pobliżu kościoła odbył się jeszcze krótki piknik historyczny, podczas którego można było obejrzeć m.in. wystawę zdjęć historycznych, a także pokaz grupy rekonstrukcyjnej. Z krótkim koncertem wystąpiła także orkiestra dęta z OSP w Bogatem. Wszyscy zgromadzeni mogli także posilić się na stoiskach przygotowanych przez Klub Seniora z Bogatego oraz Radę Rodziców działającą przy tutejszej szkole podstawowej.

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments