Gmina Przasnysz przekazała powiatowi nieruchomości w Obrębie.

W dniu 3 lutego 2020 roku w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przasnyszu odbyła się XV nadzwyczajna Sesja Rady Gminy Przasnysz. Sesja została zwołana w celu rozpatrzenia wniosku Wójta Gminy Przasnysz Grażyny Wróblewskiej w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie darowizny nieruchomości w miejscowości Obrąb na rzecz Powiatu Przasnyskiego. Radni jednogłośnie podjęli uchwałę, zatem Powiat otrzymał od Gminy dwa budynki z działką po dawnej szkole w Obrębie.

– Ponieważ gmina Przasnysz ma dobrą wolę i chęć wsparcia w kwestii ubiegania się przez powiat przasnyski o środki finansowe na prowadzenie ośrodka wsparcia społecznego, zwracam się do Wysokiej Rady o wyrażenie zgody na dokonanie darowizny naszej nieruchomości na wskazany przez powiat cel – powiedziała Wójt Gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska.

Po przeprowadzonym głosowaniu starosta Krzysztof Bieńkowski w imieniu Zarządu Powiatu Przasnyskiego podziękował za przekazany budynek, przeznaczony na utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy, który będzie wsparciem dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin, a także umożliwi utworzenie nowych miejsc pracy.

Starosta wyjaśnił, że tą samą ścieżką współpracy Powiat Przasnyski będzie podążał w sprawie budowy trasy rowerowej na drodze z Przasnysza do Leszna i Gostkowa. Pierwsza uchwała w tej sprawie została już podjęta, kolejnym etapem będzie konstruowanie finansowania tej inwestycji, której powiat z własnych środków nie jest w stanie zrealizować.

Powiat Przasnyski zobowiązany jest do finalizacji w 2020 roku wielu kosztownych inwestycji przejętych do zrealizowania po poprzedniej władzy. Projekty współfinansowane są ze środków unijnych i aby wywiązać się z postanowień umów i nie płacić kar, powiat musi oszczędnie gospodarować budżetem. Starosta zaznaczył, że wiele miejscowości zgłasza swoje potrzeby i ze względu na ścisłe zaplanowanie tegorocznego budżetu, władze powiatu każdorazowo zwracają się o wyrażenie opinii gminy na temat danej inwestycji oraz podają szacunkową wartość jej współfinansowania.

Radni omówili ze starostą najważniejsze dla gminy inwestycje, które należałoby zaplanować i zrealizować w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców, m.in. chodniki, ścieżki rowerowe, dodatkowe znaki drogowe, przejścia dla pieszych. Pojawił się również temat wstrzymanej budowy chodników przy drodze krajowej w Sierakowie i Dobrzankowie. Wójt Grażyna Wróblewska zaproponowała, że wraz ze starostą Krzysztofem Bieńkowskim, ponownie wybiorą się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która odpowiada za realizację inwestycji i szczegółowo omówią terminy jej zrealizowania, co świadczy o otwartości i chęci współdziałania.


 

Źródło Starostwo Powiatowe w Przasnyszu
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
4 lat temu

A niby miał być taki brak współpracy i ścieżka wojenna, jak to określał „stańczyk Królowej Bony”. A tu proszę: bezinteresowna darowizna.