Gmina Przasnysz: Piknik Średniowieczny w Lesznie

Gdyby pogoda była łaskawsza, impreza plenerowa przygotowana w Lesznie byłaby jedną z najciekawszych w ostatnich latach w gminie Przasnysz. Deszcz popsuł zabawę, ale i tak Piknik Średniowieczny w leszczyńskim parku podworskim trzeba zaliczyć do udanych.

Niedziela 26 czerwca miała być kolejnym etapem w obchodach Roku Sienkiewiczowskiego, który zaplanowały wspólnie Gmina Przasnysz i Mazowiecki Instytut Kultury. Tego dnia przygotowano szereg atrakcji w dawnym parku szlacheckim w Lesznie. Miejsce wybrano nieprzypadkowo, gdyż w przeszłości Henryk Sienkiewicz kilkakrotnie przebywał tu na wakacjach u swojego szkolnego przyjaciela. Z pewnością więc wielki polski pisarz musiał przechadzać się alejkami parkowymi w Lesznie. Nie było więc lepszego miejsca na przygotowanie takich atrakcji.

Początek pikniku przebiegał pod znakiem prezentacji scenicznych i… deszczu. Zabawa musiała rozpocząć się z godzinnym opóźnieniem ze względu na dość mocne opady i trwającą burzę. W końcu jednak udało się zainaugorować obchody Roku Sienkiewicza na sposób piknikowy. Po powitaniu wszystkich przez wójt Grażynę Wróblewską rozpoczęły się bardzo ciekawe prezentacje sceniczne w wykonaniu uczniów wszystkich szkół z terenu gminy. Były one przeplatane występami aktora Arkadiusza Smoleńskiego, który czytał fragmenty Sienkiewiczowskich „Krzyżaków”. Na wszystkich wielkie wrażenie zrobiły występy dzieci z Zespołu Szkół w Bogatem, które przekazały w nowoczesny sposób całą treść tego utworu.

Później przyszedł czas na występy bractw rycerskich z Mrągowa i Nidzicy. Po nich zaprezentować miał się zespół pieśni i tańca z Ciechanowa, a następnie schola i orkiestra dęta z Bogatego; na finał planowano jeszcze teatr ognia z Makowa Mazowieckiego. Niestety – ze względu na pogodę nie udało się już zrealizować tych punktów programu. Na scenę zdążyli wejść tylko pieśniarze z Ciechanowa. Potem dominował już tylko wiatr, deszcz i burza. Wobec tego organizatorzy po godzinie 18.00 musieli zakończyć cały piknik.

Niemniej jednak pomysł na organizację zabawy chwycił. Było mnóstwo stoisk dla zwiedzających – w tym prezentujące średniowieczne rzemiosło. Bardzo przygotowały się koła gospodyń wiejskich, podobnie jak sami strażacy z OSP Leszno. Jego rozmach i bogactwo atrakcji, a także zainteresowanie widzów mogą wskazywać na to, że podobne imprezy mają przyszłość w tej społeczności.

Organizatorami pikniku była Gmina Przasnysz i Mazowiecki Instytut Kultury. Partnerami zostali: Gminna Biblioteka Publiczna im. J. Narzymskiego w Bogatem, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz, szkoły z terenu gminy Przasnysz, Ochotnicza Straż Pożarna z Leszna, Koła Gospodyń Wiejskich z Leszna, Krępy i Gostkowa, Klub Seniora z Bogatego.


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments