Gmina Przasnysz liderem w kraju!

Rzadko kiedy gminy z Mazowsza mogą liczyć na takie wyróżnienia. Dlatego tym większa radość może płynąć z faktu, że to właśnie Gmina Przasnysz wygrała ranking „Gospodarny Samorząd” w kategorii gmin wiejskich. Nagrodę odebrała wójt Grażyna Wróblewska podczas międzynarodowego forum gospodarczego, które odbywało się w Krynicy.

To największy sukces przasnyskiego samorządu wiejskiego w ostatnich latach, jeśli chodzi o ocenę dorobku społeczno-ekonomicznego przez instytucje zewnętrzne. I najbardziej prestiżowy. Gmina Przasnysz znalazła się w doborowym innych samorządów, które zostały nagrodzone w rankingu prowadzonym przez niezależne Centrum Gospodarcze Mikołaja Kopernika. Wśród miast zwyciężył Gdańsk, zaś wśród gmin wiejsko-miejskich – Stalowa Wola.

Gala wręczenia nagród odbyła się przy okazji międzynarodowego forum ekonomicznego, które od lat odbywa się w Krynicy. Wspomnianą galę zaplanowano 7 września, na podsumowanie trzydniowego forum, podczas którego spotykali się politycy, przedsiębiorcy, fachowcy z dziedziny ekonomii oraz liderzy organizacji społecznych. Dość powiedzieć, że to samo forum otwierał prezydent Andrzej Duda, zaś specjalną nagrodę otrzymała premier Beata Szydło.

Nagroda „Gospodarny Samorząd” jest wyróżnieniem niemającym charakteru typowego konkursu, do którego trzeba się zgłaszać czy uiszczać opłaty za udział w ocenie. Ranking ten został opracowany przez Centrum Gospodarcze Mikołaja Kopernika, które wzięło pod uwagę wszystkie samorządy w kraju i oceniało ich efektywność w wielu dziedzinach na podstawie dostępnych wskaźników.

Podstawową zasadą rankingu było rozpatrywanie osiągnięć samorządów z trzech ostatnich lat 2014 -2016 (w odniesieniu do 2013). W pierwszym etapie na podstawie dostępnych informacji finansowych wybrane zostały gminy z najlepszymi wynikami. Skierowano do nich następnie specjalną ankietę. Zawierała ona 18 pytań, z czego 8 dotyczyło 2 etapu rankingu. Oceniane były m.in.: dochody własne do dochodów ogółem, dochody własne na mieszkańca, nadwyżkę bieżącą do wydatków bieżących, inwestycje do dochodów, zadłużenie do dochodów, wpływy z PIT i CIT, wpływy z podatku od nieruchomości, wydatki na transport i gospodarkę mieszkaniową.

W drugim etapie oceniono gminy na podstawie danych finansowych oraz odpowiedzi uzyskanych w ankietach. Swoje punkty mogła także przyznać Kapituła Rankingu. W ankiecie pytano miedzy innymi o preferencje podatkowe dla biznesu, plan zagospodarowania przestrzennego, projekty PPP czy wydatki na promocje gminy.

To właśnie stanowiło podstawę ułożenia ostatecznej klasyfikacji. I jest dowodem na to, że nasza gmina okazała się najlepsza dzięki obiektywnym wskaźnikom, a nie subiektywnym ocenom. Jest to zarazem najlepszy dowód na sprawność przasnyskiego samorządu w zarządzaniu majątkiem gminnym i wykorzystywaniem szans płynących ze strony Unii Europejskiej.

Wójt Grażyna Wróblewska, która osobiście odbierała nagrodę w Krynicy, nie kryje dumy z powodu takiego osiągnięcia. Jak jednak już wielokrotnie podkreślała, wyróżnienie to jest sukcesem wspólnym: tak jej samej, jak i kadry Urzędu Gminy oraz instytucji współpracujących z gminą.

Z kolei wszyscy pracownicy Urzędu Gminy czują się dumni, że mogą pracować w najlepszym samorządzie wiejskim w całej Polsce. I przyłączają się do gratulacji składanych na ręce swojej przełożonej – kierującej najbardziej gospodarnym samorządem wiejskim kraju!

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments