Gmina Przasnysz: Kmicic w Bogatem, czyli spotkanie z wybitnym aktorem

Gmina Przasnysz od wiosny realizuje cykl projektów związanych z Rokiem Sienkiewicza obchodzonym w tym roku. Ukoronowaniem całego zestawu wydarzeń było spotkanie z wybitnym aktorem Danielem Olbrychskim, bardzo mocno kojarzonym z literaturą Henryka Sienkiewicza.

Cykl sienkiewiczowski w gminie Przasnysz jest realizowany od kwietnia razem z Mazowieckim Instytutem Kultury. W jego trakcie były już spotkania literackie, pikniki historyczne czy konkursy dla dzieci. Zdecydowanie najważniejszym momentem było jednak spotkanie z filmowym Andrzejem Kmicicem, czyli Danielem Olbrychskim, który wszystkim zapadł w pamięć odtworzeniem roli głównego bohatera „Potopu” w ekranizacji Jerzego Hoffmanna.

Daniel Olbrychski zawitał do Zespołu Szkół w Bogatem w pierwszej połowie września. W szkolnej sali gimnastycznej, na której pojawiło się kilkuset mieszkańców okolicznych miejscowości, aktor miał okazję porozmawiać na temat swojej pracy artystycznej, spotkań z literaturą Sienkiewicza i grą w niezapomnianym „Potopie”. Od tej powieści zresztą gość zaczął swoje spotkanie. Pan Olbrychski przeczytał wybrane fragmenty tego dzieła, po czym opowiedział o wielu aspektach swojej pracy aktorskiej.

Aktor ze swadą opowiadał m.in. anegdoty i wspomnienia z planu filmowego „Potopu”. Chętnie odpowiadał na pytania zadawane przez publiczność zgromadzoną na sali. Szczególne zainteresowanie uczestników spotkania budziły sceny z niebezpiecznych i krwawych pojedynków. Gość zdradził też kilka tajemnic z przygotowań i realizacji najtrudniejszych ujęć do filmu.

Podczas spotkania Daniel Olbrychski wręczył statuetki uczniom, którzy zajęli czołowe miejsca w powiatowym konkursie „Twórczość Henryka Sienkiewicza – wybrane utwory”. Na pamiątkę wizyty w Bogatem aktor również otrzymał statuetkę z rąk Pani Wójt Grażyny Wróblewskiej.

Na zakończenie przyszedł czas na wyczekiwane przez wszystkich autografy i zdjęcia. W trakcie spotkania można było nabyć biografię aktora jego autorstwa pt. „Parę lat z głowy” wraz z dedykacją.

Spotkanie trwało tak długo, że nie udało się wyświetlić wybranych fragmentów filmowego „Potopu”. Organizatorzy spotkania – czyli Gminna Biblioteka Publiczna im. J. Narzymskiego w Bogatem, a także Zespół Szkół w Bogatem – zapowiadają jednak, że do takiego publicznego pokazu dojdzie. Tak by odpowiednio zakończyć obchody związane z osobą jednego z największych polskich pisarzy wszech czasów.


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments