Gmina Przasnysz: Fundusz Sołecki 2017 – podsumowanie

Kolejny rok w gminie Przasnysz zrealizowano szereg inwestycji związanych z Funduszem Sołeckim. Przasnyska gmina była jedną z pierwszych w powiecie przasnyskim, w której taki Fundusz wprowadzono; po wielu latach jego funkcjonowania można też śmiało powiedzieć, że jego idea sprawdza się w stu procentach.

W 2017 roku na realizację wszystkich zadań w 34 sołectwach, które zgłosiły chęć udziału w Funduszu, przeznaczono kwotę 411 939,61 zł. Łącznie zrealizowano ponad 50 większych i mniejszych inwestycji skierowanych do najmniejszych społeczności lokalnych gminy Przasnysz.

Co istotne, część wszystkich środków wyodrębnionych z budżetu gminnego na Fundusz Sołecki zostanie zrefundowana z pieniędzy centralnych; jego realizacja jest zatem opłacalna nie tylko dla samych sołectw, lecz także dla samorządu gminnego.

Podobnie jak w latach ubiegłych najwięcej środków pochłonęły prace związane z naprawą dróg gminnych. Dzięki pieniądzom funduszowym utwardzano wybrane fragment dróg za pomocą żwiru lub metodą poczwórnego utrwalania. Sporo sołectw zgłosiło także konieczność naprawy oświetlenia ulicznego lub dołożenia kolejnych opraw.

Fundusz Sołecki nie zaspokajał jednak wyłącznie potrzeb związanych z infrastrukturą drogową. Sołectwa przywiązują coraz większą wagę do poprawy otoczenia konkretnych wsi – stąd w niektórych miejscowościach pojawiły się działania upiększające centra wsi. Dla przykładu: w Osówcu Szlacheckim utworzono boisko do gry w siatkówkę i niewielki plac zabaw; w Szli zbudowano niewielkie boisko do gry w piłkę nożną, a w Sierakowie zagospodarowano działkę komunalną pod plac zabaw.

Rady sołeckie decydowały się także na doposażenie świetlic wiejskich lub zakup opału, dzięki czemu obiekty takie jak w Lesznie, Starej Krępie czy Mchowie mogą działać cały rok, a nie tylko w sezonie wiosenno-letnim. Te sołectwa, które kupiły osprzętowanie np. do wykaszania zbędnej zieleni, teraz wydają środki na renowację zakupionego sprzętu lub paliwo potrzebne do prac sezonowych. Widać więc coraz większą dbałość o mienie, które ma służyć całej lokalnej społeczności.

Poniżej prezentujemy sumaryczne zestawienie wszystkich inwestycji wykonanych w 2017 roku z Funduszu Sołeckiego, a także dokumentację zdjęciową wybranych inwestycji.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments