Gmina Przasnysz: Festiwal smaków

 Wspaniała jesienna pogoda przyciągnęła dość liczną grupę osób do Świętego Miejsca, gdzie w niedzielę 25 września odbył się Festiwal Smaków. Impreza plenerowa została zorganizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz przy współpracy Urzędu Gminy w Przasnyszu w ramach realizacji projektu pn. „Smaki tradycji”.

Głównym punktem festiwalu był konkurs kulinarny „Na najlepszą tradycyjną potrawę”. Do konkursu przystąpiło 15 wystawców z powiatu przasnyskiego i makowskiego. Celem konkursu było zaprezentowanie bogactwa i różnorodności tradycji kulinarnych związanych z wykonaniem potraw. Uczestnicy imprezy odwiedzali poszczególne stoiska i degustowali lokalne i tradycyjne wyroby przygotowane przez sołectwa oraz koła gospodyń wiejskich. W asortymencie wystawców znalazły się min.: pierogi z kaszą i ziemniakami, placki z buraka, pasztet, kartoflak, kluski przecieraki, chleb ze smalcem, barszcz z pasztecikami, kluski rwaki, bigos z plackiem, kasza ze skwarkami, chłopski garnek, krupnik, rogaliki z marmoladą, rolada boczkowa, pierogi z kapustą i grzybami.

Każdy mógł docenić najlepszy wyrób, wypełniając kupon konkursowy. Odwiedzający chętnie oddawali głosy na potrawę, która najbardziej przypadła im do gustu. Publiczność w plebiscycie wyłoniła zwycięzców. Pierwsze miejsce zdobyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Starej Krępy za „Chłopski garnek”, drugie miejsce zajęło sołectwo Bartniki za „kluski przecieraki”, trzecie miejsce przypadło dla Koła Gospodyń Wiejskich z Mchowa za „czerwony barszczyk z pasztecikami”. Wszyscy wystawcy zostali nagrodzeni. Organizatorzy ufundowali również nagrodę dla głosującej publiczności, szczęśliwcem okazała się mieszkanka Bartnik.

W trakcie festiwalu na scenie wystąpiła Orkiestra Dęta ze Starej Krępy, Klub Seniora z Bogatego, schola św. Anny z Bogatego oraz pracownicy Gminnej Biblioteki w Bogatem.
Festiwal smaków był okazją na miłe, rodzinne spędzenie niedzielnego popołudnia i wspólne odkrywanie lokalnych smaków.
Festiwal smaków jest częścią zadania publicznego pn. „Smaki tradycji” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments