Gmina Przasnysz: Andrzejkowo w Bogatem
W ostatnią sobotę listopada w placówce bibliotecznej w Bogatem doszło do wyjątkowej uroczystości, łączącej dawne tradycje z tak potrzebną dzisiaj integracją społeczną. Z inicjatywy Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz zorganizowano tu widowisko andrzejkowe, połączone z szeregiem rozmaitych zabaw i konkursów.
Stowarzyszenie pozyskało jesienią dotację w wysokości 5 tysięcy złotych na projekt mający podtrzymywać dawne tradycje i obyczaje w gminie. Dzięki temu udało się zaprosić do współpracy nie tylko mieszkańców okolicznych miejscowości, lecz także gości z zewnątrz. To pozwoliło na wyjątkową oprawę zabaw przygotowanych z okazji imienin Andrzeja – najpopularniejszego chyba święta ludowego w dawnej kulturze polskiej.
Uczestnicy zabawy, którzy przybyli 30 listopada do biblioteki w Bogatem, na brak atrakcji nie mogli więc narzekać. W trakcie spotkania zorganizowano szereg pokazów dawnych obyczajów – w tym tradycyjne kiszenie kapusty, ubijanie masła w tzw. kierzance, pieczenie chleba, a nawet darcie pierza. Dla wszystkich uczestników zabawy zaśpiewał zespół ludowy z Rząśnika, zaproszony specjalnie z tej okazji przez przasnyskie stowarzyszenie.
Przy okazji tej uroczystości udało się także rozstrzygnąć konkurs kulinarny na najlepszą potrawę regionalną i tradycyjną. W szranki stanęło łącznie jedenaście osób, które przedstawiły komisji konkursowej próbki swojego talentu kulinarnego. Różnorodność zaprezentowanych dań była tak duża, że członkowie komisji mieli duży ból głowy z wyborem zwycięzcy zabawy.
Ostatecznie jednak udało się ustalić końcową kolejność. Konkurs wygrała pani Irena Budnicka za tzw. przycieraki, czyli specjalnie przyrządzone pyzy ziemniaczane. Druga lokata przypadła w udziale Danucie Szepczyńskiej za pyzy z mięsem, a trzecia – Ilonie Bojarskiej za zapiekankę.
W przasnyskiej gminie tego typu andrzejki miały miejsce po raz pierwszy. Sądząc jednak po frekwencji i entuzjazmie osób biorących w nich udział – nie ostatni.