Gmina Krzynowłoga Mała. Pamiętali o zakładnikach zamordowanych 2 maja 1944 roku

Uczniowie z klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Krzynowłodze Małej złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach zakładników zamordowanych przez Niemców 2 maja 1944 roku.

 

2 maja dla mieszkańców gminy Krzynowłoga Mała to nie tylko święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, ale także rocznica zamordowania przez hitlerowskie Niemcy 2 maja 1944 roku, 40 zakładników, mieszkańców gminy. Pamiętają o tym także uczniowie tamtejszej Szkoły Podstawowej.

– Nasza szkoła pamięta o tych bohaterach! Każdego roku idziemy pod pomnik, by oddać im hołd. W tym roku również dość duża grupa uczniów wraz z nauczycielami udała się w to miejsce kaźni by złożyć kwiaty, które zakupiła klasa VIII a i zapalić znicze – informuje placówka.

 

Marzena Ulatowska, jedna z nauczycielek odczytała fragment książki „Mord zakładników w Krzynowłodze Małej”, który opowiadał o ostatnim dniu z życia zakładników oraz samej egzekucji. Uczniowie uczestniczący w obchodach rocznicowych wysłuchali go w ciszy i zadumie oraz zmówili modlitwę za dusze zamordowanych.

– Wracając do szkoły wielu z nas myślało o obecnej sytuacji na Ukrainie i w duchu prosiło: Boże! nigdy więcej wojny – dodaje szkoła.

 

 

j.b.

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tadeusz
Tadeusz
6 miesięcy temu

Bardzo cenna inicjatywa.