Gmina Jednorożec występuje ze Związków Kurpiów. Prezes organizacji: ta decyzja nas zdumiała i wprawiła w konsternację

Gmina Jednorożec wraz z końcem 2022 roku rezygnuje z przynależności do Związków Kurpiów. Decyzja radnych, która została podjęta jeszcze w maju, nie jest zrozumiała dla władz stowarzyszenia.

 

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Jednorożec odczytano pismo przesłane przez Mirosława Grzyba, prezesa Związków Kurpiów związane z uchwałą dotycząca wystąpienia gminy Jednorożec z organizacji wraz z końcem roku 2022.

– Państwa pismo informujące o wystąpieniu z przynależności jako członka zbiorowego gminy Jednorożec ze Związków Kurpiów zdumiało i wprawiło w konsternację nie tylko mnie jako prezesa stowarzyszenia, ale i cały zarząd. Było nam też po ludzku przykro, gdyż dokładaliśmy wszelkich starań, aby nasza współpraca układała się jak najlepiej. Wkładaliśmy w to wiele naszej pracy, najczęściej społecznej dla gminy, dla Kurpiów z powiatu przasnyskiego. Zdumiało nas to, że mimo faktów i dobrych relacji, które łączyły nas z państwem i powiatem przasnyskim gminna jednostronnie wypowiedziała umowę zawartą kilkanaście lat temu. Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że gmina mogła wystąpić ze Związków Kurpiów zgodnie z prawem. Nasza współpraca w tej formie jest jak najbardziej dobrowolna zarówno z państwa strony, jak i naszej – pisze prezes.

 

W swym piśmie apeluje, by samorząd przemyślał jeszcze swoją decyzję.

– Czy rezygnacja z państwa strony jest racjonalna i moralna? My jako Związek Kurpiów przecież nie wyłączamy gminy z obszarów naszego działania. Nie chcemy wyłączyć i nie będziemy tego robić. Może zatem zaszło tu zwykłe nieporozumienie? Nie widzimy bowiem innej drogi jak konieczność kontynuowania współpracy – dodaje prezes.

O powody wystąpienia ze stowarzyszenia Związków Kurpiów zapytaliśmy Krzysztof Iwulskiego, wójta gminy Jednorożec.

– Rada podjęła decyzję o wystąpieniu z organizacji. Współpraca miała ograniczony zakres i pokrywała się tematycznie z innymi, co nie przekreśla podejmowania wspólnych inicjatyw i realizowania razem projektów na zasadzie indywidualnej współpracy. Radni zdecydowali o wystąpieniu ze Związków Kurpiów i Kurpiowskiej Organizacji Turystycznej oraz pozostaniu w Związku Stowarzyszeń i Lokalnej Grupie Działania „Kurpisie Razem” – wyjaśnia wójt.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Boguś
Boguś
10 miesięcy temu

A gdzie konsultacje społeczne?