
Gmina Jednorożec wyróżniona w plebiscycie ekologicznym „Wspólna zielona przyszłość”
Plebiscyt ekologiczny to jedyna tego typu inicjatywa w Polsce, której celem jest wyłonienie najbardziej wartościowych i nowatorskich projektów związanych z ochroną przyrody. Zwycięzców poznaliśmy na gali finałowej. W gronie uhonorowanych znalazła się Gmina Jednorożec.
Plebiscyt ekologiczny organizowany jest przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, Samorządem Województwa Mazowieckiego oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Do udziału w konkursie zgłoszono kilkadziesiąt interdyscyplinarnych projektów i lokalnych inicjatyw związanych z ochroną środowiska i klimatu, wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii czy racjonalnym zarządzaniem surowcami naturalnymi. Uczestnicy zgłaszali projekty w trzech kategoriach: technologie, badania naukowe oraz inicjatywa samorządowa.
Zgłoszone projekty ocenione zostały przez kapitułę konkursową, w której skład weszli wybitni naukowcy z kilku polskich ośrodków badawczych oraz przedstawiciele instytucji i organizacji zajmujących się ochroną środowiska i klimatu. Na zwycięstwo mogły liczyć projekty, które wyróżniają się pod względem innowacyjności oraz wpływu na społeczeństwo i najbliższe otoczenie.
W grupie laureatów znalazła się Gmina Jednorożec.
– W ciągu kilku ostatnich lat organizowaliśmy z pracownikami urzędu gminy, pracownikami jednostek organizacyjnych, radnymi, sołtysami akcje sprzątania lasów, w tym roku posadziliśmy 500 drzew na wysypisku śmieci – mówi nam Krzysztof Iwulski, wójt gminy Jednorożec. – Nawet się nie spodziewaliśmy, że zostaniemy wyróżnieni. Bardzo nam miło było wziąć udział w gali i odebrać wyróżnienie – dodaje.
– Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego od ponad 20 lat działa instytucja, aktualnie jest to Centrum Ekologii i Ekofilozofii, która zajmuje się ochroną środowiska i zagadnieniami ekologicznymi. Wizją uniwersytetu było powołanie w tym roku ekoplebiscytu, który skierowany jest do różnych partnerów: do firm, jednostek samorządu terytorialnego oraz do szeroko pojętego świata nauki – podsumowuje plebiscyt prof. dr hab. Jacek Tomczyk, dyrektor Centrum Ekologii i Ekofilozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
ren