Gmina Jednorożec. Pożar w domu jednorodzinnym. Strażacy interweniowali w Stegnie

W niedzielę, 3 marca o godz. 18.30 do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej  Przasnyszu wpłynęło zgłoszenie o pożarze sadzy kominowej w miejscowości Stegna, gm. Jednorożec.

 

Na miejsce akcji zadysponowano 3 zastępy straży pożarnej, w tym 2 zastępy JRG Przasnysz oraz 1 zastęp z OSP KSRG Jednorożec.

– Działania straży pożarnej polegały na wygaszeniu pieca centralnego ogrzewania, ugaszeniu sadzy w kominie przy pomocy gaśnicy proszkowej, sita kominowego oraz piasku – informuje kpt. Piotr Kuligowski, rzecznik prasowy komendanta powiatowego PSP w Przasnyszu.

Po zakończeniu akcji strażacy przy pomocy kamery termowizyjnej sprawdzili, czy w pomieszczeniach domu nie występują żadne zarzewia ognia. Działania trwały około 1.5 godziny.

Strażacy przypominają o obowiązku czyszczenia nie tylko pieca, ale i przewodów dymowych.

– W okresie jesienno – zimowym spalamy znacznie więcej węgla, drewna itp.. Nieczyszczenie kominów co 2 – 3 miesiące może prowadzić do nagromadzenia się dużych ilości sadzy w przewodach kominowych oraz spowodować zapalenie się sadzy w przewodzie dymowym. Pożary sadzy często doprowadzają do rozszczelnienia przewodów kominowych, co w konsekwencji może doprowadzić do zapalenia się elementów palnych więźby dachowej i poszycia – przypomina KP PSP w Przasnyszu.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu informuje, że zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku, nie rzadziej niż raz na 3 miesiące w obiektach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku, nie rzadziej niż raz na pół roku w obiektach opalanych paliwem gazowym i ciekłym (olejem opałowym),
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane zobowiązuje właścicieli i zarządców obiektów budowlanych do kontrolowania przynajmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych.

Za stwierdzone nieprawidłowości związane z przewodami kominowymi PSP może nałożyć mandat karny w wysokości do 500 złotych.

 

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zozola
Zozola
1 miesiąc temu

Wygląda na nowy dom, więc myśl nasuwa się sama.Ciekawe czym było palone?Plastiki wychodzą

Lubię to
Lubię to
1 miesiąc temu
Reply to  Zozola

Nie osadzaj jak nie wiesz

Syn Zenka
Syn Zenka
1 miesiąc temu
Reply to  Zozola

Zgadzam się z tobą w 100 %

Joanna
Joanna
1 miesiąc temu
Reply to  Zozola

Wystarczy drewno sosnowe, żywiczne i masz tyle smoły z
że hej

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 miesiąc temu

Strażacy to nie wiedzieli jak się do tego zabrać a to byla słaba sytuacja. Nie daj Boże jakby naprawdę zagrażało to życiu przy tej ekipie co byla wczoraj..strach pomyślec 😵
Apeluje o więcej szkoleń…

Sasiad
Sasiad
1 miesiąc temu
Reply to  Mieszkaniec

PotwierdzM

Sąsiadka
Sąsiadka
1 miesiąc temu
Reply to  Mieszkaniec

Słuchamy profesjonalisty mam nadzieję że masz skończone kierunki o tematyce pożarnictwa że jesteś ognio mistrzem kominiarzem i wiesz najlepiej tak więc przedstaw sytuację w której brakowało szkoleń strażakom panie A.G

Anna
Anna
1 miesiąc temu

To nowy dom, spie..dzielony komin po prostu….