Gmina Jednorożec. Pożar sadzy kominowej. Strażacy interweniowali w Olszewce

Rozpoczął się okres grzewczy, a wraz z nim powróciły interwencje związane z pożarami sadzy kominowej. Tym razem do zdarzenia doszło w budynku mieszkalnym w Olszewce. Strażacy apelują do właścicieli budynków o czyszczenie przewodów kominowych i kontrolę ich stanu technicznego. Za nieprawidłowości grozi mandat.

 

W piątek, 3 listopada o godz. 19.21 do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu wpłynęło zgłoszenie o pożarze sadzy kominowej w miejscowości Olszewka, gm. Jednorożec.

Do pożaru doszło w budynku mieszkalnym o konstrukcji drewnianej z dachem pokrytym blachą. Na miejsce akcji zadysponowano 3 zastępy straży pożarnej, w tym jeden zespół JRG Przasnysz.

– Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu pieca centralnego ogrzewania oraz ugaszeniu pożaru przy pomocy sita kominowego oraz piasku. Podczas interwencji użyto podnośnik z JRG Przasnysz – wyjaśnia asp. Rafał Sekuna, starszy dyżurny stanowiska kierowania w KP PSP w Przasnyszu.

Po ugaszeniu ognia strażacy sprawdzili pomieszczenia w budynku kamerą termowizyjną  oraz czujnikiem wielogazowym.

– Nie stwierdzono żadnych zagrożeń. Działania straży pożarnej trwały około 1,5 godziny – dodaje asp. Rafał Sekuna.

Strażacy przypominają o obowiązku czyszczenia nie tylko pieca, ale i przewodów dymowych.

– W okresie jesienno – zimowym spalamy znacznie więcej węgla, drewna itp.. Nieczyszczenie kominów co 2 – 3 miesiące może prowadzić do nagromadzenia się dużych ilości sadzy w przewodach kominowych oraz spowodować zapalenie się sadzy w przewodzie dymowym. Pożary sadzy często doprowadzają do rozszczelnienia przewodów kominowych, co w konsekwencji może doprowadzić do zapalenia się elementów palnych więźby dachowej i poszycia – przypomina KP PSP w Przasnyszu.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu informuje, że zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku, nie rzadziej niż raz na 3 miesiące w obiektach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku, nie rzadziej niż raz na pół roku w obiektach opalanych paliwem gazowym i ciekłym (olejem opałowym),
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane zobowiązuje właścicieli i zarządców obiektów budowlanych do kontrolowania przynajmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych.

Za stwierdzone nieprawidłowości związane z przewodami kominowymi PSP może nałożyć mandat karny w wysokości do 500 złotych.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments