„Gmina dobra do życia”. W której gminie powiatu przasnyskiego żyje się najlepiej?
„Gmina dobra do życia” to ogólnopolski ranking Serwisu Samorządowego PAP, badający jakość życia w każdej z 2477 gmin w Polsce. Opracowany został przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Polskiej Akademii Nauk.
– Na rynku jest wiele zestawień, podsumowujących kondycję samorządów w wybranych – często wąskich – dziedzinach, dotyczących finansów, ochrony środowiska czy oświaty. My postawiliśmy sobie ambitny cel stworzenia ogólnopolskiego rankingu, który będzie pokazywał jakość życia w gminach przez pryzmat całego wachlarza czynników – informują twórcy rankingu.
– Wśród blisko pięćdziesięciu badanych wskaźników niezwykle istotne są te, na które niebagatelny wpływ mają działania samorządu lokalnego; zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty to w końcu podstawowe zadanie własne gminy. Ranking uwzględnia m.in. atrakcyjność migracyjno – osadniczą, warunki mieszkaniowe, infrastrukturę wodociągową, dostępność opieki zdrowotnej czy jakość edukacji. Jednocześnie po raz pierwszy w tak szerokim zakresie wykorzystano szereg różnorodnych danych środowiskowych. Współpraca z prof. Przemysławem Śleszyńskim z Polskiej Akademii Nauk daje gwarancję odpowiednio dobranych wskaźników i wysokiego poziomu merytorycznego badania. Wierzymy, że Ranking będzie cenną informacją dla samorządów, a ogłoszenie jego wyników będzie okazją do wielu ciekawych rozmów o kondycji JST i ich planach na przyszłość – czytamy.
Sprawdziliśmy jak w rankingu wypadły gminy naszego powiatu
W ujęciu ogólnopolskim Miasto Przasnysz uplasowało się mniej więcej po środku rankingu i zajęło 1048. miejsce, ze wskaźnikiem jakości życia na poziomie 50,94 proc. Jeśli chodzi o okoliczne miasta to wyżej znalazły się jedynie Ostrołęka – 468. miejsce i Pułtusk – 1033. Gorzej od Przasnysza wypadły Ciechanów – 1447, Mława – 1103, Maków Mazowiecki – 1588 i Szczytno – 1420.
Wszystkie gminy powiatu przasnyskiego:
- Miasto Przasnysz – 1048
- Gmina Krasne – 2038
- Gmina Czernice Borowe – 2168
- Gmina Przasnysz – 2276
- Gmina Krzynowłoga Mała – 2389
- Gmina Jednorożec – 2451
- Gmina miejsko – wiejska Chorzele – 2463
Jeśli chodzi o metodologię, to jak informują twórcy rankingu założono możliwie kompleksowe podejście do kwestii jakości życia, obejmujące wszystkie najważniejsze jego sfery: zamieszkanie, pracę oraz spędzanie pozostałego czasu (w miejscu zamieszkania lub często poza nim), przeznaczanego na zakupy, konsumpcję, opiekę zdrowotną, edukację, rozrywkę, kontakty towarzyskie, itd. Elementem integrującym wymienione kategorie są sposoby, możliwości i warunki komunikacji, czyli transport i łączność.
Zaproponowano w sumie 48 wskaźników szczegółowych. Ich dobór to autorska koncepcja prof. Przemysława Śleszyńskiego, niemniej nawiązują one do doświadczeń klasyfikacyjnych polskiej przestrzeni i gmin, wypracowanych zwłaszcza w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.
ren