„Gmina dobra do życia”. W której gminie powiatu przasnyskiego żyje się najlepiej?

„Gmina dobra do życia” to ogólnopolski ranking Serwisu Samorządowego PAP, badający jakość życia w każdej z 2477 gmin w Polsce. Opracowany został przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Polskiej Akademii Nauk.

 

– Na rynku jest wiele zestawień, podsumowujących kondycję samorządów w wybranych – często wąskich – dziedzinach, dotyczących finansów, ochrony środowiska czy oświaty. My postawiliśmy sobie ambitny cel stworzenia ogólnopolskiego rankingu, który będzie pokazywał jakość życia w gminach przez pryzmat całego wachlarza czynników – informują twórcy rankingu.

– Wśród blisko pięćdziesięciu badanych wskaźników niezwykle istotne są te, na które niebagatelny wpływ mają działania samorządu lokalnego; zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty to w końcu podstawowe zadanie własne gminy. Ranking uwzględnia m.in. atrakcyjność migracyjno – osadniczą, warunki mieszkaniowe, infrastrukturę wodociągową, dostępność opieki zdrowotnej czy jakość edukacji. Jednocześnie po raz pierwszy w tak szerokim zakresie wykorzystano szereg różnorodnych danych środowiskowych. Współpraca z prof. Przemysławem Śleszyńskim z Polskiej Akademii Nauk daje gwarancję odpowiednio dobranych wskaźników i wysokiego poziomu merytorycznego badania. Wierzymy, że Ranking będzie cenną informacją dla samorządów, a ogłoszenie jego wyników będzie okazją do wielu ciekawych rozmów o kondycji JST i ich planach na przyszłość – czytamy.

 

Sprawdziliśmy jak w rankingu wypadły gminy naszego powiatu

W ujęciu ogólnopolskim Miasto Przasnysz uplasowało się mniej więcej po środku rankingu i zajęło 1048. miejsce, ze wskaźnikiem jakości życia na poziomie 50,94 proc. Jeśli chodzi o okoliczne miasta to wyżej znalazły się jedynie Ostrołęka – 468. miejsce i Pułtusk – 1033. Gorzej od Przasnysza wypadły Ciechanów – 1447, Mława – 1103, Maków Mazowiecki – 1588 i Szczytno – 1420.

Wszystkie gminy powiatu przasnyskiego:

  • Miasto Przasnysz – 1048
  • Gmina Krasne – 2038
  • Gmina Czernice Borowe – 2168
  • Gmina Przasnysz – 2276
  • Gmina Krzynowłoga Mała – 2389
  • Gmina Jednorożec – 2451
  • Gmina miejsko – wiejska Chorzele – 2463

 

Jeśli chodzi o metodologię, to jak informują twórcy rankingu założono możliwie kompleksowe podejście do kwestii jakości życia, obejmujące wszystkie najważniejsze jego sfery: zamieszkanie, pracę oraz spędzanie pozostałego czasu (w miejscu zamieszkania lub często poza nim), przeznaczanego na zakupy, konsumpcję, opiekę zdrowotną, edukację, rozrywkę, kontakty towarzyskie, itd. Elementem integrującym wymienione kategorie są sposoby, możliwości i warunki komunikacji, czyli transport i łączność.

Zaproponowano w sumie 48 wskaźników szczegółowych. Ich dobór to autorska koncepcja prof. Przemysława Śleszyńskiego, niemniej nawiązują one do doświadczeń klasyfikacyjnych polskiej przestrzeni i gmin, wypracowanych zwłaszcza w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.

 

ren

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments