Gmina Czernice Borowe. Podczas prac polowych natrafił na niewybuch

Niewybuch z czasów II wojny światowej został znaleziony w Pierzchałach (gmina Czernice Borowe). Na pocisk natrafiono podczas prac polowych.

 

Na przestrzeni ostatnich tygodni przasnyscy policjanci dość często powiadamiani są o znalezieniu niebezpiecznych „pamiątek” z czasów II Wojny Światowej. Na takie nietypowe znaleziska trafiają przeważnie pracownicy budowlani, rolnicy w trakcie wykonywania prac polowych czy inne osoby wykonujące np. prace związane z wykopami. Ważne, by wiedzieć, jak się zachować podczas znalezienia niewybuchu.

5 maja kilka minut po godzinie 15.00 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu został powiadomiony o niebezpiecznym znalezisku w miejscowości Pierzchały, gm. Czernice Borowe.

– 58-letni mieszkaniec powiatu przasnyskiego podczas wykonywania prac polowych ujawnił niewybuch. Mężczyzna od razu zaprzestał wykonywanych prac i poinformował policję. Wysłany na miejsce pirotechnik określił, że jest to  pocisk artyleryjski pochodzący z czasów II Wojny Światowej – informuje Ilona Cichocka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji  w Przasnyszu.

 

Przasnyscy policjanci zabezpieczyli miejsce przed dostaniem się osób postronnych. O znalezisku powiadomili saperów, którzy wywieźli pocisk artyleryjski na poligon.

Policja przypomina, że w przypadku znalezienia niewypału, niewybuchu lub przedmiotu niewiadomego pochodzenia nie należy go dotykać, ruszać i przenosić w inne miejsce. Kategorycznie zabrania się podnoszenia, odkopywania i wyrzucania niewybuchów do ogniska, jezior, stawów, czy głębokich rowów. Nieostrożne postępowanie może doprowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia. W przypadku znalezienia niewybuchu, czy amunicji należy natychmiast powiadomić Policję, a do czasu przybycia funkcjonariuszy zabezpieczyć to miejsce przed dostępem dla osób postronnych.

Telefon do Dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu: 47 70 482 00

 

Informując Policję należy:

  • precyzyjnie określić miejsce odnalezienia
  • określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość
  • podać telefon /adres kontaktowy/ do osoby informującej o znalezisku.

 

ren

 

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments