Gmina Czernice Borowe. Gigantyczna purchawka w Olszewcu

Na prywatnej działce mieszkańca Olszewca (gmina Czernice Borowe) wyrosła pokaźnych rozmiarów purchawka. Kolejne dwie wciąż rosną.

 

Na jednej z prywatnych działek w miejscowości Olszewiec (gmina Czernice Borowe) wyrosła sporych rozmiarów purchawka. Wymiary grzyba to 65 x 66 cm.

– Takie okazy są mało spotykane, szczególnie przy takiej suszy i upałach, które obecnie panują –  mówi pan Jacek Czaplicki z Olszewca, na którego działce znajduje się grzyb.

Wielka purchawka nie jest jedyną, która wyrosła na wspomnianej działce. Kolejne dwie wciąż rosną.

 

Purchawka to bardzo powszechny grzyb większości znany doskonale dzięki charakterystycznemu dźwiękowi jak wydaje, gdy na niego nadepniemy. Do wspomnianego dźwięku odnosi się nazwa grzyba, którą podał w 1830 roku Józef Jundziłł.

W Polsce znalezienie purchawki nie jest trudnym zadaniem. Purchawka występuje w lasach iglastych, liściastych i mieszanych. Często rośnie także na łąkach, pastwiskach, wrzosowiskach i w przydrożnych zaroślach. Mogą również wyrastać na spróchniałych pniach. Nie mają szczególnych wymagań glebowych i terenowych – można je znaleźć zarówno na nizinach, jak i w górach. Mogą tworzyć większe skupiska po kilka sztuk, ale czasem można spotkać osobniki rosnące samotnie. Co ciekawe purchawka występuje na całej kuli ziemskiej, łącznie z rejonami subarktycznymi.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments