Gmina Chorzele wyemituje obligacje na kwotę 11,4 mln zł. Radni nie byli jednogłośni

Emisja obligacji ma sfinansować m.in. deficyt gminnego budżetu. Decyzję w tej sprawie podjęli radni, ale nie jednogłośnie.

 

– Gmina Chorzele wyemituje 11 tysięcy 450  obligacji o wartości nominalnej 1 tys. zł każda, na łączną kwotę 11 mln 450 tys. zł – poinformowano w czasie sesji rady gminy Miasta i Gminy Chorzele.

„Celem emisji w 2022 r. jest spłata wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu zaciągniętych pożyczek oraz wyemitowanych obligacji w kwocie 1.382.978,73 zł oraz finansowanie planowanego deficytu budżetu w kwocie 7.267.021,27 zł. Celem emisji w 2023 r. jest spłata wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu zaciągniętych pożyczek oraz wyemitowanych obligacji w kwocie 2.800.000,00 zł” – czytamy w uchwale.

 

Uchwała została przyjęta 6 głosami „za”. 5 radnych wstrzymało się od głosu. „Obligacje komunalne to papiery wartościowe emitowane przez jednostkę samorządu terytorialnego. Jednostka samorządowa otrzymuje od nabywców obligacji środki pieniężne, natomiast sama jest zobowiązana do zapłaty obligatariuszom odsetek i wykupu obligacji po określonym czasie. Emisja obligacji ma na celu spłatę rat kapitałowych pożyczek i wykupu obligacji oraz pokrycie deficytu budżetowego wynikającego z realizacji zadań inwestycyjnych w latach 2022 – 2023.” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

 

„Obligacje komunalne w swej istocie spełniają funkcję kredytu, jednak są dla Gminy bardziej korzystne niż tradycyjny komercyjny kredyt bankowy. Wynika to przede wszystkim z uwagi na ich elastyczność. Instrument ten daje możliwość określenia takich terminów wykupu (spłaty kapitału), które zapewniają bezpieczeństwo w zakresie płynności finansowej budżetu (…). Emisja obligacji komunalnych zapewnia środki niezbędne dla dalszego funkcjonowania i rozwoju Gminy” – podano.

 

ren

Sprawdź również
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Przasnyszanin
Przasnyszanin
1 miesiąc temu

A jaki procent te obligacje?

Marta
Marta
1 miesiąc temu

a kto zapłaci za te obligacje w dniu spłaty? na podwyżki uposażeń po 100% było? teraz wójt zarobi koło 18.000 brutto miesięcznie? czy wiecej?

Ait
Ait
1 miesiąc temu

Od razu mogli na 100 mln zł, a co.