Gmina Chorzele. Przedstawiciele sołectw uczyli się zarządzać funduszem sołeckim

30 przedstawicieli rad sołeckich z terenu gminy Chorzele wraz z pracownikami urzędu wzięło udział w szkoleniu „Jak realizować fundusz sołecki w gminach”.

 

– Jednym z priorytetów nowej kadencji samorządowej jest wzmocnienie potencjału sołtysów i sołtysek pracujących w swoich lokalnych społecznościach. Do tego potrzebne są dwie rzeczy: dobra wola i wiedza. Tę pierwszą mają i sołtysi, i władze gminne. Potrzeba była więc tylko wiedzy w tym zakresie – wyjaśnia Urząd Miasta i Gminy Chorzele.

Pracownicy urzędu oraz 30 przedstawicieli rad sołeckich wzięli udział w szkoleniu „Jak realizować fundusz sołecki w gminach”, które poprowadziła Grażyna Jałgos-Dębska, wiceprezeska Związku Sołtysów Polskich, wieloletnia sołtyska wsi Opypy na Mazowszu.

– Przez dobrych kilka godzin prowadziła wykłady, przedstawiała dobre praktyki i uczyła uczestników, jak przeprowadzać procedurę samego uchwalania wniosku. Odpowiadała też na dziesiątki pytań, które rodziły się w trakcie zajęć – relacjonuje gminny samorząd.

Podczas spotkania Grażyna Jałgos – Dębska przypomniała najważniejsze zasady dotyczące funduszu:

  • do 31 lipca urzędy gminne przekazują sołectwo wysokość środków do rozdysponowania w kolejnym roku budżetowym
  • do 30 września sołectwa muszą zwołać zebrania wiejskie, by uchwalić wnioski z przedsięwzięciami na kolejny rok
  • do końca grudnia jest czas na ewentualne poprawki we wnioskach, jeśli pojawią się w nich błędy proceduralne.

– Teraz więc przed nami czas wyliczeń kwot, a przede wszystkim – czas zastanawiania się, jak najlepiej wykorzystać środki dla każdego sołectwa – dodaje gmina.

 

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments