Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane o inflacji

31 lipca Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane o inflacji w Polsce.

 

Ze wstępnych danych GUS-u wynika, że w lipcu inflacja wyniosła 10,8 procent rok do roku, czyli nastąpił spadek o 0,7 punktu procentowego w porównaniu z czerwcem.

W ciągu minionego roku, od lipca 2022 do dziś ceny żywności wzrosły o 15,6 proc., nośniki energii zdrożały o 16,7 proc., zaś paliwa do prywatnych środków transportu spadły o 15,5 proc.

– Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w lipcu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 10,8% (wskaźnik cen 110,8), a w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,2% (wskaźnik cen 99,8) – czytamy w podanym przez GUS komunikacie.

 

W ujęciu rocznym ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 15,6%, nośników energii wzrosły o 16,7%, natomiast paliwa do prywatnych środków transportu spadły o 15,5%.

W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 1,2% cen żywności i napojów bezalkoholowych, nośniki energii pozostały bez zmian, ale niestety wzrosły o 0,4% ceny paliw do prywatnych środków transportu.

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu

Cel inflacyjny 2,5%, inflacja 10,8, a Glapa będzie stopy obniżał 🤣

*****
*****
1 miesiąc temu

wyborcy zdziwieni że inflacja maleje a ceny w sklepie coraz wyższe

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  *****

Bo wiele osób myśli że jak inflacja spada to ceny w sklepie też powinny spaść…
A one nadal rosną, tyle że wolniej…

Czarownica
Czarownica
1 miesiąc temu
Reply to  *****

Jeśli w 2022 roku przytyłam 10 kg , a w 2023 roku przybyło mi tylko 5 kg, to nie oznacza, że schudłam

Wyborca II
Wyborca II
1 miesiąc temu

Macie już nową, ekologiczną, oszczędną pompę cieplną? Brawo. Teraz UE z inspiracji rządu Niemiec pracuje nad nową dyrektywą , zakazującą instalacji nowo instalowanych pomp ciepła, które wykorzystują f-gazy, takie jak HFO. Ma nie być na rynku ani gazu chłodniczego – hydrofluoroolefinowego, w pompach ciepła, ani tego gazu na rynku. Mamy instalować pompy nowej generacji.Ustawa ma być przyjęta przez Bundestag na jesieni a potem szybko w UE, żeby niemieckie firmy nie straciły europejskiego rynku pomp. Tak naprawdę to strach cokolwiek montować. Ludzie dopiero zainwestowali w piece gazowe, już są stratni. Niemcy będą przy pomocy Unii zmuszali nas do ciągłego „wyścigu zbrojeń”.… Czytaj więcej »