GIS przypomina: Woda z fontanny miejskiej nie nadaje się ani do kąpieli, ani do picia

Woda w miejskich fontannach nie nadaje się do kąpieli ani do picia. Mogą znajdować się w niej m.in. bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli czy bakterie kałowe – przestrzega Główny Inspektorat Sanitarny.

 

Fontanna jest zbiornikiem z wodą stojącą, która ma zamknięty obieg. To oznacza, że woda jest wypychana ze zbiornika do fontanny, za pomocą pompy. Później spływa z powrotem do zbiornika i stamtąd znowu jest przepychana przez pompę na górę.

Fontanny pełnią przede wszystkim funkcje ozdobną. GIS podkreśla, że woda w fontannach nie nadaje się do kąpieli ani do picia.

 

„Sezon letni w pełni. W miastach i miasteczkach włączono fontanny, które w gorące dni przyciągają mieszkańców. Pamiętajmy – woda w fontannach płynie w obiegu zamkniętym. Mogą znajdować się w niej m.in. bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli” – przypomina GIS.

Korzystanie z takiej wody może grozić ostrym zatruciem pokarmowym, zapaleniem spojówek, schorzeniami dróg oddechowych, stanem zapalnym dróg moczowych i pęcherza, reakcjami alergicznymi, grzybicą i innymi chorobami skóry.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
CzlowiekCzynu
CzlowiekCzynu
10 miesięcy temu

czyli fontanna w centrum to WYLĘGARNIA zarazy?

Korsarz
Korsarz
10 miesięcy temu

Śliczne zdjęcie, Ratusz na tle pełni księżyca ❤️

przasnyszanka
przasnyszanka
10 miesięcy temu

a dzis dzieci się pławią w fontannie a mamusie w komórki wpatrzone ….