GIS podał rekomendacje dla organizatorów zabaw sylwestrowych. Paszporty covidowe, maseczki oraz dystans

Główny Inspektor Sanitarny tuż przed Nowym Rokiem i zabawą sylwestrową wydał rekomendacje dla organizatorów imprez sylwestrowych. Dotyczą one wyposażenia pracowników w maseczki i wszelkie środki do dezynfekcji, aktualnych paszportów covidowych oraz zachowania dystansu.

 

Wszyscy pracownicy w trakcie zabawy powinni nosić maseczki i często dezynfekować dłonie. Środki powinny być w ogólnodostępnych miejscach, takich jak wejścia i wyjścia z sali, czy toalety. Powinny zostać udostępnienie pojemniki na zużyte maseczki, jednorazowe rękawiczki oraz inne odpady, preferowane są kosze bezdotykowe.

Dodatkowo pracownicy, którzy mają bliski kontakt z gośćmi powinni posiadać aktualny paszport covidowy lub status ozdrowieńca nie starszy niż 180 dni.

 

Regulamin wydarzenia opracowany przez organizatora ma uwzględniać zapisy w zakresie bezpieczeństwa epidemicznego, czyli klauzulę RODO umożliwiającej organizatorowi wgląd do certyfikatów COVID uczestników, a także, w razie konieczności, udostępnienie organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej danych osób z kontaktu z osobą zakażoną, a także okazanie przez uczestnika certyfikatu COVID przy wejściu na imprezę jeśli w miejscu wydarzenia znajduje się już określony prawem limit osób. Organizatorzy zabawy muszą zostać poinformowani z wyprzedzeniem o akceptacji regulaminu imprezy i obowiązku przestrzegania jego zapisów, co jest równoznaczne z uczestnictwem w wydarzeniu.

Osoby, które organizują imprezy sylwestrowe mają się zastosować do aktualnego na dzień 31 grudnia 2021 r. rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Organizator zabawy sylwestrowej powinien zweryfikować osoby zaszczepione i niezaszczepione przeciwko COVID-19 poprzez skontrolowanie kodów QR na wejściu i zapewnienie, aby osoby niezaszczepione przedstawiły wyniki testu na koronawirusa, które nie są starsze niż 48 godzin od wejścia na imprezę sylwestrową.

Wykonawcy oraz artyści występujący podczas zabawy, w trakcie swoich występów muszą zachować odległość co najmniej 1,5 metra pomiędzy sobą, jeśli jest to tylko możliwe. Wszelkie narzędzia potrzebne im do charakteryzacji, jeśli tylko nie będą jednorazowe, powinny być zdezynfekowane przez ich użyciem. Jak wskazał w swych rekomendacjach GIS, na terenie imprezy sylwestrowej pomieszczenia powinny być dobrze wietrzone, a sprzątanie i dezynfekcja toalet powinny się odbywać ze zwiększoną częstotliwością, czyli minimum raz na godzinę. Używanie nadmuchowych suszarek do rąk jest zakazane.

 

W związku z tym, że dużo imprez sylwestrowych odbywa się na świeżym powietrzu przygotowano wytyczne także dla ich organizatorów. Uczestnicy zabawy plenerowej mają obowiązek zachowania co najmniej 1,5-metrowej odległości pomiędzy sobą oraz mieć zakryte usta i nosy. Dodatkowo powinna być zapewniona odpowiednia do liczby uczestników liczba dostępnych toalet i umywalek przenośnych z dostępem do wody, mydła i środków do dezynfekcji, z obsługą, która regularnie je myje i dezynfekuje.

Teren widowni powinien zostać bardzo wyraźnie oddzielony, co ma pomóc uniknąć mieszania się uczestników imprezy z osobami postronnymi, czyli na przykład spacerowiczami.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
19 dni temu

Kolejne zalecenia, na które wszyscy będą mieli wywalone. Więc mogliby sobie darować.

Kefas
Kefas
19 dni temu

O wypraszam sobie! Środki do dezynfekcji będą u nas na każdym kroku😁

Aneta
Aneta
19 dni temu

Kiedy koniec tego cyrku? Musimy nauczyć się żyć z tym „wirusem” i żyć normalnie. Choroba jak każda inna ale ludzie zapomnieli, że nie tylko od Covida się umiera… Nie wspominając o tym, że osoby zaszczepione plują jadem na tych, którzy się nie zaszczepili. Życzę wszystkim więcej rozumu w Nowym Roku.

Wilhelm
Wilhelm
19 dni temu
Reply to  Aneta

„Tańcz,głupia tańcz
Swoim życiem się baw
Wprost na spotkanie ognia leć”

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
19 dni temu
Reply to  Wilhelm

Myślisz, że zakumała?

Kefas
Kefas
18 dni temu

Pisałeś ostatnio, że powinniśmy iść drogą Izraela, to powinieneś zgodzić się z panią Anetą. Jeśli szczepienia ani restrykcje nie ograniczają emisji wirusa, a to już pewne, bo na całym wyszczepionym zachodzie padają rekordy zakażeń od początku pandemii, to po co w takim razie bawić się w obostrzenia i paszporty. W końcu i tak wszyscy dojdą do tych samych wniosków jak teraz Izrael (a wcześniej foliarze), że i tak wszyscy muszą przechorować covida, inaczej pandemia się nie skończy: „Ministerstwo zdrowia Izraela rozważa wprowadzenie w życie „modelu szwedzkiego”, czyli ograniczenie restrykcji i pozwolenie na to, by infekcję koronawirusem przeszło jak najwięcej ludzi,… Czytaj więcej »

Magda
Magda
17 dni temu
Reply to  Kefas

Izrael liczy 9,2 mln mieszkańców. Podano tam 16,7 mln dawek. 45,9% przyjęło dawkę przypominającą, niektórzy już czwartą, a wirus szaleje w najlepsze. Nawet oni zaczęli się budzić.

Edi
Edi
18 dni temu
Reply to  Wilhelm

Pseudointeligencją powiało…

Edi
Edi
18 dni temu
Reply to  Aneta

W punkt

Magda
Magda
17 dni temu

„W związku z tym, że dużo imprez sylwestrowych odbywa się na świeżym powietrzu przygotowano wytyczne także dla ich organizatorów. Uczestnicy zabawy plenerowej mają obowiązek zachowania co najmniej 1,5-metrowej odległości pomiędzy sobą oraz mieć zakryte usta i nosy”. Widział ktoś Sylwester reżimowej TV w Zakopanem? Tysiące stłoczonych ludzi, masek zero. Skończcie z tym cyrkiem!

Aneta
Aneta
17 dni temu
Reply to  Magda

Zaraz TVP poda informację, że wszyscy uczestnicy byli zaszczepieni a przecież oni są tak uprzywilejowani, że nawet nie zarażają… Ech