Gigantyczna kara dla spółki z grupy Veolia Polska.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny nałożył blisko 120 mln zł kar na spółki z grupy Veolia Polska. Pozostali uczestnicy niedozwolonego porozumienia – podmioty z grupy PGNiG nie zapłacą nic – kary uniknęły dzięki poinformowaniu o zmowie i dostarczeniu istotnych dowodów w sprawie.

 

Warszawski system ciepłowniczy jest największym w Unii Europejskiej. Najbardziej znaczącymi podmiotami są na nim: PGNiG Termika – w zakresie wytwarzania oraz Veolia Energia Warszawa  na rynku dystrybucji i sprzedaży ciepła odbiorcom końcowym, m.in. spółdzielniom mieszkaniowym, wspólnotom, firmom, szkołom i urzędom.

Z informacji zebranych przez UOKiK wynika, że przedsiębiorcy zawarli porozumienie ograniczające konkurencję, które trwało w latach 2014–2017. Geneza niedozwolonej współpracy sięga jednak lat 2012-2013. Wówczas Veolia zapowiedziała budowę elektrociepłowni w Warszawie, a PGNiG Termika zaczęła aktywnie działać na rynku sprzedaży ciepła i przejmować odbiorców Veolii.

– Przedsiębiorcy ustalili, że nie będą wchodzić sobie w drogę i zdecydowali o podziale rynku. PGNiG Termika skupiła się na wytwarzaniu ciepła, a Veolia Energia Warszawa na jego sprzedaży. Spółki ustalały wspólnie swoją strategię przetargową i cenową – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Jak informuje UOKiK „W myśl ustaleń Veolia zrezygnowała z budowy elektrowni w Warszawie. W zamian PGNiG Termika zobowiązała się do zaprzestania sprzedaży ciepła do odbiorców końcowych. Spółki ustaliły również, że PGNiG Termika nie będzie brała udziału w przetargach na dostawy ciepła. Ponadto przedsiębiorcy wspólnie ustalali strukturę taryf dla odbiorców końcowych. Brak konkurencji był korzystny obu spółek, ponieważ nie musiały obawiać się utraty silnej pozycji na rynkach, na których dominowały”.

– W efekcie porozumienia odbiorcy końcowi musieli płacić więcej za energię cieplną niż w warunkach konkurencji. Były to nie tylko firmy czy instytucje, ale również wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. To oznacza, że na skutek zmowy warszawiacy przepłacali za ogrzewanie swoich mieszkań – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

UOKiK dodaje także, że choć bezpośrednie ustalenia dokonywane były przez PGNiG Termika oraz Veolia Energia Warszawa, to w zmowie brały udział spółki-matki obu przedsiębiorców – PGNiG oraz Veolia Energia Polska. To one zainicjowały porozumienie, wiedziały również o późniejszych niedozwolonych ustaleniach oraz je akceptowały.

 

Współpraca państwowej PGNiG z UOKiK warta pół miliarda

– Rozpoczęcie tego postępowania zainicjowała spółka PGNiG Termika, która zdecydowała się skorzystać z programu łagodzenia kar leniency i zgłosiła się do UOKiK z informacją o zmowie, przedstawiając okoliczności zawartego porozumienia. Biorąc pod uwagę wysoką wartość dostarczonego materiału dowodowego i późniejszą pełną współpracę z Urzędem, zdecydowałem odstąpić od nałożenia kary pieniężnej na spółki i menedżera z grupy PGNiG, zgodnie z ideą programu leniency. W ten sposób sygnaliści uniknęli blisko pół miliarda złotych kar – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

PGNiG Termika przedstawiła istotne dowody na funkcjonowanie porozumienia, m.in. korespondencję mailową. Informacje pozwoliły na przeprowadzenie przeszukania w siedzibie Veolia Energia Warszawa, podczas którego pozyskano dalsze dowody. W trakcie postępowania PGNiG Termika dostarczała kolejnych ważnych informacji, zarówno na wezwanie, jak i z własnej inicjatywy. Wniosek złożony przez PGNiG Termika objął również PGNiG oraz prezesa zarządu w latach 2014-2016. Bez złożenia wniosku i współpracy z UOKiK podmioty musiałyby liczyć się z karami w łącznej wysokości ponad 486 mln zł.

W przypadku drugiej strony porozumienia Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na przedsiębiorców kary pieniężne, które wyniosły blisko 120 mln zł.

Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.

Veolia mówi o naruszeniu wszelkich zasad prawa

Veolia Energia Polska S.A. oraz Veolia Energia Warszawa S.A. wydały już oświadczenie w tej sprawie. Nie zgadzają się z zarzutami UOKiK- u i oświadczają, że nie były uczestnikami żadnej zmowy antykonkurencyjnej.

„Zgodnie z prawem energetycznym ceny ciepła są ustalane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE). W rzeczywistości, dzięki zgodnej z prawem, ale przerwanej działaniami UOKiK współpracy PGNiG Termika S.A. i Veolia Energia Warszawa S.A., ceny ciepła w Warszawie były jednymi z najniższych w Polsce” – czytamy.

„UOKiK nie wziął pod uwagę podstawowych kwestii dotyczących specyfiki warszawskiego rynku ciepła systemowego, który wymaga pełnej współpracy wytwórcy i dystrybutora ciepła, oraz faktu, że rynek ten podlega ścisłej regulacji – oświadczyła też Veolia. Jej zdaniem, UOKiK także błędnie zinterpretował przepisy prawa energetycznego, które mają fundamentalne znaczenie dla tego rynku.

Firma oświadczyła również, że jest zdumiona sposobem prowadzenia postępowania przez UOKiK „z naruszeniem wszelkich zasad prawa”. Zwróciła uwagę, że urząd antymonopolowy opublikował decyzję bez uprzedniego jej doręczenia wszystkim podmiotom.

Natomiast samą decyzję o ukaraniu wyłącznie spółek Veolii firma określiła jako „stronniczą” i wpisującą się w „przyjętą przez PGNiG Termika S.A. strategię, mającą na celu uwolnienie się od wielomilionowych zobowiązań wobec Veolia Energia Warszawa S.A. ”Postępowanie w celu postawienia zarzutów wobec Veolia Energia Polska S.A. oraz Veolia Energia Warszawa S.A. w ogóle nie powinno być wszczęte” – uważa Veolia. Jak podkreśliła firma, jej ukarane spółki „są zdeterminowane, aby wykorzystać wszelkie przysługujące im środki prawne do obrony przed polskimi sądami”.

Francuska Veolia to największy prywatny dostawca ciepła w Polsce. Prowadzi działalność w 75 miastach, w 41 zarządza sieciami ciepłowniczymi. Działa poprzez spółki: Veolia Energia Polska (holding) oraz 6 głównych spółek operacyjnych: Veolia Energia Warszawa, Veolia Energia Łódź, Veolia Energia Poznań, Veolia term, Veolia Industry Polska, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach oraz ich spółki zależne. Za dostarczanie ciepła w Przasnyszu odpowiada spółka Veolia Północ.

 

Źródło: UOKIK, Veolia


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konrad
Konrad
2 lat temu

Francuskie kombinacje.

Vic
Vic
2 lat temu

Jaki z tego wniosek dla Przasnysza? Trzeba było nie sprzedawać ZEC-u. Czy przasnyszanie też przepłacają za energię?

Alala
Alala
2 lat temu

W Przasnyszu jest drogo.A do tego jedni maja goraco a inni marzną.

bolek
bolek
2 lat temu

PO-PSL afer ciąg dalszy?? pod rządami Donalda Tuska „państwo polskie istniało teoretycznie”

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  bolek

Niektórym to wszystko się z du*ą kojarzy. Młody jeszcze zapewne jesteś, możesz nie pamiętać. Poczytaj dziecko kiedy ZEC został sprzedany i przez kogo. I się drugi raz nie osmieszaj.

Kierowca
Kierowca
2 lat temu

ty za to taki oswiecony. chyba kto ile krow choduje w krasnem

Konrad
Konrad
2 lat temu

Zec i Pksy sprzedała padlina UBywatelska i sitwa ludowa

bolek
bolek
2 lat temu

już odpowiadam Przasnyski ZEC + Praterm S.A który miał udziały został sprzedany Francuzom w latach 2008-2009 wtedy żądziło PO-PSL masz jeszcze jakieś pytania???

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  bolek

Tyle że Praterm to była prywatna firma, notowana na GPW. Możesz mi łaskawie wyjaśnić, co miał do tej transakcji Tusk???

I popraw to ” żądziło”, bo aż w oczy szczypie.

Last edited 2 lat temu by Marek (prawdziwy)