„Gdzie jest nasze Betlejem?”, czyli Jasełka w ZSP Chorzele.

Jak co roku, magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia udzielił się również społeczności Zespołu Szkół Powiatowych im. Wł. St. Reymonta w Chorzelach. Podniosła atmosfera uroczystości, odbywającej się 21 grudnia 2018 roku nie ominęła też gości, wśród których byli: Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele – Beata Szczepankowska, Wicestarosta Powiatu Przasnyskiego – Waldemar Trochimiuk, Radni Rady Powiatu Przasnyskiego –  Wojciech Piórkowski i Krzysztof Nieliwodzki, Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Ostrołęce – Iwona Murawska.

Szkolna wigilia, opłatek, kolędy poruszyły najczulsze struny w sercach pedagogów i uczniów, toteż wszyscy z zaciekawieniem spoglądali na scenę. A było co podziwiać, bowiem przedstawiała ona mieszkanie przeciętnej polskiej rodziny. Liczne rekwizyty jeszcze bardziej potęgowały to wrażenie. Z pewnością, zgromadzeni goście, grono pedagogiczne i społeczność uczniowska zadawali sobie pytanie:  Czym zaskoczą nas organizatorzy i wykonawcy tegorocznego przedstawienia? Trwające rozmyślania, domysły, przypuszczenia – przerwał Dyrektor placówki Krzysztof Milewski, który serdecznie powitał obecnych.

W swoim przemówieniu wspominał o tym, że czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia winien każdego z nas skłonić do refleksji nad własnym życiem, nad koniecznością pojednania  się z drugim człowiekiem. Dyrektor podkreślał jednocześnie konieczność udzielenia pomocy, tym którzy będą  potrzebowali  naszego wsparcia. Życzył wszystkim zebranym, aby w czasie Świąt nie zabrakło im ciepła i rodzinnej atmosfery a wszystkie dni w roku były piękne. Swoje przemówienie zakończył prośbą o to, abyśmy uczynili najbliższe dni oazą spokoju. Wzruszające wystąpienie pana Dyrektora coraz bardziej przybliżało nas do tematyki  apelu, zanim to jednak nastąpiło, głos zabrali goście. Jako pierwszy wystąpił Wicestarosta Powiatu Przasnyskiego – pan Waldemar Trochimiuk, który dziękując za zaproszenie, życzył zebranym radosnych Świąt; podkreślając wagę słów ,,kocham Cię – mamo, tato , synu…’’ Z kolei pani Beata Szczepankowska – Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele, życzyła ,,(….) wszystkim zebranym spełnienia marzeń w Nowym Roku. Dziękując za udaną współpracę, wspominała o sukcesach szkoły. Zwróciła naszą uwagę na ich  ogromne znaczenie w rozsławianiu  naszej  małej  ojczyzny. Na ręce Dyrektora – pana Krzysztofa Milewskiego złożyła kosz słodyczy dla uczniów oraz niecodzienny dar – flagę, otrzymaną od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Do magii wigilijnej nocy w swoim przemówieniu nawiązywała pani Iwona Murawska – Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Ostrołęce. Zauważyła, że jest to czas refleksji , bo jak stwierdziła: ,,(…) Pozostaje ta noc w człowieku jakimś płaczem, wzruszeniem, łkaniem (…).’’

Jako ostatnia, głos zabrała pani Jolanta Przybyłek – Wiceprzewodnicząca Rady Rodziców, która życzyła wszystkim zadowolenia z życia, tym samym kończąc wystąpienia gości.

Powoli zbliżała się chwila, mająca odsłonić rąbka tajemnicy, o czym będzie opowiadać dzisiejsze przedstawienie…   Niecierpliwemu oczekiwaniu położył kres pan Dyrektor, który oddał głos uczniom… Aleksandra Jeziorek i Julia Jaguszewska wprowadziły zebranych w tematykę wydarzeń. Zauważyły, że dla jednych Święta Bożego Narodzenia to czas radości związanej z pojawieniem się na Ziemi małego Jezusa, to czas powrotu do początku naszej religii, to czas przypominania sobie o rzeczach istotnych i … najistotniejszych. Dla drugich – to czas odpoczynku od coraz szybszego rytmu dnia codziennego… Wszystkim –  Święta kojarzą się z szaleńczą pogonią za zakupami, prezentami …. Bywa jednak i tak, że w te dni ogarnia nas wielka rozpacz i strach przed samotnością ! Zaznaczyły, że wydarzenia ukazane na scenie przedstawione są z perspektywy przeciętnej polskiej rodziny,której  przedstawicielami na scenie byli… uczniowie naszej szkoły – reprezentujący różne klasy.  Przed oczami widzów rozegrała się nietypowa opowieść wigilijna…, nad której przygotowaniem  pracowali nauczyciele: p. Ewa Nowotczyńska, p. Alina Morawska, p. Marta Kawiecka, Monika Kłodowska oraz p. Krzysztof Drężek. Znakomita gra aktorska, urozmaicona ciekawą prezentacją zakończyła się głośnymi brawami. Nie bez znaczenia był również fakt, że ta opowieść kończyła się morałem, uświadamiającym każdemu z nas priorytety ludzkiej egzystencji: ,,Życie nie jest łatwą sztuką, ale czasami odrobina wiary w cuda czyni to życie o wiele bardziej znośnym’’.  Ta niezwykła wigilijna historia, jej przejmująca treść zachwyciły wszystkich zebranych a pan Krzysztof Milewski – Dyrektor naszej placówki z dumą podkreślił, że jesteśmy szkolną wspólnotą, co udowodnili aktorzy, będący uczniami wszystkich klas.


Źródło ZSP Chorzele
Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments