Galerie handlowe i biurowce zamienią się w mieszkania dla uchodźców wojennych

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad przepisami, które mają uprościć przekształcenie galerii handlowych, starych biurowców i innych obiektów o powierzchni do 2000 m2 w budynki mieszkalne. Przekształcenie budynków będzie możliwe bez pozwolenia na budowę i niezależnie od  planów zagospodarowania przestrzennego, co ma pomóc w częściowej likwidacji luki mieszkaniowej. Zmiana związana jest z przebywającymi w kraju uchodźcami wojennymi.

 

 

W trakcie trwania pandemii koronawirusa wiele sklepików i biur zostało zlikwidowanych lub się przeniosło do większych obiektów handlowych. Bardzo dużo przedsiębiorstw nadal pracuje zdalnie, co też powoduje, że wiele budowli stoi pustych. Do Polski przybyło także ponad 4 mln uchodźców wojennych, z których część deklaruje pozostanie u nas nawet po wojnie. Sytuacja za naszą wschodnią granicą spotęgowała zapotrzebowanie na lokale mieszkalne i powiększyła lukę mieszkaniową w naszym kraju.

 

W Ministerstwie Rozwoju i Technologii  we współpracy z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego prowadzone są prace nad nowymi przepisami, mającymi zmniejszyć problemy z dostępnością lokali. Informacja o tym pojawiła się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.

 

Przekształcenie nastąpi niezależnie od planów zagospodarowania przestrzennego

Zastosowany będzie art. 5 specustawy mieszkaniowej, który mówi, że inwestycję mieszkaniową lub inwestycję towarzyszącą realizuje się niezależnie od istnienia lub ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, pod warunkiem, że nie jest sprzeczna ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

 

Nowe przepisy zakładają wprowadzenie ułatwień w zakresie zmiany sposobu użytkowania budynków, wspierające uchodźców z Ukrainy. Dodany zostanie zapis wskazujący wymóg zawiadomienia włodarza danego terenu o zmianie sposobu użytkowania budynku, aby w przyszłości można było to ująć przy sporządzaniu planu miejscowego lub też jego zmiany.

 

Bez pozwolenia na budowę

Przebudowa budynków biurowych oraz handlowych nie będzie wymagała pozwolenia na budowę ani zgłoszenia pod warunkiem, że elementy konstrukcyjne nie ulegną zmianie. Zmiana w przepisach ma być tymczasowa i potrwać przez 2 lata od  wejścia ustawy w życie.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz.K.
Grzegorz.K.
1 rok temu

Dofinansowanie z programu, gdzie Przasnysz dostał 390 tyś na garaże na Orlika. Tymczasem chociażby : Gmina Kadzidło – Budowa Regionalnego Parku Wodnego – Kurpiowskie Centrum Rekreacyjne – 3 600 000,00 zł. Inwestycja ma być wykonana w 2024 r. A swoją drogą – taka ciekawostka -Park Wodny w Kadzidle, czyli te baseny otwarte, to inwestycja za około 16 mln. Te 16 mln dla tej inwestycji, mają już wyliczone od dawna. Wiedzieli, że te 16 baniek pójdzie. W tym samym czasie u nas powiat napierda*ał przetargi za 4 mln, na niemalże identyczną inwestycje. Inne dofinansowanie : Miasto Maków Mazowiecki – Poprawa jakości… Czytaj więcej »

Grzegorz.K.
Grzegorz.K.
1 rok temu
Reply to  Grzegorz.K.

Tak sobie czasem piszę, ponieważ, jeśli tak dokładniej spojrzymy w te pozyskiwane dofinansowania, jesteśmy przeważnie w gronie średniaków, lub w dolnej stawce dofinansowań. Myślę oczywiście o programach, z których czerpią miejscowości, naszego subregionu Ostrołęka i Ciechanów. Raczej sięgamy tych dolnych stawek dofinansowania. Są lepsi, dużo lepsi.

Bartek
Bartek
1 rok temu

hahaha pis .uje od x lat walczą z luką mieszkaniową, gdzie 100000 tanich mieszkań dla POLAKÓW?? a nie ma bo działki pod budowę dostał vateusz z koleżkami?