Gabriela Borkowska i Bartosz Wieczorek w inscenizacji wesela ukraińskiego na zamku w Nidzicy [FOTO]

W niedzielę, 15 maja na Zamku w Nidzicy odbyła się inscenizacja ukraińskiego wesela. Wydarzenie było częścią projektu „Piękna, smaczna i zdrowa Ukraina”.

 

W niedzielny słoneczny dzień w Nidzicy odbyło się niecodzienne wydarzenie. Jego uczestnicy mogli poznać tradycje, smaki i ludowe przyśpiewki ukraińskie. Gwoździem programu była inscenizacja ukraińskiego wesela. W rolę pana młodego wcielił się Bartosz Wieczorek, zaś panną młodą została Katia z Ukrainy.

– Były oczepiny i wykupiny, a to wszystko przy mocnych ukraińskich trunkach, muzyce biesiadnej ukraińskiego zespołu, solistek – Magdy, Gabi Borkowskiej i saksofonistek grających „Hej sokoły”. Dla smakoszy ukraińskich potraw nie zabrakło wyrobów Katii i Leny – pysznych pielmieni, czy ukraińskiego barszczu – informują organizatorzy.

 

Zebrane ze sprzedaży biletów pieniądze pozwoliły zespołowi z Ukrainy na przyjazd do Nidzicy i nocleg w hotelu.

– Artyści – muzycy zespołu folk „na Mysto” występują w składzie 12-osobowym od ponad 15 lat razem w tradycyjnych ukraińskich, ponad 100-letnich strojach. Uczestniczą w projekcie Piękna Smaczna Ukraina podążając z uśmiechem i śpiewem na ustach w różne regiony Polski. Pokazują swoje tradycje, zdolności i piękno tego kraju – dodają organizatorzy.

W czerwcu projekt będzie gościł również w Przasnyszu.

 

 

 

j.b.

Sprawdź również
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
imie
imie
1 miesiąc temu

Pokazują swoje tradycje, zdolności i piękno tego kraju – dodają organizatorzy.”

ciekawe o jakich tradycjach mowa, skoro ukraina jako kraj istnieje bodaj od 1991 r.

Inne tradycje tamtejsza ludnośc miała, mozna o tym poczytac:

polska-zbrojna.pl/home/articleshow/31646?title=Krwawy-Wolyn

Czy uczestnicy wydarzenia opisanego w komentowanym artykule cokolwiek wiedzą o historii, o rzezi Wołynskiej, o koliszczyźnie, o hajdamactwie, o chmielnickim?

ale jak znam zycie to moje pytanie nie mieści się w żadna rubryka.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  imie

Ukraina istnieje od 1991 roku. Jasne.
Jeszcze jakieś mądrości?

przasnyszanka
przasnyszanka
1 miesiąc temu

SZOK

Anna
Anna
1 miesiąc temu
Reply to  przasnyszanka

Według naszej umiłowanej władzy Polska i Polacy są tak zamożni, że bez problemu sfinansują potrzeby ukraińskiego narodu.Stać nas na wszystko: tonę węgla i nawozu za 3000 zł, paliwo za 7,50 zł, gaz o 200% droższy i energię elektryczną z 50% podwyżką. Polak bez problemu to wszystko wytrzyma i będzie cały szczęśliwy, że pomógł naszym ukraińskim braciom. Wytrzyma też Polska i nieważne, czy z tymi mitycznymi miliardami z Unii, czy bez, gdzieś się zawsze pożyczy, a jak nie to dodrukuje. W normalnych warunkach ludzie dawno zaczęliby złorzeczyć i może na ulice by wyszli, ale przecież nie mamy normalnych warunków tylko wojnę,… Czytaj więcej »

Adam
Adam
1 miesiąc temu

A może tak pokazać inscenizację wydarzeń na Wołyniu w ramach tej wielkiej miłości.mysle jednak że ci organizatorzy nie mają o tym zielonego pojęcia,bo i kto miał ich nauczyć skoro historia była okrojona do minimum w szkole.

Wydech
Wydech
1 miesiąc temu
Reply to  Adam

nie powinniśmy popadać ze skrajności w skrajność. od Wołynia do mówienia o 'gierojach’ z nazi pułku Azov jako bohaterach (tak tak wczoraj w TVP!). myślę ze to operacja specjalna mająca na celu wzrost agresji jednych na drugich. wątpię czy pracujący już od dawna w Polsce Ukraińcy to wszyscy 'potomkowie oprawców z Wołynia’, wątpię czy ich dzieci i żony które pierwsze tu przyjechały też? ja obawiam się ze wkrótce (a już na pewno jak Rosja wygra – wbrew propagandzie pis) NIE_Polski przyjmie takich azovców i da im kasę , mieszkanko i pokłony a to jest ZAGROZENIE – tysiace mężczyzna, żołnierzy, zbrodniarzy… Czytaj więcej »