Fundusz Dróg Samorządowych. Trzy samorządy z powiatu przasnyskiego otrzymają pieniądze.

Poznaliśmy listę zatwierdzonych zadań z Funduszu Dróg Samorządowych w ramach naboru wniosków na 2020 rok. Wsparcie rządowe uzyska 138 zadań (47 powiatowych i 91 gminnych) z województwa mazowieckiego. Wśród beneficjentów z naszego powiatu znalazły się gminy Krzynowłoga Mała i Chorzele, zyskując fundusze na przebudowę i rozbudowę dróg na łącznym odcinku 3,1 kilometra. Powiat pozyskał środki na poprawę bezpieczeństwa na odcinku nieco ponad 9 km. To część „wielkiego” rządowego programu mającego ratować polską gospodarkę w dobie koronawirusa. Smakiem obeszło się m.in. miasto Przasnysz.

 

Na liście podstawowej programu, mającego być kołem zamachowym w odbudowie Polskiej i lokalnej gospodarki znalazły się jedynie projekty dwóch naszych gmin i jeden projekt powiatowy. „Dzisiaj robimy kolejny bardzo duży krok w kierunku odbudowy nowej rzeczywistości gospodarczej, która ma dać siłę polskim przedsiębiorcom w tych trudnych czasach koronawirusa” – mówił premier Mateusz Morawiecki, zapowiadając wzmocnienie programu Funduszu Dróg Samorządowych podczas konferencji prasowej 15 kwietnia. Wspominaliśmy o tym tu:

Minister zdrowia: Epidemia trwać będzie przez rok. Wakacji, jakie znamy, w 2020 roku nie będzie.

 

Jak Fundusz na 2020 rok wygląda w praktyce?

Wsparcie w wysokości 164 tys. zł na przebudowę 1 kilometra drogi Ulatowo Adamy – Ulatowo Czerniaki otrzymała gmina Krzynowłoga Mała. Drugim z beneficjentów jest gmina Chorzele, która z Funduszu pozyska w 2020 r. 1,4 miliona złotych na rozbudowę drogi Gadomiec Chrzczany – Gadomiec Miłocięta na długości 2,1 kilometra. Kolejne około 1,4 mln złotych ma popłynąć na ten cel do Chorzel w 2021 roku.

Na liście rezerwowej znalazł się inny projekt z Krzynowłogi Małej polegający na przebudowie 1 kilometra drogi do Piastowa. Poza listą podstawową ulokowała się także gmina Przasnysz, która chciała pozyskać dofinansowanie na przebudowę drogi Dobrzankowo – Leszno na długości 400 metrów oraz 800-metrowego odcinka drogi w Mchowie.

Wśród beneficjentów Funduszu jest za to powiat przasnyski, który pozyskał środki w wysokości 3,9 mln złotych na zadanie: Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, przywrócenie standardów technicznych dróg powiatowych Powiatu Przasnyskiego w ramach remontów, w tym: DP 3234W Stara Wieś – Chorzele – Krasnosielc, nr DP 2361W Brzozowo Maje – Dzierzgowo – Rzęgnowo – Grójec – Klewki, nr DP 3229W Sierakowo – do drogi DW 544. W ramach projektu czeka nas poprawa bezpieczeństwa na odcinku ponad 9 km.

Smakiem obszedł się Przasnysz. Samorząd miejski składał wniosek na dofinansowanie przebudowy ul. Magnolii

– Miasto Przasnysz od samego początku zakładało udział w programie Funduszu Dróg Samorządowych na lipcowy termin naborów na dofinansowanie inwestycji polegającej na przebudowie  ul.Świerczewo i ul.Zawodzie. To inwestycja, której koszt szacowany jest na ponad 6 mln zł. Tak potężny wkład finansowy w inwestycję miejską spowodował położenie priorytetu na zrealizowanie tej pozycji w Budżecie Miasta, którą mamy rozpocząć w najbliższych miesiącach. Gratulujemy naszym zaprzyjaźnionym samorządom z Krzynowłogi i Chorzel otrzymania dofinansowań. Miasto Przasnysz w wymienionym naborze nie otrzymało dofinansowania na remont ul. Magnolii. Tę inwestycję mamy przewidzianą w budżecie na rok obecny z własnych środków – podkreślił burmistrz Łukasz Chrostowski.

Łączna wartość środków Funduszu Dróg Samorządowych przeznaczonych na dofinansowanie realizacji inwestycji w 2020 roku to 3 244 mln zł, przy czym limit na dofinansowanie zadań realizowanych przez samorządy województwa mazowieckiego wyniesie 306,1 mln zł.

 

M. Jabłońska


 

guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ja znajoma
Ja znajoma
1 rok temu

Jak zwykle miasto nic nie potrafi załatwić Wstyd że tak funkcjonujemy

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
odpowiada  Ja znajoma

Pisiaki dają głównie swoim. Taka jest smutna prawda.

Jaki
Jaki
1 rok temu

A Po::::::::wcy Diwali swim

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
odpowiada  Jaki

Rok 2015. Oficjalna linia partii: wystarczyło nie kraść.
Rok 2017: Oni kradli więcej.
Roj 2019: Oni też kradli.

Miała być podobno dobra zmiana? To gdzie to “dobro”?

Jano
Jano
1 rok temu

Chorzele dostały a tam PSL, to też swoi dla PISu.