Fundacja Przasnyska: Rusza wsparcie dla organizacji pozarządowych

Osoby z lokalnych organizacji pozarządowych będą mogły od tego roku korzystać w Przasnyszu ze wsparcia w rozwijaniu swojej działalności społecznej. Już w piątek 24 stycznia o godzinie 17.00 w Miejskim Domu Kultury odbędzie się spotkanie dla przedstawicielek i przedstawicieli miejscowych stowarzyszeń, fundacji i klubów sportowych zainteresowanych taką pomocą. Organizatorami są Fundacja Przasnyska i Urząd Miasta.

 

W Przasnyszu powstaje Centrum Animacji i Wsparcia dla Społeczności Lokalnej. Będzie to miejsce bezpłatnych spotkań informacyjnych i integracyjnych, szkoleń i doradztwa dla osób zaangażowanych w rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Centrum będzie udostępniało wyposażone pomieszczenie na potrzeby organizacji i nieformalnych grup mieszkańców. Pomoże też pozyskiwać środki na ich działalność i zorganizuje serię wizyt studyjnych.

Dzięki oferowanemu wsparciu nasze organizacje pozarządowe będą mogły lepiej przygotować się do organizowania pomocy i atrakcji dla mieszkańców miasta. Uzyskają większą zdolność do nawiązywania współpracy ze sobą nawzajem i z otoczeniem oraz zwiększą swoje szanse na sprawne pozyskiwanie i rozliczanie dotacji.

Piątkowe spotkanie odbędzie się w pomieszczeniach po dawnej Miejskiej Bibliotece Publicznej, które zostaną w najbliższym czasie wyremontowane i zaadaptowane przez Urząd Miasta na siedzibę Centrum Animacji i Wsparcia. Jego program merytoryczny jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez organizacje pozarządowe Urzędowi Miasta oraz zdiagnozowane wstępnie na spotkaniach przasnyskiego środowiska społeczniczek i społeczników. Seria takich spotkań odbyła się w połowie ubiegłego roku.

Wśród prawie 50 działających w Przasnyszu organizacji trzeciego sektora tylko połowa prowadzi regularną działalność. Większość boryka się przy tym z problemami organizacyjnymi i finansowymi i zgłasza potrzebę pomocy merytorycznej i administracyjnej. Dotychczas była ona ograniczona, ponieważ Urząd Miasta nie posiadał wyspecjalizowanego działu wsparcia dla organizacji pozarządowych. Niewiele lepiej jest w okolicznych powiatach. Pomoc dla instytucji społeczeństwa obywatelskiego jest trudno dostępna na całym Północnym Mazowszu. Cierpią na tym zarówno organizacje, jak i całe społeczności lokalne.

Spotkanie 24 stycznia, tak jak cały program wsparcia, organizują wspólnie Fundacja Przasnyska i Urząd Miasta Przasnysz. Remont, wyposażenie i program merytoryczny Centrum finansowane są z dotacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, przyznanej Fundacji Przasnyskiej ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Więcej informacji udzielają

Michał Helwak – Fundacja Przasnyska

fundacja@przasnyska.pl

tel. 791 608 313


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments