Finanse: BIK i BIG.

Miło nam poinformować, że rozpoczynamy nowy cykl artykułów na naszym portalu. Cykl poświęcony będzie sprawom bankowym.


Dzisiaj skupimy się na bazach BIK, BIG, MIG BR. Wszyscy już gdzieś słyszeliśmy  te nazwy, widzieliśmy na plakatach instytucji finansowych krzyczące napisy „ kredyt bez BIK”, ale o co chodzi? Co to znaczy kredyt bez BIK? Już tłumaczymy.

Każdy kredyt zostaje udzielony min. na podstawie danych z baz BIK ( Biuro Informacji Kredytowej ) i BIG ( Biuro Informacji Gospodarczej ). W bazie BIK znajdują się informacje o wszystkich zobowiązaniach bankowych klienta – o tym jakie to było zobowiązanie ( kredyt gotówkowy lub hipoteczny, karta kredytowa, debet w koncie itd.), kiedy zostało zaciągnięte i na jaki okres oraz informacja najważniejsza – czy było bądź jest spłacane w terminie. Informacja o terminowej spłacie zobowiązań działa na korzyść klienta i dzięki niej może otrzymać lepsze warunki kredytowe. W przypadku opóźnień w spłacie kluczowe jest,  jak długo one trwały, czy był to jednorazowy problem, czy spóźnienia były częste . Spóźnienia do 30 dni nie są tak ważące jak spóźnienia dłuższe. Dodatkowo, jeżeli nie opłacamy zobowiązania dłużej niż 90 dni, to informacja o tym zostaje przekazana do następnej bazy danych – MIG-BR czyli Międzybankowa Informacja Gospodarcza- Bankowy Rejestr.

Różnica między BIK a MIG-BR jest taka, że BIK mówi ogólnie o tym , jak dana osoba spłaca zobowiązania – dobrze czy źle. W bazie MIG znajdują się tylko osoby spłacające zobowiązania nieterminowo. Wpis w bazie MIG zazwyczaj przekreśla szanse na otrzymanie kredytu. Podczas wnioskowania o kredyt sprawdzana jest jeszcze jedna baza danych BIG – Biuro Informacji Gospodarczej. W tej bazie znajdują się informacje o zaległościach wobec instytucji i osób prywatnych, czyli np. zaległości za rachunki domowe, abonament telefoniczny, mandaty.

Wspomniane na początku „kredyty bez BIK” są alternatywą dla klientów, którzy mają bądź mieli opóźnienia na zobowiązaniach bankowych. Przy udzielaniu takiego kredytu faktycznie bazy BIK  nie są sprawdzane, ale jest haczyk – sprawdzana jest baza BIG. Wniosek jest prosty- nierzetelni klienci, którzy nie wywiązują się ze swoich opłat nie mogą liczyć na żaden kredyt, nawet na tzw. „chwilówkę”.
Warto więc pamiętać, że każda terminowa spłata raty kredytu procentuje na przyszłość korzystniejszymi warunkami kredytowymi.


Olga Siedlecka

kierownik placówki Profit Finanse


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments