Filtry w aucie – co warto widzieć?

Każdy właściciel pojazdu, zdaje sobie sprawę z istnienia filtrów samochodowych: oleju, powietrza, kabinowego i paliwa. Warto zauważyć, że to właśnie one wpływają na prawidłowe działanie. m.in. silnika. Dlatego też, powinny być poddawane regularnej wymianie. Jakie role pełnią poszczególne filtry samochodowe? Co ile powinno się je wymieniać?

 

Filtr oleju – co warto wiedzieć?

W trakcie pracy jednostki napędowej, dochodzi do tarć, generujących odpady metaliczne. Głównym zadaniem filtra oleju jest oczyszczanie oleju z powstałych resztek. Pełni on ważną funkcję w pojazdach. Dlatego też jego nieszczelność lub zużycie stanowi zagrożenie dla oleju, który smaruje elementy napędowe pojazdu. W konsekwencji, wyeksploatowany olej może stać się przyczyną zmniejszenia mocy silnika, a w najgorszym wypadku, do awarii. Prawidłowe funkcjonowanie filtrów oleju zależy od ich regularnej wymiany. Zarówno filtry, jak i olej powinno wymieniać się nie rzadziej niż po 10 lub 15 tys. kilometrów. Znacznie częściej o wizycie u mechanika muszą pamiętać właściciele samochodów sportowych. W tym przypadku konieczna może okazać się wymiana, nawet co 5, maksymalnie 8 tys. kilometrów. Przy wymianie filtra, warto pamiętać o płukance do silnika, która znacznie poprawia działanie nowo wlanego oleju.

 

Zdjęcie różnych typów filtrów samochodowych z: autoczescionline24.pl

Co ile należy wymieniać filtr powietrza?

Filtr powietrza w samochodzie zalicza się do jednego z niezbędnych elementów wyposażenia pojazdu. Nic w tym zaskakującego. To właśnie on odpowiada za ochronę silnika przed zanieczyszczeniami. Ma możliwość zneutralizować nawet 99% zabrudzeń pochodzących ze środowiska. Filtr ten bardzo często ulega zatkaniu, zwłaszcza przy braku regularnej wymiany. W takiej sytuacji, może dojść do pogorszenia spalania. Częstotliwość zmiana filtru powietrza zależy od producenta. Jednak wielu mechaników uważa, że powinno się jej dokonać przynajmniej raz w roku lub po przejechaniu 20 tys. kilometrów. Najczęściej wykonuje się go podczas corocznego przeglądu pojazdu. Wśród objawów zapchanego filtra wymienić można, m.in. nierównomierna pracę silnika, zmniejszenie jego mocy czy zwiększone spalanie.

 

Filtr kabinowy – jaką pełni funkcję?

Filtry kabinowe, zwane również filtrami przeciwpyłowymi. Wykorzystuje się je w celu zabezpieczenia kierowcy, a także pozostałych pasażerów przed zanieczyszczeniami z zewnątrz, np. kurzem, sadzą, innymi drobnoustrojami czy alergenami. Na rynku dostępne są również filtry wykazujące działanie antywirusowe, antysmogowe lub z dodatkiem węgla aktywnego, neutralizujące gazy, w tym ozon, siarkę czy azot. Antywirusowe filtry zabezpieczają pasażerów przed szkodliwym wpływem pleśni lub bakterii. Konsekwencją nieregularnej wymiany filtrów jest m.in. intensywniejsze parowanie szyb w samochodzie, co może doprowadzić do znacznego ograniczenia widoczności, a tym samym do zagrożenia podczas jazdy. Co więcej, zatkane filtry kabinowe mogą znacznie obniżać działanie klimatyzacji. We wnętrzu samochodu można poczuć zapach stęchlizny. Specjaliści zalecają wymianę co 15 tys. kilometrów lub przynajmniej raz w roku.

 

Jakie zadanie ma filtr paliwa?

Zanieczyszczone paliwo znacznie zwiększa eksploatację wtryskiwaczy, a także pompy wysokiego ciśnienia. W konsekwencji, może dojść do ich awarii, co bezpośrednio wiąże się z wysokimi kosztami naprawy. W celu zapobiegania tego typu sytuacjom, każdy pojazd został wyposażony w filtr paliwowy, którego głównym zadaniem jest przede wszystkim usuwanie kurzu, rdzy i opiłków metalu. Gwarantuje również odpowiednią pracę jednostek napędowych. Filtr ten powinien podlegać wymianie co 10 tys. kilometrów, zwłaszcza w samochodach z motorem Diesla lub z silnikiem benzynowym o bezpośrednim wtrysku paliwa. Pojazdom z silnikami benzynowymi z pośrednim wtryskiem paliwa, powinno się zmieniać co 50 tys. kilometrów. Działania te powinny zostać wykonane przez specjalistów. W tym przypadku, pojazd daje sygnały o zapchaniu filtra paliwa, wśród nich można wymienić, m.in. trudności podczas uruchamiania silnika, zwiększone zużycie paliwa czy utrata momentu obrotowego.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments