Fatalna wiadomość. Potrzeba ponad 8 milionów zł na remonty lokali, należących do miasta Przasnysz

W skład mieszkaniowego zasobu miasta Przasnysz wchodzą lokale komunalne oraz socjalne w różnym stanie technicznym. Na ich remonty oraz obowiązkową wymianę źródeł ciepła miasto do 2023 roku planuje wydać ponad 8 milionów złotych. Problem polega na tym, że tych pieniędzy nie ma.

 

Według stanu na dzień 31 grudnia 2020 r. mieszkaniowy zasób gminy Miasta Przasnysz tworzą 343 lokale zlokalizowane m.in. przy ul. 3-go Maja 21, Kilińskiego 10 i 16, Kolejowej 37, Makowskiej 142, Sienkiewicza 3, Starzyńskiego 2A, Szpitalna 13, Szosa Ciechanowska 6A, na osiedlu Zawodzie oraz mieszkania w licznych budynkach, stanowiących współwłasność. Wpływy z czynszów ledwie wystarczają na koszty utrzymania budynków; na remonty pieniędzy brakuje, trzeba je wyłożyć z zadłużonej miejskiej kasy.

 

 

W 2020 r. na zlecenie Miasta Przasnysz w budynkach wykonane zostały remonty za 91 199,35 zł. W zakres prac wchodziła m.in. wymiana okien i drzwi (Lipowa 2/8, Lipowa 10/27, Sienkiewicza 3), montaż skrzynek pocztowych, montaż nawiewników, wymiana drzwi wejściowych i remont dachu budynku Zawodzie 4D, remont lokalu nr 13 przy ul. Kolejowej 37 i lokalu nr 1 przy ul. Zawodzie 4E. W ciągu następnych lat potrzeby remontowe i modernizacyjne opiewają na zawrotne sumy, które trzeba będzie zabezpieczyć w budżecie miasta.

 

Ponad 8 mln zł na miejskie lokale

Budynki, wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu, wymagają ponoszenia coraz większych nakładów finansowych na remonty i bieżącą eksploatację. W bardzo złym stanie technicznym są budynki mieszkalne przy ul. Kilińskiego 16 oraz 3 Maja 21, które – w najbliższej perspektywie – powinny być rozebrane lub poddane gruntownemu remontowi.

Przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Długokęcki pochyli się nad dokumentem pod nazwą „Plan remontów i modernizacji, wynikający ze stanu technicznego budynków i lokali należących do miasta Przasnysz” i skupił się nad prognozą na najbliższe lata. Po zsumowaniu wszystkich wartości, przewodniczący wyliczył, że suma, jaką miasto powinno wydać na ten cel w latach 2021-2023 opiewa na kwotę… 8 mln 420 tysięcy zł.

 

Prócz niezbędnych remontów konieczna będzie również wymiana pieców, aby sprostać zapisom tzw. uchwały antysmogowej, która wymaga, aby wszyscy właściciele pozbyli się do końca 2022 r. pozaklasowych kotłów, tzw. kopciuchów. Miasto ma więc obowiązek w najbliższym czasie dokonać wymiany źródeł ciepła na ekologiczne w należących do siebie lokalach i budynkach mieszkaniowych. Wymiana palenisk na nowocześniejsze będzie konieczna m.in. na osiedlu bloków socjalnych na Zawodziu.

Pozostaje mieć nadzieję, że uda się pozyskać środki na ten cel. Miasto wystąpiło do urzędu marszałkowskiego o dotację. Na wymianę źródeł ciepła Przasnysz może dostać środki wysokości do w 3 milionów złotych, ale na razie nie wiadomo czy dotację otrzyma.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
1 rok temu

No pewnie, przecież trzeba zapewnić stały porządny social mieszkańcom…
Niech miasto wyremontuje a mieszkańcy spłacą ten dług i przejdzie budynek na ich własność. Miasto nie będzie miało takich dylematów a mieszkańcy staną się właścicielami nieruchomości.
Dziękuję. 🙂

karol
karol
1 rok temu

Co się dziwicie przecież tam mieszka elektorat wyborczy

simon
simon
1 rok temu

z 500+ niech sobie wyremontuja i z tego co z mopsu biorą a nie inni mają się składać

Alicja
Alicja
1 rok temu
Reply to  simon

W artykule nie było mowy o składce

allon
allon
1 rok temu
Reply to  Alicja

O składce nie ma mowy ,ale podniosą nam wodę i smieci aby załatać dziurę

Mati*
Mati*
1 rok temu
Reply to  Alicja

Chodziło mu o to, że my wszyscy składamy się na to z podatków

Piotr
Piotr
1 rok temu

Z obajtkiem niech pogadają on lubi nieruchomości!

allon
allon
1 rok temu
Reply to  Piotr

nie pisz glupot,bo to jest sprawa wszystkich ,oni demolują mieszkania ,a my ponosimy koszty.Polityke zostaw sobie do przemyśleń

Obserwator
Obserwator
1 rok temu

Jestem często koło bloku na zdjęciu i naprawdę to jest bez sensu remontować bo za chwilę będzie to samo… Tam jest tylko ciągle picie imprezy w plenerze….. Połowa to się kwalifikuje do zamkniętego zakładu….

Adriano
Adriano
1 rok temu

Zburzyć i zaorać a nie remonty.

Anna
Anna
1 rok temu

W tych blokach mieszkają i ludzkie którzy posiadają firmy to część prac powinni wykonać sami we własnym zakresie . Wszyscy tylko nauczyli się korzystać z podatników.Dlaczego tego nikt nie kontroluje.Wielu mieszkańców miasta sami dbają o swoje ,mimo że też im jest ciężko.Moze jak zacznie się wszystko sypać to się czegoś nauczą.

abc
abc
1 rok temu

Trzeba podnieść podatki bo miasta na to nie stać

Kulek
Kulek
1 rok temu

I po cholerę zrobili ten poprawczak w Zdziwóju, jak mogli tym marginesom w Przasnyszu zrobić. Jak dla mnie to oni powinni w szałasach mieszkać. Nauczyć ich jak się zarabia na siebie, a nie całe życie daj i daj, a jedyne co potrafią zrobić to się nachlac. Na odwyk zbiorowy,albo niech miasto tu zrobi jakis ośrodek leczenia alkoholizmu i pozyska na to kasę.