Fałszywego policjanta wpuściła do swojego domu, by zrobił zdjęcia banknotom. 78-letnia kobieta straciła 10 tysięcy dolarów. Sprawę bada przasnyska Prokuratura

Prokuratura Rejonowa w Przasnyszu nadzoruje dochodzenie dotyczące doprowadzenia 78 – letniej Elżbiety O. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 10 000 dolarów. Do zdarzenia doszło 10 listopada 2022 r.

 

W sprawie prokuratura przesłuchała w charakterze świadka pokrzywdzoną Elżbietę O., która ze szczegółami opisała przebieg zdarzeń.

– Kobieta zeznała, że jest na emeryturze. Początkowo na jej telefon stacjonarny zadzwoniła osoba podająca się za pracownika Poczty Polskiej. Przekazała informację, że ma zostać jej doręczona przesyłka. Następnie telefonicznie skontaktował się z pokrzywdzoną mężczyzna podający się za policjanta CBŚP. W rozmowie telefonicznej podał kobiecie swoje dane, m. in. imię i nazwisko, numer ID, numer pokoju w jakim pracuje, by pokrzywdzona mogła zweryfikować jego osobę – podaje Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce.

 

Następnie rozmówca polecił Elżbiecie O. zadzwonić na numer alarmowy 999, co pokrzywdzona uczyniła.

– Według pokrzywdzonej telefon odebrał ten sam mężczyzna, z którym rozmawiała wcześniej. Uprzedził ją, że może dojść do napadu na jej mieszkanie przez sprawców podających się za pracowników poczty, ale jest ono pilnowane przez policję. Na pytanie rozmówcy pokrzywdzona poinformowała go, że posiada pieniądze w mieszkaniu w określonej kwocie i walucie. Dalej mężczyzna instruował ją co ma w tej sytuacji zrobić, jak się zachować i jak zabezpieczyć mieszkanie. Podał jej również dane innego „policjanta”, którego należy wpuścić do mieszkania, by zrobić zdjęcia opisanych pieniędzy – kontynuuje.

Do pokrzywdzonej zgłosił się mężczyzna, który pozorował sporządzanie fotografii przygotowanych wcześniej banknotów. Rzekomy policjant zabrał pieniądze Elżbiecie O. i zaczął uciekać. Pokrzywdzona próbowała go zatrzymać, ale bezskutecznie.

Aktualnie podejmowane są czynności procesowe mające na celu ustalenie sprawców oszustwa oraz pociągnięcie ich do odpowiedzialności karnej.

 

Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce po raz kolejny zwraca się z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku nawiązania kontaktów telefonicznych przez osoby podające się za osoby najbliższe: córkę, wnuczka, wnuczkę, innych kuzynów, czy funkcjonariuszy policji lub innych służb, którzy proszą o przekazanie pieniędzy lub informują o prowadzonych akcjach policyjnych.

– Przypominamy, że żaden prawdziwy policjant czy funkcjonariusz innych służb nie ma prawa żądać od nas wydania pieniędzy. Członkom rodzin seniorów przypominamy, by uczulić dziadka czy babcię na tego typu sytuacje oraz informować ich o zagrożeniach płynących ze strony oszustów – apeluje prokuratura.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mieszkaniec
mieszkaniec
1 rok temu

Niema biedy u tych naszych emerytów.

Ait
Ait
1 rok temu
Reply to  mieszkaniec

-nastki idą w skarpetę.

Ania
Ania
1 rok temu

Tacy starsi ludzie nie powinni mieć tel.stscjonarnych.wezma każda każda promocje na telewizor itp..o takich przekrętach nie wspomne

moga
moga
1 rok temu

wcale mi kur nie żal