„Fałszywe lajki” zawładnęły konkursami Starostwa Powiatowego w Przasnyszu

Z pozoru zwykły konkurs plastyczny i literacki ogłoszony przez powiat przasnyski wywołał sporo zamieszania. Głosowanie internetowe zostało opanowane przez „fikcyjne lajki”. Było ich na tyle dużo, że organizatorzy postanowili zmienić zasady, tak by wiersze i prace plastyczne uczestników zabawy zostały sprawiedliwie ocenione.

 

Na początku października Starostwo Powiatowe w Przasnyszu ogłosiło konkurs plastyczny i literacki pod tytułem „Moja Mała Ojczyzna”. W pierwszym uczestnicy mieli za zadanie namalować lub przedstawić dowolną techniką fragment powiatu przasnyskiego jako swojej, małej ojczyzny. W drugim napisać wiersz.

Prace, które wpłynęły do organizatora, zgodnie z regulaminem zostały zamieszczone w serwisie społecznościowym Facebook na profilu „Powiat Przasnyski”. Tam internauci mogli głosować poprzez tzw. lajki, czyli dodanie reakcji do poszczególnych prac.

 

Jak się okazało z pozoru niewinna zabawa przerodziła się w niezdrową rywalizację. Pod niektórymi pracami pojawiły się tzw. boty społecznościowe, czyli fałszywe głosy, których zadaniem jest budowanie nieprawdziwego wrażenia popularności.

 

Rodzice reagują

Dziwne nazwiska pod niektórymi pracami wzbudziły zaniepokojenie rodziców.

– Pod niektórymi pracami są jakieś dziwne polubienia obcokrajowców. Widać, że to oszustwo. To jest niesprawiedliwe – zgłosiła nam jedna z matek.

Sprawę pojawienia się botów zgłosiliśmy Krzysztofowi Bieńkowskiemu, staroście przasnyskiemu. W tym czasie kolejne zdjęcia były oznaczane fałszywymi lajkami. Rodzice zniesmaczeni takimi działaniami stopniowo zaczęli wycofywać się z konkursów, z udostępniania prac swoich dzieci. Zgłosili też oszustwo do organizatorów.

Weryfikacja i zmiana regulaminu

W poniedziałek, 8 listopada pracownicy urzędu rozpoczęli weryfikację wszystkich reakcji pod zdjęciami prac konkursowych, by z zalewu fałszywych, wyodrębnić prawdziwe głosy.

– Nie przewidzieliśmy tego, co się wydarzyło. Głosowanie w konkursie miało być zabawą, tymczasem rodzice autorów prac konkursowych zaczęli zgłaszać nam, że na prace konkursowe ich pociech oddawane są „hurtowo” głosy z fikcyjnych kont. Aby nie dyskwalifikować żadnego uczestnika, postanowiliśmy zweryfikować wszystkie głosy i odjąć lajki z obcych, fikcyjnych kont – poinformowała Magdalena Kowalewska, kierownik Referatu Rozwoju Aktywizacji Biznesu i Promocji w Starostwie Powiatowym w Przasnyszu.

 

Organizatorzy postanowili także zmienić sposób oceniania prac i powrócić do metod tradycyjnych.

– Zdecydowaliśmy, że prace konkursowe zostaną ocenione w tradycyjny sposób na podstawie estetyki wykonania, zgodności z tematyką konkursu oraz jego regulaminem, a „lajki”, ale tylko te zweryfikowane, uczciwie przyznane, będą wskaźnikiem do przydzielenia nagród publiczności – dodała nasza rozmówczyni.

Rozstrzygnięcie etapu powiatowego ma nastąpić w dniu obchodów Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, czyli 11 listopada w Starostwie Powiatowym w Przasnyszu.

 

 

j.b.

Sprawdź również
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mina
Mina
1 rok temu

Madki Karyny nakupowały lajków, żeby dzieci wygrały. Ładnie tak uczyć oszustwa od najmłodszych lat. Wstyd.

Slawek
Slawek
1 rok temu
Reply to  Mina

No i co za debil kupuje polubienia z Wietnamu.

Gringo
Gringo
1 rok temu
Reply to  Slawek

Te z Wietnamu tańsze były może

Ona
Ona
1 rok temu

Nawet ze zwykłego konkursu Starostwo potrafi zrobić oszustwo……. Brawo….. jeszcze trochę I samo słowo Starostwo będzie się wszystkim kojarzyło z fikcją, przekłamaną rywalizacją I oszustwem o ile już tak nie jest……. Nawet prosty konkurs to dla nich zbyt duże przedsięwzięcie….. szkoda tylko dzieci, które z całego serca się starały……

Gringo
Gringo
1 rok temu
Reply to  Ona

Starostwo zrobiło oszustwo, czy głupie matki?

Jagienka
Jagienka
1 rok temu
Reply to  Ona

Ten komentarz….. Niczym poezja….. Niedoceniona….. Przedsięwzięcie…… Niczym zaklęcie….. Na ustach twych….

If You know what I mean.

Maciej W
Maciej W
1 rok temu

Jaka władza takie lajki……

Tomek
Tomek
1 rok temu

Co za nimek to wymyślił? Płacić im mamy za liczenie lajków? Powiat to jest od konkursów? Zamiast rozwijać powiat to się zajmują głupotami. Żenada jakich wiele!

Gringo
Gringo
1 rok temu
Reply to  Tomek

Jak się powiedziało A, to trzeba powiedzieć B. Niech by spróbowali nie policzyć tych lajków, to te durne baby by im zrobiły najazd na urząd, skoro piszą o tym do mediów. Jaja.

Paweł
Paweł
1 rok temu
Reply to  Tomek

Każdy pomysł kształtujacy postawy patriotyczne u młodych osób jest warty realizacji. Sama idea konkursu jest bardzo ciekawym pomysłem I myślę że nikt nie przewidywał, że ktoś będzie kupował laski. Nauczka dla Powiatu na przyszłość.

maxx
maxx
1 rok temu

Na innym powiatowym fanpage od kilku dni wisi scam .. tak dla uzupełnienia.

Mati
Mati
1 rok temu

Ludzie przeczytajcie artykuł ze zrozumieniem zanim zaczniecie pisać bzdury i oczerniać ludzi. Nie można pisać rzeczy na których temat nie macie wiedzy. Robicie krzywdę nie tylko dzieciom, które są w tej sytuacji(a jest kilkoro) ale również ich rodzino, które o niczym nie miy pojęcia. Nie wiem komu zależało aby spieprzyć to wszystko. Czy z tej zawiści i nienawiści do Pisu już rozum Wam odbiera? Ile w Was jadu. Ale pamiętajcie, karma powraca i to z podwójna siłą. Zanim oczernicie kogoś zajrzycie we własne podwórko.

Griz
Griz
1 rok temu
Reply to  Mati

Ja widzę w komentarzach, że jeden osobnik – zagorzały przeciwnik PiSu, który swoją drogą kiedyś do tej partii należał – przewidział kupowanie lajków z chin, więc może to on spieprzył ten konkurs.