Fala uchodźców z Ukrainy. Burmistrz: mamy przygotowane różne scenariusze

Coraz więcej uchodźców wojennych z Ukrainy przybywa do Przasnysza. Mieszkańcy bardzo chętnie angażują się w pomoc, udzielając uciekającym przed wojną osobom, schronienia. Ponieważ jednak widmo zakończenia wojny, na dziś wydaje się bardzo odległe, coraz częściej padają pytania, o to co będzie się działo z uchodźcami, kiedy skończy się ilość oferowanych przez osoby prywatne miejsc.

 

Postanowiliśmy zapytać burmistrza Łukasza Chrostowskiego czy samorząd planuje przygotowanie pomieszczenia zbiorowego dla uchodźców (takie miejsce powstało m.in. w Ciechanowie, gdzie Ukraińcom zapewniono miejsca noclegowe na sali sportowej).

 

– Prowadzimy relokację do wolnych lokali na terenie powiatu przasnyskiego. Jesteśmy w stałym kontakcie z wolontariuszami i naszymi służbami, które zbierają informacje i reagują na bieżąco. Mamy przygotowane różne scenariusze, zapewne jak wszystkie samorządy w kraju. Są to jednak nasze wewnętrzne ustalenia, których żeby nie powodować niepokoju – nie będziemy ujawniać – informuje burmistrz.

– Aktualnie nasz samorząd nie otrzymał jeszcze środków finansowych na realizację zadań z zakresu pomocy obywatelom Ukrainy. Nie ma co owijać w bawełnę i należy powiedzieć wprost, że największe działania pomocowe realizowane są przez wolontariuszy i naszych mieszkańców. Przepisy nakazują nam jednak wyodrębnić dedykowany rachunek bankowy z przeznaczeniem na takie środki rządowe, więc zapewne pomoc taka prędzej czy później przyjdzie – mówi nam Łukasz Machałowski, wiceburmistrz miasta Przasnysz i dodaje, że choć konto bankowe na razie jest puste, to pomoc przewidziana jest w specustawie.

 

– Specustawa przewiduje szereg działań pomocowych zaczynając od świadczenia jednorazowego, po świadczenie wychowawcze i świadczenia z pomocy społecznej. Przewidziano także świadczenie na „zakwaterowanie i wyżywienie” dla mieszkańców, którzy przyjęli obywateli Ukrainy. Wpływają już do nas pierwsze tego typu wnioski. Realizacją tych zadań zajmuje się z kolei kompleksowo Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który świadczy tę pomoc bardzo profesjonalnie. Należy jednak podkreślić, że gdyby nie oddolna działalność wolontariuszy i mieszkańców, to cały ten system pomocowy od samego początku by upadł i nie miał szans powodzenia.

 

j.b./ren

 

Sprawdź również
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bandera
Bandera
8 miesięcy temu

https:// www. youhippo. com/video/405/kasuja-nam-ojczyzne-pod-przykrywka-wsparcia-dla-ukrainy?channelName=Mayster

Mieszko
Mieszko
8 miesięcy temu
Reply to  Bandera

Idzi na ch*j

Waldemar
Waldemar
8 miesięcy temu
Reply to  Bandera

A kak tibie doma zawut, Wania ili Wołodia?

Wołyń
Wołyń
8 miesięcy temu

https:// www. youhippo. com/video/361/o-ustawach-nierzadu-i-chlopcach-z-ferajny?channelName=Mayster&page=3

Mieszko
Mieszko
8 miesięcy temu
Reply to  Wołyń

Przelew z kremla wpłynął?

Konowal
Konowal
8 miesięcy temu

To przedstawił warianty…..

Jac
Jac
8 miesięcy temu
Reply to  Konowal

Albo są tak abstrakcyjne, że strach je ujawniać, albo zwyczajnie nie istnieją

Anna
Anna
8 miesięcy temu

Tu potrzebna jest konkretna odpowiedź .Tych ludzi trzeba przyjąć bo to są nasi sąsiedzi .Na pewno są wdzięczni.Kazda chwila bez wybuchu bez strachu będzie dla nich szczęściem że tu się znaleźli.Wiem że są kłopoty gdzie ich umieścić ale jest wiele miejsc wolnych nawet te hale sportowe można przeznaczyć na te potrzeby.Po co remonty hali sportowej przy LO Na razie można ją przeznaczyć w tym celu.Remont można przesunąć na czas późniejszy.Hotel przy szkole medycznej.To by ułatwiło wolontariuszom mniej kłopotu bo ciągle martwią się gdzie ich dowieść.To pszeciesz wspaniałe że tyle robią.To naprawdę wielki szacunek dla ich pracy.Zrupmy wszystko żeby byli ze… Czytaj więcej »

przasnyszanka
przasnyszanka
8 miesięcy temu
Reply to  Anna

nic nie stoi na przeszkodzie ,aby Pani zaangazowala się w pomoc i udostępniła chociażby swój dach nad głową i davh swoich bliskich i znajomych…to będzie szlachetne z Pani strony i otrzyma Pani wdzięczność o której Pani napisała…okaz lepiej serce Kobieto a nie suche słowa…

Zen
Zen
8 miesięcy temu

Ludzie,ogarnijcie się, jest wojna