Ewa Łukasiak laureatką Przaśnika 2023

Statuetka młynarza Przaśnika, legendarnego założyciela Przasnysza przyznawana jest corocznie za zasługi dla regionu w dziedzinie nauki, oświaty, gospodarki i działalności społecznej. W tym roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej statuetką uhonorowało Ewę Łukasiak.

 

„Mam zaszczyt poinformować, że nagrodę ,,Przaśnika”, która jest przyznawana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej w roku 2023 otrzymała pani Ewa Łukasiak. Przyznając nagrodę chcemy uhonorować panią Ewę za wieloletnie wykonywanie dokumentacji fotograficznej naszego miasta, prezentację swych prac w Internecie i promowanie Przasnysza nie tylko w kraju, ale globalnie. Społeczna praca Ewy Łukasiak bez wątpienia przyczynia się do podtrzymywania więzi z przasnyską diasporą krajową i zagraniczną” – przekazuje Hubert Dęby, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.

Warto dodać, że o uhonorowanie nagrodą pani Ewy, do TPZP, wnioskowały wysokie osobistości, równie z zagranicy.

„Jestem osobą urodzoną i wychowaną w pięknym mieście Przasnysz, jak legenda głosi założonym przez młynarza zwanego „Przaśnik”. Chociaż od mojego ukochanego miasta fizycznie dzieli mnie kilka tysięcy kilometrów, sercem i duszą jestem w Przasnyszu codziennie na Internecie. (…) Pani Ewie Łukasiak jestem szczególnie wdzięczny za prezentowanie fotografii i krótkich filmów z życia ulic  i zakamarków Przasnysza” – napisał dr Andrzej Olkowski lekarz weterynarii, biochemik związany z Uniwersytetem University of Saskatchewan w Kanadzie.

 

„Zdjęcia pani Ewy są szczególnie przyjemne i ważne dla przasnyszan, których losy zawodowe i rodzinne rzuciły w inne strony Kraju, a nawet świata, niekiedy odległe. Dlatego tak ważna jest dokumentacja fotograficzna i bliska sercu szczególnie tym, którzy niezbyt często odwiedzają swoje rodzinne miasto Przasnysz, a media takie, jak np. Facebook umożliwiają im kontakt z dobrze udokumentowanymi i jakościowo dobrymi obrazami miasta” – napisał z kolei dr Bogdan Wrzochalski, polski filozof prawa, publicysta i dyplomata.

Ewa Łukasiak urodziła się w Mławie. We wczesnym dzieciństwie wraz z rodzicami sprowadziła się do Przasnysza. Tu ukończyła Szkołę Podstawową nr 3 oraz Liceum Ogólnokształcące im. KEN. W naszym mieście mieszka cały czas z krótką przerwą na naukę w Studium Pedagogicznym w Warszawie. W Przasnyszu założyła rodzinę i pracowała zawodowo.

Pani Ewa interesuje się historią, rozwojem i kulturą naszego miasta. Jedną z jej wielkich pasji jest fotografia. Od wielu lat pokazuje Przasnysz jako kolorowe, pełne życia miasto, które buduje swą przyszłość z oddanymi mu ludźmi. Dokumentuje architekturę, pejzaże i życie miasta, w tym setki imprez, jakie w nim miały miejsce.

Ogromną zasługą pani Ewy Łukasiak jest udostępnianie swych prac zarówno w mediach, jak i w licznych publikacjach m.in.: w „Roczniku Przasnyskim”, „Okres II wojny światowej we wspomnieniach sióstr Klarysek Kapucynek z Przasnysza”, „Szlakiem kultury powiatu przasnyskiego”, „(Nie) widzialne stugranicze”, „Z przaśnych opłotków”, kalendarzach wydawanych przez Powiatowy Urząd Pracy, Urząd Gminy, Urząd Miasta, magnesach wydanych przez MDK, jak również w Teleexpresie. Wystawę jej prac można obejrzeć na korytarzach Urzędu Miasta.

 

Swoimi fotografiami wspiera i przez to współpracuje od wielu lat z lokalnym instytucjami, organizacjami, stowarzyszeniami i mediami m.in.: Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, Kołem Miłośników Sztuki TARAS, Miejskim Chórem Męskim, Grupą Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułku Strzelców Syberyjskich, Muzeum Historycznym, Miejską Biblioteką Publiczną, Miejskim Domem Kultury, Starostwem Powiatowym, Urzędem Miasta, Urzędem Gminy, Towarzystwem Przyjaciół Chorzel, Portalem InfoPrzasnysz, Liceum Ogólnokształcącym, Siostrami Kapucynkami, Mazowieckim Instytutem Kultury.

Udzielała się i udziela w wielu organizacjach społecznych: Stowarzyszeniu „Razem”, Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, Radzie Dziedzictwa Regionalnego, Kapitule Medalu „Stanisława Ostoi Kotkowskiego”.

My serdecznie gratulujemy pani Ewie otrzymania tak wyjątkowej i bliskiej sercu nagrody. Dziękujemy również za lata współpracy i setki zdjęć, które cieszą nasze i naszych czytelników oczy.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
przasnyszanka
przasnyszanka
1 rok temu

owszem,zasłużona nagroda …Kobieta z pasją, oddana miastu i mieszkańcom…wielkie brawa

Izabela
Izabela
1 rok temu

Wyjątkowo udana decyzja. Ewie serdecznie gratuluję

leszek
leszek
1 rok temu

Tak kocha Przasnysz że znalazła się kilka tysięcy kilometrów od niego,ja tez kocham przasnysz ale żeby w nim godnie żyć zarabiam na chleb daleko daleko od przasnysza
smutne to co piszę ale prawdziwe bezrobocie i brak perspektyw

Kazio
Kazio
1 rok temu
Reply to  leszek

?

Adaś
Adaś
1 rok temu
Reply to  leszek

Czytanie ze zrozumieniem to nie jest Twoja mocna strona.

Piotr Kaszubowski
Piotr Kaszubowski
1 rok temu
Reply to  leszek

Niezły odlot…

Klaryski kapucynki Przasnysz
Klaryski kapucynki Przasnysz
1 rok temu

Serdeczne gratulacje i podziękowanie dla nieocenionej Pani Ewy!

jak
jak
1 rok temu

Większość mieszkańców docenia rzemiosło Pani Ewy , natomiast nie mamy możliwości nagradzania . Super fotoreporterka. Dziękuję Pani Ewo.

Piotr Kaszubowski
Piotr Kaszubowski
1 rok temu
Reply to  jak

Każdy ma możliwość nagradzania. Dobre słowo, podziękowanie na piśmie, w prasie czy w internecie – to też nagroda.

Karol
Karol
1 rok temu

Widać zmiany w Towarzystwie na duży plus. Gratuluję Pani Ewo, bo nagroda w pełni zasłużona.

Fan
Fan
1 rok temu

Kocham Panią, tylko proszę nie mówić nic mężowi, bo mnie …?

Ewa Jankowska
Ewa Jankowska
1 rok temu

Gratulacje dla Pani Ewy, nagroda trafiła we właściwe ręce