Essa – Młodzieżowym Słowem Roku 2022

Zakończył się plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. W tym roku zwyciężyło słowo „essa”, które było głównym faworytem konkursu. Nagroda jury trafiła do słowa – „odklejka”.

 

Od 11 października do 30 listopada trwało dwuetapowe głosowanie w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Jego organizatorem jest Wydawnictwo Naukowe PWN, zaś partnerem Uniwersytet Warszawski. Konkurs ma na celu popularyzację języka polskiego wśród młodzieży. Został zapoczątkowany w 2016 roku we współpracy z projektem Słowa klucze w ramach inicjatywy Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

– Plebiscyt ma na celu wyłonienie najciekawszych i najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. To dla nas okazja do zabawy językiem polskim i refleksji nad ciągłymi zmianami, które w nim zachodzą. Zależy nam, by plebiscyt wywoływał pozytywne emocje i przebiegał w przyjaznej atmosferze oraz z zachowaniem zasad dobrego wychowania. Przykładamy dużą wagę do tego, aby reguły wyboru zwycięskiego słowa były jak najbardziej sprawiedliwe i zrozumiałe dla wszystkich – informuje Wydawnictwo Naukowe PWN.

 

Udział w zabawie wzięło ponad 250 tys. osób. Głosami internautów zwyciężyło słowo essa, które jest powszechnie używane w środowisku młodzieżowym i oznacza radość, triumf oraz wszelkie pozytywne emocje.

– Wśród najbardziej popularnych połączeń ze słowem essa znalazły się te, wskazujące na luz i stan błogości, np. mieć essę lub być na essie. W tym kontekście warto przypomnieć, że zwycięski wyraz ma także swoje warianty niewerbalne. Może występować w postaci gestu lub emotikonu – tłumaczy PWN.

W tym roku kapituła postanowiła przyznać także Nagrodę Jury. Otrzymało ją słowo odklejka, które oznacza stan lub osobę, które są oderwane od rzeczywistości.

– Odklejka już wcześniej występowała w języku potocznym, ale przez młodzież została odkryta na nowo dzięki obecnym w slangu jednostkom z przedrostkiem od- odnoszącym się do osób, np.: odklejony, odklejus, odkleja – dodaje PWN.

 

Wiele głosów popłynęło także do słów slay, łymyn, betoniarz oraz NPC. Są to trendy spotykane w nieoficjalnym języku oraz komunikacji wśród młodzieży.

– Wśród ciekawych, zdaniem jury, propozycji słowotwórczych zgłaszanych przez internatów znalazły się jednostki takie jak: popkornina na oznaczenie tego, co „fajne, młodzieżowe i cool”, dyntka używana, gdy „wszystko się wali i nie idzie po naszej myśli” czy poddymić, które może być stosowane jako synonim „rozkręcania atmosfery” – czytamy.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments