Emowo. Pożar sadzy w kominie. PSP przypomina o obowiązku czyszczenia przewodów kominowych

30 listopada doszło do kolejnego pożaru sadzy kominowej. Tym razem w Emowie. Strażacy apelują do właścicieli budynków o czyszczenie przewodów kominowych i kontrolowanie ich stanu technicznego. Za nieprawidłowości grozi mandat.

 

Około godziny 19.23, w środę, 30 listopada do Stanowiska Kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu wpłynęło zgłoszenie o pożarze sadzy w przewodzie kominowym budynku mieszkalnego w miejscowości Emowo. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastęp JRG i OSP KSRG Bogate.

– Początkowe działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu pieca centralnego ogrzewania i ugaszeniu palącej się sadzy przy pomocy piasku i szczotki kominiarskiej – informuje asp. Adam Mikołajewski, starszy dyżurny Stanowiska Kierowania Komendy Powiatowej PSP w Przasnyszu.

 

Na koniec działań sprawdzono wszystkie przyległe do przewodu kominowego pomieszania, a kamerą termowizyjną możliwość zaistnienia zarzewi ognia.

Okres jesienno – zimowy to czas wzmożonego użytkowania pieców centralnego ogrzewania. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu przypomina o obowiązku czyszczenia nie tylko pieca, ale i przewodów dymowych. Nieczyszczenie kominów co 2 – 3 miesiące może prowadzić do nagromadzenia się dużych ilości sadzy oraz spowodować zapalenie się jej w przewodzie dymowym.

– Pożary sadzy często doprowadzają do rozszczelnienia przewodów kominowych, co w konsekwencji może doprowadzić do zapalenia się elementów palnych więźby dachowej i poszycia – przypomina KP PSP w Przasnyszu.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Korsarz
Korsarz
1 rok temu

Przypomnienia to nic nie dają. Po kieszeni jak dostaną to się naucza czyścić kominy .