Elektroniczna wersja legitymacji ZUS

mLegitymacja to elektroniczna wersja legitymacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest dostępna w bezpłatnej aplikacji mObywatel. Dzięki mLegitymacji można m.in. potwierdzić prawo do świadczeń zdrowotnych, a także skorzystać z ulg takich jak zniżka na bilety PKP lub do kina.

 

Jak korzystać z mLegitymacji?

Od stycznia 2023 roku każdy emeryt i rencista otrzymał elektroniczną wersję legitymacji ZUS – mLegitymację. Jest ona dostępna na każdym urządzeniu mobilnym z dostępem do internetu (np. smartfonie), przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel.

– Aby korzystać z mLegitymacji należy zaktualizować zainstalowaną wcześniej na telefonie aplikację mObywatel. Można ją ściągnąć ze sklepów Google Play i App Store. Następnie po uruchomieniu aplikacji mObywatel na pulpicie wybrać „Dodaj dokument”. Na wyświetlonej liście dokumentów wskazać „Legitymacja emeryta-rencisty” – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Co ważne, jeśli wcześniej nie został pobrany w aplikacji mObywatel dowód osobisty, to najpierw należy potwierdzić w aplikacji swoją tożsamość, dodać „Dowód osobisty”, a następnie dodać „Legitymację emeryta-rencisty”.

 

Czy mLegitymacja działa jak tradycyjny dokument?

mLegitymacja działa tak jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. ze zniżek do biletów.

– Emerytom i rencistom, którzy mają już legitymację w formie plastikowej karty, ZUS wydał automatycznie również legitymację w wersji elektronicznej. Takie osoby będą mogły korzystać z obu wersji dokumentu – tradycyjnej karty oraz mLegitymacji – zgodnie ze swoimi preferencjami. Natomiast ci, którzy uzyskają uprawnienia do świadczeń w 2023 r., otrzymają tylko mLegitymację, czyli dokument w formie elektronicznej. Emeryci lub renciści, którzy chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie plastikowej karty, wystarczy, że  złożą w tej sprawie wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (formularz ERL) – dodaje rzecznik.

Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane w latach ubiegłych, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

 

 

Źródło Wojciech Ściwiarski
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dyzma
Dyzma
1 rok temu

Już to widzę jak większość emerytów 80+ biega z legitymacją w smartfonie, czy w ZUS to zasiadają sami debile.

Hubert
Hubert
1 rok temu
Reply to  Dyzma

rencistami są tez osoby młode. Jak ja. Dobry krok, jak nigdy

Dyzma
Dyzma
1 rok temu
Reply to  Hubert

Problem nie dotyczy ludzi młodych lecz tych w podeszłym wieku

Shaggy89PL(c)
Shaggy89PL(c)
1 rok temu
Reply to  Hubert

Dobry? Taa na bank.. tak samo jak płatności kartą etc.
Ludzie zacznijcie myśleć poza kwestią pozornej wygody, która to koniec końców doprowadzi do coraz większej kontroli społeczeństwa..