Eksmisje znów będą dozwolone, być może jeszcze w kwietniu

Zakaz eksmisji obowiązuje w Polsce od dwóch lat. Jak informuje Rzeczpospolita, wkrótce ma zostać uchylony. O zniesienie zakazu od kilku miesięcy apelowali właściciele lokali, samorządowcy i Rzecznik Praw Obywatelskich.

 

Przepis tzw. specustawy covidowej został wprowadzony wiosną 2020 r. Miał obowiązywać kilka miesięcy i chronić lokatorów przed eksmisją w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19. Mimo, że w ostatnim czasie zniesiono niemal wszystkie restrykcje, przepis wciąż obowiązuje.

Przedłużający się zakaz eksmisji spotykał się z coraz większą krytyką właścicieli lokali, którzy nie mogli „pozbyć się” osób, czasem z premedytacją niepłacących czynszu. Wielokrotnie w tej sprawie interweniowali u Rzecznika Praw Obywatelskich, który z kolei zwracał się do resortu ministra Zbigniewa Ziobry.

 

Propozycję uchylenia przepisu o zakazie eksmisji zgłoszono przy okazji prac nad ustawą o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Ustawa została przyjęta przez Senat 12 kwietnia, czyli czeka już tylko na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw. Art. 15zzu przestanie obowiązywać następnego dnia po ogłoszeniu.

„Rzecznik Praw Obywatelskich alarmował, że zakaz może skutecznie utrudniać życie uchodźcom z Ukrainy, którzy poszukują mieszkań na wynajem. Właściciele nie będą bowiem zainteresowani wynajmowaniem im lokali bez gwarancji, że w razie kłopotów z zapłatą czynszu lokator opuści lokal” – podaje Rzeczpospolita.

Możliwość zniesienia zakazu eksmisji upatrywana jest także w zapowiedzianej jeszcze na kwiecień przez Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego decyzji o zniesieniu stanu epidemii.

 

ren

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments