Efekt halo nad Przasnyszem. Widzieliście?

Halo jest jednym z ciekawszych zjawisk optyczno – meteorologicznych, które można zaobserwować czasem wokół Słońca bądź Księżyca. Jasne, białe pierścienie udało się w Przasnyszu sfotografować Ewie Łukasiak.

 

Nietypowe zjawisko na niebie uraczyło mieszkańców Przasnysza w niedzielne popołudnie. Członkini Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej i pasjonatka fotografii, Ewa Łukasiak uchwyciła na zdjęciach efekt halo.

Halo jest jednym z ciekawych zjawisk optycznych na niebie i powstaje na skutek załamania światła w chmurze zawierającej kryształki lodu. Występuje jako barwny, biały lub w przeważającej części biały, świetlisty pierścień, w którego środku znajduje się tarcza Słońca lub Księżyca. Krąg ten ma zwykle słabo widoczne zabarwienie czerwone od wewnątrz i w rzadkich przypadkach fioletowe na zewnątrz. Część nieba wewnątrz kręgu jest wyraźnie ciemniejsza niż na zewnątrz.

Fakt występowania kryształków lodu o różnych kształtach, jak również wielorakich możliwości ich ustawień i skorelowania w przestrzeni sprawia, że możemy oglądać wiele efektów halo.

Jak mówi nam pani Ewa, zjawisko dostrzegła spacerując po godzinie 18.00 ścieżką rowerową prowadzącą przez dawny most kolejowy.

A czy Wam udało się dostrzec te niezwykłe zjawisko? Czekamy na Wasze zdjęcia.

 

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
JanJakubJankubowicz
JanJakubJankubowicz
26 dni temu

Wielkie mi halo…