Dzwoniąc na straż pożarną na numer 998, dodzwonisz się do… Radomia

Centralizacja postępuje. Dotychczas dzwoniąc na numer 998, łączyłeś się z najbliższą komendą straży pożarnej. Wybierając ten numer w Przasnyszu, zgłaszał się  dyżurny Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w naszym mieście. Już 1 czerwca dokładnie o godzinie 10.00, po wybraniu na klawiaturze numeru 998, usłyszymy operatora z Centrum Powiadamiania Ratunkowego z Radomia.

 

„Od 20 maja do 7 czerwca br. zaplanowane jest w województwie mazowieckim przełączenie strażackiego numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR) w Warszawie i Radomiu. Początkowo zmiany zostaną wprowadzone na terenie Warszawy, stopniowo obejmując całe województwo. Każdego dnia będą przełączone poszczególne powiaty. Numer 998 nadal będzie aktywny, zmienia się jedynie miejsce odbioru zgłoszenia” – czytamy w komunikacie wojewody mazowieckiego. Zdaniem Konstantego Radziwiłła, dzięki temu  będzie możliwe jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb.

 

– Przełączenie numeru alarmowego 998 do CPR to kolejne usprawnienie systemu powiadamiania ratunkowego. Pozwoli to na jednoczesne poinformowanie o zdarzeniu wszystkie odpowiednie służby, co jest bardzo istotne w przypadku np. wypadków drogowych. Centrum Powiadamiania Ratunkowego będzie w stanie zweryfikować zgłoszenia omyłkowe lub niezasadne, więc finalnie odpowiednie służby zostaną poinformowane tylko o przypadkach, w których jest potrzebna interwencja – powiedział Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.

Oznacza to, że od 20 maja 2021 r. wybierając numer 998 na obszarze m. st. Warszawy dodzwonimy się do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie, które przyjmie zgłoszenie i przekaże do właściwej służby. Natomiast od 21 maja 2021 r. i przez kolejne dni do 7 czerwca br. wybierając numer 998 na pozostałym obszarze województwa mazowieckiego dodzwonimy się do CPR w Radomiu. Obsługa połączeń numeru alarmowego 998 przez operatorów numeru  112  wdrażane jest w całym kraju.

Obecnie dzwoniąc pod numer 998 połączenie odbiera dyżurny Państwowej Straży Pożarnej. Po zmianie połączenie będzie kierowane do operatora numeru alarmowego 112, którego zadaniem będzie przefiltrowanie zgłoszeń pod kątem zasadności i przekazanie tych wymagających interwencji do właściwej terytorialnie Straży Pożarnej lub innej właściwej służby.

 

Numer alarmowy 998 będzie drugim numerem alarmowym, przekierowanym do obsługi przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W 2018 r. został przekierowany numer alarmowy 997, a na rok 2024 planowane jest przekierowanie numeru alarmowego 999 i zakończenie koncentracji numerów alarmowych w Polsce.

Numer 112 to numer alarmowy do wykorzystania wtedy, gdy nie umiemy zidentyfikować zagrożenia w wymiarze trzech aktualnych numerów ratunkowych, zaczynających się od „9” lub kiedy wymagana jest interwencja wszystkich służb równocześnie. Korzystanie z numeru 112 jest bezpłatne i umożliwia połączenie z dyspozytorami Centrum Powiadamiania Ratunkowego o każdej porze dnia i nocy podobnie jak z tradycyjnych telefonów alarmowych takich jak 998, 997 oraz 999. Wprowadzenie alarmowego telefonu 112, pod którym można otrzymać pomoc w różnych sytuacjach (pożar, wypadek, kradzież, napad itp.) nie spowoduje natychmiastowej likwidacji dotychczasowych numerów służb alarmowych.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wpz
Wpz
2 lat temu

Cpr to najgorsze g*wno jakie powstało. Ma negatywny wpływ na czas przyjazdu służb. Telefon odbiera dyspozytor i postępuje wg schematu zadając setki durnych pytań.. Po czym jak czegoś nie wie przełącza do dyżurnego policji albo innych służb.. Po drugie taki dyspozytor do byle głupoty wysyła wszystkie służby blokując tym samym czas w którym te służby mogą być naprawdę potrzebne… Mam nadzieję że kiedyś przywrócą stary system…

Mietek
Mietek
2 lat temu
Reply to  Wpz

Zgadzam się z Tobą. Przesłużyłem 30 lat w Straży Pożarnej. I powiem tak wybranie nr 998 i góra 3 sygnały w słuchawce i zgłaszał się dyżurny. Krótka i merytoryczna rozmowa w trakcie której nieraz już dysponował jednostki. Czas powiadomienia do 90 sek. i służby w drodze. Będąc świadkiem zdarzenia zadzwoniłem na 112, czas połączenia 5 minut z przekierowaniem do właściwej służby. A pytania zadawane według opracowanej procedury wołają o pomstę do nieba. Jaki wpływ na skutki zdarzenia ma np. kolor samochodu jego marka czy nr rejestracyjny. Treść informacji musiałem przekazać dwa razy raz CPR i jej skróconą wersję PSP. Moim… Czytaj więcej »

Ratownik
Ratownik
2 lat temu

WIELKA GŁUPOTA!!!To nie usprawnia systemu tylko bardzo pogarsza i OPÓŹNIA przybycie służb ratowniczych na miejsce wypadku czy pożaru. Od 10 minut dłużej w górę, jeśli będzie to dobra lokalizacja. Brawo za głupotę 👏😡

Kierowca
Kierowca
2 lat temu

Można znaleźć w internecie numery bezpośrednio do straży, policji . warto je zapisać i na nie dzwonić gdy potrzebna jest pilna pomoc i liczy się każda minuta

Last edited 2 lat temu by Kierowca