Dzikie zwierzęta zagrożeniem na drogach

Jesień, to okres wzmożonej migracji dzikich zwierząt. Często dochodzi do sytuacji, gdy najczęściej nocą wyskakują z lasu na jezdnie, niejednokrotnie wprost przed jadące pojazdy. Zderzenie, szczególnie pojazdu osobowego z dzikim zwierzęciem, np. łosiem może mieć tragiczne skutki.

W ciągu kilku ostatnich dni, na Mazowszu  kierujący pojazdami poinformowali o trzech przypadkach zderzenia ze zwierzęciem. Zdarzenia te prawie zawsze maja miejsce na odcinkach dróg prowadzących przez lasy, w porze wieczorowo nocnej, na drogach gdzie nie ma żadnego oświetlenia.

Do groźnego zdarzenia drogowego z udziałem dzikiego zwierzęcia  doszło w niedzielę wieczorem na krajowej „siódemce”   miejscowości  Dobrut, w powiecie szydłowieckim przebiegający przez jezdnię   duży  łoś  został  najechany przez osobowego renault,  którym podróżowała czteroosobowa rodzina z małymi dziećmi. Uderzenie w zwierzę  spowodowało  obrażenia  głowy  u kierującego  oraz poważne uszkodzenia pojazdu.

Z kolei ubiegłej nocy w powiecie żyrardowskim miały miejsce dwa tego typu zdarzenia.

W miejscowości Tartak, łoś przebiegający na drugą część lasu wbiegł wprost pod nadjeżdżające audi. Kolejne zdarzenie miało miejsce w miejscowości Wiskitki. Tym razem zwierzę zderzyło się z  tzw. tirem.  W tych zdarzeniach ludzie nie ucierpieli, jednak we wszystkich trzech zwierzęta zostały zabite.  „Sprawcą „ tych zdarzeń za każdym razem był łoś wyskakujący z lasu na jezdnię. Jednak kierujący pojazdami jadąc drogami, które prowadzą  przez kompleksy leśne powinni brać pod uwagę, że zwłaszcza nocą  mogą się spotkać z taką sytuacją  i przewidzieć ją. Podróżując samochodem koniecznie należy zwracać uwagę na oznakowanie drogi i szczególną ostrożność zachować w miejscach oznaczonych ostrzegawczym znakiem drogowym  — A18B — „dzikie zwierzęta”. Widząc ten znak, najlepiej  jest po prostu zwolnić.

Jednak nawet gdy nie spotkamy takiego oznakowania, jadąc przez las najrozsądniej jest jechać wolniej. Jadąc z  odpowiednią prędkością  mamy szanse na wyhamowanie pojazdu a jeżeli okaże się to niemożliwe, to mniejsza prędkość  pozwoli zminimalizować skutki takiego zderzenia.  Waga dorosłego łosia może przekraczać 700 kg, a wiec uderzenie w taki obiekt przy dużej prędkości może mieć fatalne skutki dla podróżujących pojazdem osób.
Warto też pamiętać, że zwierzętom rzadko udaje się przeżyć zderzenie z samochodem…

Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu


Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments