Dzień Bezpiecznego Internetu w Jednorożcu

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie te świętowały tylko państwa europejskie, ale już od wielu lat biorą w nim udział kraje z całego świata.

Obchody tego dnia miały miejsce również pod koniec lutego 2018r. w Przedszkolu Samorządowym w Jednorożcu. Wzięły w nim udział wszystkie grupy – 89 dzieci. Głównym celem tego przedsięwzięcia było szerzenie wśród dzieci idei Bezpiecznego Internetu. Przedszkolaki w sposób obrazowy przedstawiły za pomocą wełny jak wygląda sieć internetowa. Ustalony został kodeks postępowania korzystania z Internetu. Dzieci obejrzały film edukacyjny „Owce w sieci”. Następnie wykonały własne laptopy, które sprawiły im ogromną radość.

Obchody DBI mają na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci, młodzieży i ludzi dorosłych  do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa w sieci oraz pozytywnego wykorzystania Internetu, który jest „dla ludzi” i nie jest złem, tylko należy wiedzieć jak z niego korzystać.

Tegoroczny dzień obchodzony  był pod hasłem: „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Szacunek to istotna wartość, bez której nie można budować kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Poprzez brak poszanowania siebie i innych osób skutkiem są niepokojące zjawiska jak cyberprzemoc, hejt, seksting i ksenofobia.

Internet to narzędzie –  dodaje koordynator Elżbieta Prusik, –  które dzieci i młodzież wykorzystują na co dzień do komunikowania się ze sobą, a dobre relacje muszą być oparte na wzajemnym szacunku.

Elżbieta Prusik

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments